Japonsko_pracuje_na_traktore_bez_vodica

Starnúci poľnohospodári, sťahovanie z vidieka a nedostatočná potravinová sebestačnosť viedli k tomu, že najväčší japonskí poľnohospodárski strojní giganti vstúpili do závodu pre vybudovanie traktora bez vodiča.

Cieľom dokonalosti “robo-traktora” (podporovaný kanceláriou vlády) je považovaným za spôsob, ako zabrániť zániku japonského poľnohospodárstva a očakávajú, že prvá generácia strojov bude predávaná už počas budúceho roka.

Technológia ktorá by podľa odhadov mala navýšiť cenu bežného traktora o 50% sa snaží zvýšiť efektívnu pracovnú silu japonského poľnohospodárstva, avšak v počiatkoch bude vyžadovať aby práca na poliach s traktormi bez vodiča bola vykonávaná za účasti traktorov, ktoré by šoférovali ľudia, aby sa umožnilo núdzovým zásahom.

Súvisiace: Elektrické nákladné autá prichádzajú rýchlejšie, ako ste čakali

Keďže je vidno rozsiahle zlepšovania v oblasti umelej inteligencie, sledovaní a bezpečnosti technológií, Yanmar, Kubota a Iseki – tri spoločnosti, z ktorých každá z nich vedie konkurenčný projekt robot-traktora veria, že vozidlá budú čoraz menej potrebovať možný zásah zo strany človeka, čím poľnohospodárov už na ostrovoch Hokkaido a Kyushu nebude potreba.

Na rozdiel od iných krajín, v ktorých sú autonómne traktory navrhované tak, aby pracovali na obrovských poliach pšenice, kukurice a sójových bôbov, Japonsko sa sústreďuje na zložitejšie činnosti menších a podmáčaných ryžových polí, na základe čoho spoločnosti Yanmar a Kubota očakávajú, že tieto technológie budú exportovať aj do iných krajín Ázie.

Potreba japonskej techniky pre poľnohospodárske zariadenia robotov, je podľa vyjadrení Koukiho Ona z Isekiho technologického inžinierstva zrejmá: “Na prelome tisícročia, na ostrove Hokkaido každý poľnohospodár v priemere spracoval 18,9 hektára; dnes tento pomer vzrástol na 30,1 hektára a to aj z toho dôvodu, ako sa ich počet zmenšuje. Na hektár už nie je dostatok traktorov.”

Povedzme, že niekedy po roku 2020 niektoré zúčastnené japonské spoločnosti (farmári z oblasti ryže alebo zemiakov) ucítia omnoho väčší tlak, preto bude vhodné využitie týchto strojov, kde na orbu pošlú svoju flotilu bez vodiča, ktorá bude vedieť z pohodlia svojej obývačky zasiať a zbierať plodiny. Mohli by dokonca pracovať aj v noci.

Vývoj robo-traktorov sa líši od vývoja automobilov bez vodiča, v niekoľkých kritických ohľadoch.

Zavedenie systémov, ktoré umožňujú autonómnym traktorom vyrovnať sa s nerovnými povrchmi a poliami na strmom naklonení je zložité, rovnako je tak potreba “naučiť“ ho čeliť ďalším výzvam.

Ale na rozdiel od automobilov bez vodiča, návrhári traktorov bez vodiča sa môžu menej starať o kompenzáciu správania iných vozidiel a chodcov.

Súvisiace: Koniec kamionistov? Kamióny úspešne prešli Európou bez vodičov a ušetrili palivo

Napriek tomu, že vývoj traktorov bez vodiča je už v USA rozvinutý, keďže spoločnosti John Deere, AGCO a iní disponujú pracovnou technológiou, ktorá môže odosielať traktory na pred-programované trasy, japonská vláda čelí naliehavosti projektu, keďže jej počet farmárov za desaťročie (do roku 2015) klesol o 22 percent a ich priemerný vek je na úrovni 67 rokov.

Priemerný vek vodičov traktorov môže byť dokonca vyšší: štatistika ministerstva poľnohospodárstva o smrteľných nehodách z roku 2015, týkajúca sa poľnohospodárskych strojov ukázala, že 46,7% poľnohospodárov bolo starších ako 80 rokov.

Ako povedal jeden úradník kabinetu: “Závažnosť situácie v japonskom poľnohospodárstve znamená, že je nevyhnutné potrebné vybudovať traktory bez vodiča.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár