Saudská Arábia je najväčším vývozcom ropy na svete. Klesajúce ceny tejto komodity však spôsobujú, že krajina nie je schopná vyplácať robotníkov zamestnaných v ropnom priemysle. Saudskoarabská vláda teraz prichádza s nápadom, ktorý by mal výrazne zlepšiť ekonomickú situáciu v krajine.
Projekt výstavby megamesta, ktoré bude údajne 33-krát väčšie ako New York City, je pomenovaný NEOM. Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman oznámil plánovanú konštrukciu na konferencii s názvom „Future Investment Initiative“, ktorá sa konala 24. októbra (utorok) v Rijáde. Jedná sa o ďalší z radu ambicióznych projektov, ktoré majú v budúcnosti pretvoriť povahu ekonomiky tohto kráľovstva.
Mladý korunný princ povedal investorom, ktorý sa zišli v Rijáde: „Budeme sa snažiť spolupracovať iba s ľuďmi, ktorí dokážu snívať. Toto nebude miesto pre konvenčných jedincov a spoločnosti. Sme vyzbrojení silným politickým odhodlaním a túžbou celého nášho národa. Máme všetky predpoklady na to, aby sme v Saudskej Arábii vytvorili niečo veľké a prevratné.“
Súvisiace: Saudská Arábia plánuje železnicu medzi Červeným morom a Perzským zálivom
Doteraz predložené plány udávajú, že obrovské mesto bude fungovať výlučne na základe obnoviteľnej energie. NOEM by sa tak stalo najväčším mestom na svete, ktoré pri svojom chode nebude využívať žiadne fosílne palivá. Burlington v štáte Vermont je v súčasnosti najväčším americkým mestom, ktoré získava 100% svojej energie z obnoviteľných zdrojov. Svojou veľkosťou sa však zďaleka nemôže porovnávať s plánovaným saudskoarabským megamestom. Aj niektoré mestá v Nórsku a na Islande sa pýšia tým, že takmer vôbec nevyužívajú tradičné zdroje energie. Za ich úspechom stoja predovšetkým prírodné zdroje ako vodná a geotermálna energia. Dopravná infraštruktúra mesta bude založená na autonómnych technológiách a vzdušnému priestoru budú dominovať bezpilotné dopravné lietadlá. Celý priestor bude tiež pokrytý bezplatným vysokorýchlostným internetovým pripojením.
Verejný investičný fond kráľovstva Saudskej Arábie vo svojom vyhlásení tvrdí: „Všetky služby a procesy v rámci NEOM budú plne automatizované. Mesto má ambíciu stať sa najhospodárnejšou destináciou na svete.“
Mesto bude vystavané na ploche s rozlohou 26 500 kilometrov štvorcových neďaleko Červeného mor a bude nezávislé na „existujúcej vládnej štruktúre kráľovstva“. Podľa správy investičného fondu bude presahovať hranice krajiny s Egyptom a Jordánskom. Vo vyhlásení investičného fondu sa vraví: „NEOM bude skonštruované od základov na doteraz nezastavaných parcelách. To nám ponúka jedinečnú možnosť, vďaka ktorej sa bude jeho pôdorys odlišovať od miest, ktorých výstavba prebiehala v rámci stoviek rokov.“ V meste budú koncentrované niekoľké priemyselné odvetvia. Za zmienku stojí energetický a vodohospodársky priemysel, biotechnológie, potravinárske odvetvia, pokročilá výroba a zábavný sektor. Saudská Arábia zatiaľ nezverejnila konkrétny plán výstavby.
Developerský projekt bude financovaný $500 miliardami od saudskoarabskej vlády a jej investičného fondu, ako aj s pomocou miestnych a medzinárodných investorov. Iniciatíva zatiaľ upútala pozornosť zakladateľa spoločnosti SoftBank Masayoshiho Sona a Stephena Schwarzmana, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Blackstone. Obaja investori vystúpili na konferencii po boku saudskoarabského korunného princa.
Son v utorok povedal: „NEOM je fantastickou príležitosťou. Najprv som to nechápal. Potom som však navštívil danú lokalitu a ohúrila ma.“ Son potvrdil, že jeho investičný fond Softbank Vision Fund, v rámci ktorého je Saudská Arábia najväčším investorom, usmerní svoj kapitál do financovania tohto projektu.
Za riadenie projektu je zodpovedný Klaus Kleinfeld, ktorý je bývalým generálnym riaditeľom spoločností Siemens a Alcoa. Jednou zložkou programu financovania je aj predaj 5% národnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Vládni predstavitelia veria, že prostredníctvom tohto programu sa im podarí zhromaždiť aspoň $300 miliárd.
Korunný princ vyhlásil, že výstavba megamesta zatiaľ nemá určený žiadny časový horizont. Povedal: „Je to obrovská výzva. Sme si vedomí toho, že projekt takýchto rozmerov si vyžaduje dostatok času. Sme pod tlakom priniesť svetu niečo nové a poskytnúť inovatívne nápady.“ Na konferencii však odznelo, že prvá fáza výstavby by mala byť dokončená do roku 2025.
Súvisiace:
Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži
Saudská Arábia: “Máme nového investora – Richarda Bransona“
Saudská Arábia v poslednom období predostrela niekoľko veľkých projektov, ktoré majú za účel diverzifikovať ekonomiku krajiny a zbaviť ju závislosti na rope. Saudskoarabská vláda v septembri vyhlásila, že plánuje usmerniť takmer $3 miliardy do zábavného priemyslu. V auguste zase rozbehla projekt zameraný na turizmus, ktorý zahŕňa 160 kilometrov piesočnatých pláží a zátoku s 50 ostrovmi. Táto iniciatíva dokonca upútala pozornosť miliardára Richarda Bransona.
Už rok a pol trvá snaha o napĺňanie plánu saudskoarabského projektu s názvom Vision 2030. Predstavitelia krajiny pokročili v dosahovaní niektorých jeho cieľov, v iných oblastiach boli menej úspešní. Vláda obmedzila niektoré dotácie, oznámila zavádzanie nových daní a zrušila kontroverzný zákaz šoférovania pre ženy. Trikrát za necelý jeden rok tiež využila svetové trhy s dlhopismi, z ktorých získala miliardy dolárov na vyváženie svojich účtovných kníh.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár