Aukčná sien Christie’s počas tohto týždňa oznámila, že do aukčnej siene uvedie posledný da Vinciho obraz, ktorý sa v súčasnosti nachádza v súkromnom vlastníctve. Navyše ide o jeden z menej než 20 zachovaných diel tohto renesančného génia na svete.
Slávny obraz Spasiteľ sveta („Salvador Mundi“) pochádza z roku 1500 a očakáva sa, že na novembrovej dražbe aukčného domu Christie’s sa predá za približne $100 miliónov. Mal by sa tak stať jedným z najdrahších umeleckých predmetov, ktoré sa doteraz predali prostredníctvom aukcie.
Súvisiace: Prečo sa investori zaujímajú o umenie z ulice?
Alan Wintermute, ktorý je hlavným odborníkom aukčného domu Christie’s na maľby starých majstrov, vraví: „Jedná sa o skutočný svätý grál umeleckých objavov.“ Ďalej vysvetľuje, že obraz sa zvykne nazývať ako Mona Líza v mužskom prevedení a dlho sa považoval za stratený alebo zničený. Portrét zobrazuje Krista odetého v rúchu výraznej modrej a karmínovej farby. V ruke drží kryštálovú guľu.
Prvé oficiálne záznamy o obraze pochádzajú z doby, keď sa nachádzal v súkromnej zbierke kráľa Karola I.. Prvýkrát sa vydražil v roku 1763 a potom sa stratil až do roku 1900. Do tej doby boli však Kristova tvár a vlasy premaľované. Wintermute tvrdí, že v minulosti to bolo „pomerne bežným“ postupom.
Aukčný dom Sotheby’s predal obraz v roku 1958 americkému zberateľovi za 45 libier. Wintermute vraví, že znovu sa predal v roku 2005, no bol už považovaný za premaľovanú kópiu originálu. Nový majiteľ začal obraz reštaurovať a po šiestich rokoch výskumu sa potvrdilo, že obraz je skutočne viac ako 500 rokov starým da Vinciho veľdielom. Po kompletnom zreštaurovaní bol v roku 2011 odhalený na poprednej výstave v Národnej galérii v Londýne.
Aukčný dom nezverejnil identitu súkromného zberateľa z Európy, ku ktorému sa obraz dostal po jeho znovuobjavení v roku 2005 a dlhej reštaurátorskej obnove. „Salvador Mundi“ je prvým da Vinciho dielom, ktoré sa objavilo od roku 1909. Spolu s ďalšími vzácnymi predmetmi je v súčasnosti vystavovaný na expozíciách v Hongkongu, Londýne a San Francisco. Ich vyvrcholením bude aukcia 15. novembra, ktorá sa uskutoční v aukčnej sieni Christie’s v New Yorku a jej témou bude povojnové a súčasné umenie.
Loic Gouzer, ktorý je predsedom oddelenia spoločnosti Christie’s pre povojnové a súčasné umenie, povedal: „Zastávame názor, že dražba tohto obrazu v kontexte povojnového a súčasného umenia symbolizuje jeho pretrvávajúci a nadčasový význam.“
Súvisiace: Najdrahšie diamantové náušnice na svete – $57,4 mil.
Wintermute odhadol, že predajná cena obrazu by mohla dosiahnuť až $100 miliónov. Svoju predpoveď doplnil slovami: „Ešte nikdy predtým sa nič podobné nevydražilo. Posledné slovo bude mať preto trh.“
V ponuke novembrovej aukcie bude figurovať aj monumentálna séria malieb Andyho Warhola s názvom „Last Supper“ (Posledná večera). Ide o jednu z posledných sérií tohto umelca so slovenským pôvodom pred jeho smrťou v roku 1987. Dielo predstavuje takmer 10 metrov dlhú sériu obrazov, ktorých centrálnym motívom je ikonický biblický výjav. Predpokladá sa, že bude vydražené za $50 miliónov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, Reuters
Facebook komentár