Dva škótske liehovary, ktoré boli od roku 1983 uzavreté, sa znovu otvárajú, aby pomohli uspokojiť zvyšujúci sa smäd po prémiovej whisky.
Celosvetový gigant Diageo v pondelok oznámil, že do roku 2020 investuje 35 miliónov dolárov (46 miliónov dolárov) na to, aby “vzkriesil stratené” liehovary.
Liehovary – Port Ellen a Brora sú najlepšie známymi svojou strednou vrstvou sladového škrobu.
Spoločnosť Diageo uviedla, že tento krok “odráža silný rast škótskeho trhu so sladom a príležitosti pre vytvorenie novej generácie pre spotrebiteľov whisky”.
Spoločnosť so sídlom v Londýne, ktorá vyrába whisky vrátane značky Johnnie Walker, Talisker a Lagavulin uviedla, že opätovne otvorené škótske liehovary sa budú nachádzať medzi jej najmenšími, pričom každý z nich vyrába zhruba 800 000 litrov ročne.
Dopyt po škótskej whisky s označením single malt (vyrobená z vody, jačmenného sladu a kvasníc), ktorá je vyrobená najmä z produktu jedného liehovaru ako zmesi, sa v posledných rokoch zvýšil.
Podľa združenia Scotch Whiskey Association, škótsky vývoz tejto whisky vzrástol zo 47 miliónov fliaš v roku 2002 na 114 miliónov v roku 2016. Hodnota vývozu v roku 2016 prvýkrát dosiahla úroveň 1 miliardy libier (1,3 miliardy dolárov).
Jeremy Cunnington, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť alkoholických nápojov v spoločnosti Euromonitor International, povedal, že otvorenie týchto liehovarov pomôže uspokojiť rastúci dopyt po špičkových remeselných výrobkoch.
Ďalej uviedol: “Návrat môže byť veľkolepý.”
Súvisiace:
Vplyv Ázie pri investíciách do whisky + rady
Špeciálna whisky pre nadšencov – Johnnie Walker House
Problém odvetvia spočíva v tom, že jednotlivé slady boli vždy obmedzenými. Liehovary v danom roku produkujú určitý objem a v podstate odhadujú, aký bude dopyt keď ich produkt nakoniec dozreje.
Škótska whisky musí zo zákona zrieť najmenej tri roky. Diageo uviedla, že tieto nové whisky budú zrieť 12 rokov.
Andy Simpson, ktorý je spoluzakladateľom maklérskych služieb s názvom Rare Whiskey 101, varoval, že opätovná produkcia môže zriediť hodnotu fliaš Port Ellen a Brora, ktoré mohli byť predávané za tisíce dolárov.
Ďalej uviedol: “Súčasťou pretrvávajúcej príťažlivosti liehovarov Port Ellen a Brora je, že od roku 1983 nezaznamenali jediný pokles,” … “S opätovným otvorením liehovarov zberatelia a znalci budú nadšenými, že sa k nim dostanú? Avšak ich exkluzivita môže poklesnúť.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár