Manažéri bohatstva a z oblasti správy majetku pomáhajú bohatým jedincom dosahovať obrovské výnosy z ich investícií. Tento trend bude pokračovať aj naďalej, najmä ak do tejto oblasti finančných služieb vstúpia veľké technologické spoločnosti.
David Wilson, ktorý je vo finančnej poradenskej spoločnosti Capgemini Global Financial Services riaditeľom pre ázijský trh, povedal: „Niekto nevie, čo prinesie budúcnosť. Budú sa chcieť Facebook a Google zapojiť do tohto sektora?“
Vzápätí však dodal, že „budúcnosť manažmentu bohatstva bude určite založená na umelej inteligencii“.
A to je parketou práve technologických gigantov.
Wilson tvrdí: „Disponujú obrovskými množstvami údajov. Majú nenahraditeľné skúsenosti s predajom a so správaním zákazníkov. Na základe svojich poznatkov môžu navrhovať veľmi špecifické a konkrétne finančné stratégie. Takto by mohli uspokojiť dopyt bohatých ľudí, ktorí vyhľadávajú kvalitné služby v oblasti manažmentu svojho majetku.“
Podľa Wilsonových slov to však neznamená, že celý sektor bude automatizovaný. Je pravda, že technológia môže poskytnúť vysoko kvalitné finančné poradenstvo, ale bohatí ľudia vyžadujú viac, než len dobré výnosy. Wilson tvrdí, že práve ľudský kontakt s klientom poskytuje istú pridanú hodnotu tradičných finančných poradcov.
Portfóliá bohatých ľudí, ktoré boli spravované manažérmi bohatstva, zaznamenali „astronomické výnosy“. Spoločnosť Capgemini minulý týždeň uverejnila správu o svetovom bohatstve, podľa ktorej majetkoví manažéri bohatých klientov zabezpečili priemerné výnosy investícií o hodnote až 24,3%. V Ázii, vynímajúc Japonsko, dosiahla táto hodnota dokonca až 33%.
Wilson uvádza, že takáto vysoká výnosnosť je prekvapujúca aj napriek známej skutočnosti, že investori vo veľkom profitovali z celosvetovo zvýšených cien na akciovom trhu. Správa poradenskej spoločnosti vraví, že viac ako polovica najbohatších klientov by súhlasila s tým, aby ich bohatstvo spravovali veľké technologické firmy ako Google a Facebook.
Súvisiace:
Goldman vyvíja robo-poradcov. Plánuje poskytovať investičné poradenstvo širokej verejnosti
Milionári sa zhodujú na tom, koľko hodín by ste mali pracovať na úspechu
Najväčší technologický giganti už naznačili, že by sa v budúcnosti mohli začať zaoberať poskytovaním finančných služieb. Niektoré spoločnosti sú už v súčasnosti aktívne v oblasti mobilných finančných transakcií. Facebook a Google sa zatiaľ k tejto problematike nevyjadrili.
Wilson vraví: „Napriek nadpriemerným výkonom manažérov v oblasti investícií, majetní klienti vyjadrili iba čiastočnú spokojnosť s prácou svojich poradcov. Myslím si, že dôvodom je nedostatočný osobný prístup zo strany finančných manažérov. Najlepšou alternatívou by bolo zlúčenie digitálnej technológie a osobného prístupu, pričom manažéri bohatstva by v tomto systéme zastávali tradičnejšiu úlohu.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, Yahoo
Facebook komentár