Ako podnietil blockchain vznik virtuálnych mien?
Technológia blockchain sa niekedy nazýva aj menej známym pojmom „zdieľaná účtovná kniha“ (distributed ledger technology – DLT). Predstavuje základnú platformu pre obchodovanie s kryptomenami, ktorá poskytuje zdieľanú digitálnu databázu všetkých uskutočnených transakcií.
Blockchain bol pôvodne navrhnutý ako systém, ktorý mal centralizovaným spôsobom uchovávať rôzne údaje (spojené predovšetkým s finančnými transakciami) bez toho, aby vyžadoval potvrdenie od tretej strany. Namiesto toho mali byť za správnosť údajov zodpovední viacerí užívatelia s prístupom do tohto systému.
Popularita technológie blockchain začala narastať v roku 2009, keď sa stala základným kameňom pre obchodovanie s kryptomenou Bitcoin.
Záujem bánk a finančných inštitúcií
Zástancovia technológie blockchain sa domnievajú, že môže byť použitá na vytvorenie bezpečnejších a pohodlnejších alternatív k časovo náročným a nákladným bankových procesom. Zdá sa, že táto teória sa stáva čoraz populárnejšou. Takmer každá veľká banka na svete ju v súčasnosti testuje.
Banky sa snažia vytvárať systémy, ktoré by čo najviac znížili počet účastníkov zapojených do finančných transakcií. Niektoré banky však do tejto snahy investujú viac ako ostatné. Niektoré dokonca investujú do blockchainových start-upov. Ďalšie banky uzatvárajú partnerstvá so spoločnosťami, ktoré vo veľkej miere využívajú technológiu blockchain (v skutočnosti takmer každé overenie koncepcie spojené s blockchainom bolo získané v spolupráci s technologickými spoločnosťami).
Súvisiace: Ako investovať v čase rozvoja blockchainu?
Viaceré svetové banky – vrátane UBS, Goldman Sachs a Morgan Stanley – publikovali vlastný výskum v oblasti technológií blockchainu. Ich výskum sa však väčšinou obmedzuje na vysvetlenie technických detailov a skúmanie teoretického využitia tejto technológie. Len málo bánk vytvorilo svoje vlastné systémy založené na blockchaine alebo vlastnú variáciu tejto technológie bez pomoci bankových či technologických partnerov. Napriek tomu treba poznamenať, že niekoľko veľkých svetových bánk s potrebnými zdrojmi na výskum a realizovanie rozsiahlych projektov už začalo patentovať svoje vlastné systémy založené na blockchaine a s ním spojených technológiách.
Výhody technológie blockchain v bankovom sektore
Banky skúmajú zákutia technológie blockchain z niekoľkých rôznych dôvodov. Predovšetkým sa jedná o úsporu nákladov a efektivitu. Pozrime sa na hlavné faktory, ktoré sú príčinou zvýšeného záujmu v tejto oblasti.
- Úspora nákladov a efektívnosť: Výhody systému blockchain sú atraktívne predovšetkým pre banky, ktoré sa potrebujú vysporiadať s rastúcimi nákladmi na udržiavanie čí nahradenie ich zastaralej infraštruktúry a zabezpečenie dodržiavania prísnych regulačných nariadení. Banky sa navyše musia vyrovnať s rastúcou ekonomickou nestabilitou. Banka Santander tvrdí, že pomocou riešení založených na technológii blockchain by bolo možné ušetriť náklady až vo výške $20 miliárd ročne.
- Konkurencieschopnosť: Spoločnosti zaoberajúce sa finančnými technológiami poskytujú služby (ako napríklad remitencie a medzinárodné platby) za nižšie ceny, s vyššou rýchlosťou a s užívateľsky prijateľnejším rozhraním ako väčšina veľkých bánk. V dôsledku toho začali banky vytvárať svoje vlastné riešenia založené na blockchaine a môžu tak lepšie konkurovať týmto start-upovým spoločnostiam.
- Nové podnikateľské modely: Banky môžu pomocou blockchainových technológií obchádzať centrálne regulačné orgány či zastaralé operačné systémy (toto bolo pôvodným poslaním blockchainu). Banky by potenciálne mohli vyvinúť nové systémy a fungovať v rámci nových podnikateľských modelov, ktoré by zásadne narušili súčasný finančný ekosystém.
Budúcnosť blockchainu v bankovom a finančnom sektore
Najprirodzenejším využitím technológie blockchain v oblasti financií je obchodovanie s kryptomenami, najmä Bitcoinom.
Bitcoin od svojho vzniku zaznamenal niekoľko vzostupov a pádov. V roku 2017 však vykázal nevídaný rozmach. Jeremy Liew, ktorý je prvým investorom v spoločnosti Snapchat, navyše predpovedal, že Bitcoin do roku 2030 dosiahne hodnotu $500 000. Je preto pochopiteľné, prečo by mohol byť Bitcoin atraktívnou voľbou pre investorov a finančné inštitúcie.
Súvisiace: Prvá švajčiarska súkromná banka so službami okolo Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash
Ak však banky plánujú dosiahnuť úspech pomocou technológie blockchain, budú musieť mať na pamäti tieto tri faktory:
- Zúžené zameranie: Niekoľko bánk začalo zameriavať svoje úsilie v oblasti blockchainu na projekty, ktoré výrazne prospejú ich podnikaniu. Táto stratégia je oveľa efektívnejšia ako širší všeobecný prístup, v rámci ktorého by spoločnosti nemali určený konkrétny cieľ.
- Menej riešiteľov projektu: Výsledkom zúženého zamerania by spoločnosti mali čo najviac zjednodušiť svoj administratívny prístup k riešeniu blockchainových projektov. Takto sa k výsledkom dopracujú oveľa rýchlejšie.
- Spolupráca s regulačnými orgánmi: Pokiaľ ide o dodržiavanie regulačných predpisov, budúce riešenia založené na technológii blockchain sa v konečnom dôsledku môžu podobať súčasným zaužívaným praktikám. Finančné organizácie však budú musieť zabezpečiť, aby zákonodarcovia pochopili fungovanie týchto nových riešení a následne odobrili ich zavádzanie do praxe.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch, BI
Facebook komentár