Saudská Arábia plánuje do konca tohto roka vyhlásiť obchodnú verejnú súťaž týkajúcu sa výstavby železničnej trate s dĺžkou 1 600 kilometrov, ktorá má spojiť Červené more s Perzským zálivom. Tento krok signalizuje pokračovanie dlhodobého projektu, ktorý je považovaný za životne dôležitý v rámci snahy o znižovanie závislosti saudskoarabskej ekonomiky od ropy.
Preprava námornou cestou pozdĺž saudskoarabského pobrežia dnes trvá 5 dní. Plánovaná železničná trať s názvom Land Bridge by mala túto dobu okresať približne o 3 dni a zároveň zlepšiť prepojenie medzi mestami Rijád a Jeddah, ktoré sú dvoma najväčšími mestami v krajine.
Bashar Al Malik, ktorý je generálnym riaditeľom železničnej spoločnosti Saudi Railway, v rozhovore uviedol: „Zmluvné tendre budú vydané koncom roka 2017 alebo začiatkom roka 2018. Pri výzve na vyjadrenie záujmu sme obdržali veľmi povzbudivé ohlasy.“
Saudská Arábia prvýkrát udelila zákazku na výstavbu trate v roku 2008. Zámerom bolo zníženie času potrebného na tranzit tovaru naprieč územím o veľkosti jednej pätiny rozlohy Spojených štátov. Výstavba trate sa však nakoniec neuskutočnila, pretože zúčastnené strany sa nezhodli na finančných podmienkach. Malik vraví, že súčasné pozitívne reakcie zo strany súkromného sektora sú predzvesťou návratu k pôvodnému plánu realizácie projektu.
Al Malik je generálnym riaditeľom Saudi Railway od marca. Tvrdí, že náklady na výstavbu železničnej trate budú závisieť od zvolenej trasy a konkrétneho miesta, kde bude trať končiť na pobreží Červeného mora. Verejná súťaž by mala byť dostupná pre miestne a medzinárodné inžinierske spoločnosti a finančné inštitúcie.
Správa o rozpočte saudskoarabského ministerstva financií uvádza, že krajina v tomto roku vyčlenila na infraštruktúru a dopravu 52 miliárd saudských rialov ($14 miliárd). V roku 2016 do tohto sektoru smerovalo iba 38 miliárd rialov. Táto investícia by mala prispieť k tomu, aby sa najväčšia ekonomika arabského sveta zbavila závislosti na ropnom priemysle. To je totiž prvotným cieľom projektu Vision 2030, ktorý má plnú podporu saudskoarabského dediča trónu, Mohammeda bin Salmana.
Spoločnosť Saudi Railway musí čeliť aj narastajúcemu počtu zásielok prepravovaných severnou železničnou trasou. Táto prepravná linka sa využíva predovšetkým na dopravu minerálov vyťažených spoločnosťou Saudi Arabian Mining, ktorá je známa tiež ako Maaden. Objemy prepravovaných fosfátov by mali v tomto roku vzrásť na 5 miliónov ton, pričom v roku 2016 dosahovali hodnotu 4,4 milióna ton. Celkový objem prepraveného bauxitu predstavoval v minulom roku 3,3 milióna ton, v roku 2017 môže vystúpiť až na 4 milióny ton.
Súvisiace: Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži
Al Malik vraví, že železničná spoločnosť bude musieť čoskoro zvýšiť svoju prepravnú kapacitu aj na severe krajiny. Ťažobná spoločnosť Maaden a jej partnerské spoločnosti Mosaic a Saudi Basic Industries totiž expandujú svoju produkciu do rozvíjajúceho sa priemyselného a baníckeho mesta Waad al-Shamal.
Rozširovanie železničnej siete by nepochybne prospelo aj energetickému gigantovi – ropnej spoločnosti Saudi Arabian Oil, známej ako Aramco. Tá prevádzkuje veľkokapacitné nádrže na benzín, naftu a ďalšie tekuté ropné produkty v mestách Tabuk, Turaif a v regióne Al Jouf neďaleko Jordánskych hraníc.
Al Malik vraví, že rozšírená železničná sieť by našla svoje uplatnenie aj v rámci poľnohospodárskej výroby v oblasti Busaita, ktorá sa nachádza v regióne Al Jouf. Železničná infraštruktúra v tejto oblasti zatiaľ nie je rozvinutá. Paradoxne sa tu však nachádzajú najväčšie farmy v rámci Saudskej Arábie. Okrem iných tu pôsobí spoločnosť Al Jouf Agricultural Development, ktorá na ploche 60 000 hektárov pestuje jačmeň, kukuricu a ďalšie plodiny.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár