Čína a Hongkong sú podľa akademickej štúdie zaradené na spodok zoznamu, pokiaľ ide o počet rodinných podnikov, ktoré majú najmenej 100-ročnú históriu.
V skutočnosti ich medzinárodní rovesníci ako Japonsko a USA majú oveľa vyššiu pozíciu, pokiaľ ide o podporu spoločnosti prostredníctvom rôznych generácií – podľa Rogera Kinga, riaditeľa Tanotského centra pre štúdium ázijských rodinných podnikov a podnikania.
King poznamenal: “Nedostatok diverzifikácie v oblasti podnikania a nedostatok externých odborníkov, ktorí by pomohli riadiť podnikanie, patria medzi hlavné dôvody, prečo má menší počet čínskych rodinných podnikov viac ako 100 rokov. Mali by sme sa viac učiť od židovských, japonských, amerických a európskych rodín.”
Súvisiace: Čo je potrebné na dosiahnutie úspechu v Číne: Podnikanie
Počet rodinných podnikov, ktoré pôsobia najmenej jednu storočie, v Japonsko dosahuje 25 321, USA 11 273 a v Nemecku ich je 6 732.
Hoci Japonsko vedie ligovú tabuľku, jej najstaršie spoločnosti tvoria najmä malí hráči, ako sú reštaurácie alebo značky z oblasti cukrární.
Tchaj-wan sa umiestnil na 19. mieste aj s 209-ročnými spoločnosťami, zatiaľ čo pevninská Čína sa umiestnila na 21. mieste s ich počtom na úrovni 204. Hongkong sa umiestnil na 31. mieste a 89 spoločností splnilo úroveň jedného storočia.
King ďalej uviedol, že Japonsko profitovalo z kultúry odovzdávania vlastníctva podniku na dediča, alebo adoptovaného dediča (bez krvného vzťahu), pokiaľ adoptívny dedič súhlasil s prevzatím priezviska.
Dodal: “Čínske spoločnosti zvyčajne odovzdávajú obchod len mužským členom, zvyčajne najstaršiemu synovi rodiny.”
Toto obmedzuje výber nástupcu. Dodal, že nie je nezvyčajné, aby sa veľké rodiny s mnohými mužskými potomkami hádali kvôli kontrole nad rodinným podnikaním.
King uviedol, že čínske rodiny by sa mali učiť z židovskej tradície, ktorá má tendenciu byť otvorenejšia, kde sa umožňuje väčšie zdieľanie informácií.
Dodal, že židovská tradícia podporuje vyjadrenie rozdielnych názorov, zatiaľ čo v čínskej kultúre sa považuje za nevhodné, ak deti požiadajú svojich rodičov o podrobnostiach ohľadom toho, čo sa po ich smrti stane.
Ďalej poznamenal: “V čínskej kultúre je vo veľkej miere nevhodné, aby deti mohli svojich rodičov požiadať o plánovanie okolo postupov.”
Richie Eu, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Eu Yan Sang Trading, je piatym členom generácie svojej rodiny, ktorá prevádzkuje čínsku lekársku spoločnosť, založenú pred viac ako 100 rokmi.
Súvisiace: 6 vecí ktoré by ste mali vedieť ak chcete podnikať s Japoncami
Eu povedal, že jeho starý otec (z druhej generácie), ktorý riadil rodinnú spoločnosť, splodil 24 detí vrátane 13 chlapcov.
V snahe ohľadom ukončenia konfliktov v štruktúre vlastníctva, otec Eu nakoniec prevzal kontrolu prostredníctvom kúpy od iných akcionárov.
Eu nakoniec poznamenal: “Jasné vlastníctvo je dôležité a vedie rodinné vlastníctvo k posunu vpred.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: South China Morning Post
Facebook komentár