Vychodna_Afrika_sa_v_oblasti_dronov_stava_vedúcim_lidrom_sveta

Systémy dodania od zariadení známych ako drony nie sú jedným z obvyklých populárnych technológií pre oblasti, ako je napríklad Singapur alebo Spojené štáty. Veľká časť a líderstvo patrí východnej Afrike.

Druhá východoafrická krajina vo štvrtok oznámila spustenie plne automatizovaného programu dodávok pre drony. Drony budú lietať sami, ďaleko od pohybu ľudí – tento prístup v USA ešte nie je legálnym, zatiaľ čo veľa krajín sa snažilo o podobný program, žiadny sa nezhodoval s rozsahom a dopadom toho, čo sa odohráva v Rwande a aktuálne aj v Tanzánii.

Začiatkom roku 2018 vláda Tanzánie začne do odľahlých oblastí používať drony, pre dodávku lekárskych potrieb, ako sú krv a vakcíny. Vláda očakáva, že zachráni životy vďaka rýchlejšiemu dodaniu zdravotníckych potrieb. Rwanda už dokončila 1400 podobných dodaní.

Keller Rinaudo, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Zipline (ktorá dodáva drony) poznamenal: “Každý z Nás má predstavu, že oblasti robotiky a umelej inteligencie začínajú rozkvitať v USA, keďže práve tam sa nachádza najviac bohatých jednotlivcov. Avšak v tomto prípade nemôžeme byť od pravdy ešte ďalej.”

“Existuje tu veľký posun, keďže nejde o krajinu s najväčšími zdrojmi, jedná sa o krajiny s modernou regulačnou reformou a ochotou skúšať aj nové veci.”

Tanzánia otvorí štyri distribučné centrá pre drony zo startupom, pochádzajúcim práve zo Silicon Valley – Zipline, ktorý denne poskytuje viac ako 100 dronov a 2000 letov. Taktiež diskutuje o partnerstve s ďalšou spoločnosťou (práve z oblasti dronov).

Velikán vo svete dronov – Amazon, len nedávno v Británii dokončil jednú podobnú významnú objednávku. Ďalšie spoločnosti podnikli alebo sľúbili obmedzené aktivity v krajinách, ako sú USA, Nový Zéland, Švajčiarsko a Čína.

Laureano Bwanakunu, ktorý vedie vládnu agentúra zodpovednú za obstaranie a uloženie zdravotníckeho materiálu v krajine poznamenal: V krátkom čase, sa tak vládny sentiment Tanzánie okolo dronov sa presunula z “obáv” k “nadšeniu”. Vedúci predstavitelia mali z tohto systému rozsiahle obavy.

Ale následne Tanzánia sledovala, ako jej sused – Rwanda spustil program dodávok dronov so spoločnosťou Zipline. Uvedomil si, že drony môžu doplniť ich existujúcu sieť nákladných automobilov, ktoré po celej krajine dodávajú zdravotnícke potreby o rozsahu 600 miliónov dolárov.

Bwanakunu poznamenal: “Ak to už skúša iná africká krajina ako Rwanda a je to pozitívne, prečo potom nie my?” … “Problémom bola schopnosť sa odvážiť a vyskúšať to. Rozhodli sme sa ako krajina, ktorá chce napredovať.”

Predtým vláda dodávala lekárske potreby len štyrikrát ročne, z dôvodu vysokých nákladov. Bwanakunu však predpokladá niekoľko dodávok za týždeň, vrátane tých v prípade núdze.

Tanzánia sa zaviazala používať technológiu Zipline na jeden rok. Ak to prinesie pozitíva, program plánuje rozšíriť.

Vláda je presvedčená, že autonómne lietadlá budú v bezpečí. Skupina Bwanakunu dostala povolenie od svojho leteckého úradu, ako aj ministra obrany. Od dronov sa vyžaduje, aby zostali pod úrovňou tradičného letectva a poskytli letiskám široký prehľad. Zároveň drony majú padák, ktorý sa spustí v prípade, že by sa niečo pokazilo.

Toto nie je prvýkrát, kedy východná Afrika je nejaký ten krok pred “rozvinutým svetom”.

“Máme rozsiahle programy aj v oblasti mobilných peňazí,” povedal Bwanakunu s odkazom na program M-PESA, ktorý umožňuje odosielanie peňazí prostredníctvom mobilných telefónov. “Ak táto sa táto technológia snaží zachrániť ľudský život, prečo nie?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár