Akym_sposobom_mina_peniaze_mlada_generacia_2017_Investovanie

Snáď každá generácia míňa viac, ako by bolo prípustné. V tomto článku sa však pozrieme na to, akým spôsobom utrácajú peniaze tí, ktorí sa narodili na prelome tisícročí.

Príslušníci generácie milénia sú rovnako často zatracovaní aj vyzdvihovaní. Sčasti preto, lebo dospievajú práve v čase vrcholenia informačnej éry. Mnohé články obviňujú príslušníkov generácie milénia (nazývaná aj generácia Y – generáciu detí narodených v rokoch 1985 až 1995) zo závislosti na moderných technológiách. Mnohí autori tiež tvrdia, že dnešní mladí dospelí majú prehnaný pocit vlastnej dôležitosti. Na druhej strane existuje rovnako veľa zdrojov, ktoré ich obraňujú a vyvracajú uvedené stereotypy.

Skutočnosťou ostáva, že nie všetky stereotypy sa mýlia.

Súčasťou generačného posunu je to, že nová generácia sa istými črtami líši od tej predchádzajúcej. Nie je nič výnimočné, že každá generácia míňa peniaze na to, čo považuje za dôležité. Rovnaká situácia platí aj pre príslušníkov miléniovej generácie. Črtá sa však otázka, ako sa ich utrácanie líši od utrácania ich predchodcov?

Súvisiace: Graf: Obrovský rozdiel ako generácie míňajú svoje peniaze

Uvádzame niekoľko príkladov.

1. Životné udalosti

Príslušníci miléniovej generácie uprednostňujú zážitky pred majetkom. To nemusí byť nevyhnutne zlé.

Investovanie do zážitkov, namiesto do materiálnych statkov, prináša mladým krajšie spomienky a umožňuje im to viac sa naučiť o okolitom svete. Zameriavanie sa výlučne na zážitky však môže byť problematické, keď je reč o budovaní majetku a o finančne zodpovednom živote. Zážitky sú dočasné. Hmatateľné veci majú oveľa dlhšiu životnosť.

Keď si kúpite dom, budujete vlastný majetok. Získavate aktívum, ktorého hodnota bude počas nasledujúcich rokov pravdepodobne stúpať. Miléniová generácia však uprednostňuje život v podnájme. Toto v žiadnom prípade nie je spôsob, ktorým by bolo možné budovať vlastný majetok.

Finančnému rozpočtu nepochybne uškodí aj nadmerné utrácanie na koncerty či výnimočné spoločenské udalosti.

2. Rýchle občerstvenie

Príslušníci miléniovej generácie radi konzumujú za pochodu. Až 29% mladých ľudí priznáva, že veľmi často uprednostňuje rýchle občerstvenie. Ostatné skupiny obyvateľstva holdujú takémuto stravovaniu iba v 19% prípadov.

Lacnejšou alternatívou je nákup surovín v obchode a príprava vlastných pokrmov doma v kuchyni. Príslušníci miléniovej generácie však často navštevujú reštaurácie s rýchlym občerstvením, či dokonca čerpacie stanice, kde si kúpia hotové jedlá pripravené na konzumáciu. Podobné podniky si však účtujú vyššie ceny za čas a námahu, ktorú vynaložia na prípravu týchto pokrmov.

3. Urýchlené doručenie

Príslušníci miléniovej generácie majú zlú reputáciu aj preto, že sú často považovaní za impulzívnych a netrpezlivých. Tento stereotyp sa ukazuje byť pravdivým. Podľa štúdie z roku 2015, až 30% dnešných mladých považuje za dôležité, aby im bol objednaný tovar odoslaný ešte v deň nákupu. Aby sme si utvorili obraz, stačí to porovnať s 19% nakupujúcich pri generácii X (narodení v 60. a 70. rokoch), 13% spomedzi generácie baby boomers (narodení po 2. svetovej vojne) a 5% pri senioroch.

Prirodzene, urýchlené doručenie má v niektorých prípadoch svoje opodstatnenie. Možno súrne potrebujete učebnicu na blížiacu sa skúšku. Alebo náhradný diel do pokazeného auta. Vtedy sa oplatí priplatiť si za expresné vybavenie objednávky. Keď však budete plánovať vopred a zariadite sa tak, aby ste na svoju objednávku mohli počkať niekoľko dní navyše, často ušetríte nemalé peniaze.

Súvisiace: Ako zbohatnúť? Inšpirujte sa 10 jednoduchými vetami

4. Alkohol

Samotní príslušníci generácie Y priznávajú, že najviac peňazí utrácajú pri stravovaní sa mimo domu a pri zbavovaní sa jedla po záručnej dobe. Oba tieto prípady patria do vyššie uvedenej kategórie, ktorá sa týka rýchleho občerstvenia.

Ďalším najčastejším spôsobom, ktorým peniaze veľmi ľahko utekajú z peňaženky, je konzumácia alkoholu. Až 27% mladých sa zdôverilo s tým, že na alkohol míňa priveľa peňazí. Pre porovnanie, v rámci generácie X sa ku takémuto správaniu hlási 22% ľudí a spomedzi generácie baby boomers je to 13%.

Toto môže mať vzťah ku tendencii mladých ľudí investovať do zážitkov, namiesto do hmatateľných tovarov. Alkohol je vyčerpateľným zdrojom zábavy a zvyčajne vedie ku (hmlistým) pozitívnym spomienkam a zážitkom.

5. Konzervatívne investovanie

Nikto Vám nebude vyčítať, keď budete investovať konzervatívne a s rozvahou. Vyvážené portfólio, v ktorom sú zahrnuté rôzne investičné aktíva, Vám za niekoľko desiatok rokov zarobí dostatočné množstvo peňazí na to, aby ste si plnohodnotne užili dôchodok.

Príslušníci miléniovej generácie sa však úplne vyhýbajú akciovým trhom. V súčasnosti iba jeden z troch mladých ľudí investuje do akcií.

Trh s akciami je už dlho jedným z najlepších a najspoľahlivejších spôsobov, ako budovať svoj majetok. Ignorancia v tomto smere Vás teda môže stáť veľa. Príslušníci miléniovej generácie sú mladí. A mladí ľudia si môžu dovoliť agresívnejšie investičné stratégie. Majú totiž viac času spamätať sa z prípadných neúspechov. Mali by teda skúšať riskantné investície, kým na to majú príležitosť.

Súvisiace: Krutá pravda o sporení a investovaní: 12 faktov pre každého investora

Mladí ľudia si však myslia, že keď sa vyhýbajú investovaniu, šetria svoje peniaze. Tomu sa vraví irónia. Zažili totiž ekonomickú recesiu v roku 2008 a obávajú sa potenciálnych výkyvov na akciovom trhu. To znamená, že radšej neriskujú.

Naučte sa ovládať

Ak patríte do miléniovej generácie, tento článok by Vám mal pomôcť pochopiť, prečo ste na konci mesiaca bez peňazí. Nikto nemá bezchybné finančné záznamy. A áno, aj Vy si môžete z času na čas dopriať niečo extra. Ale čím väčšiu kontrolu získate nad svojimi finančnými návykmi, tým lepšiu budúcnosť si dokážete vybudovať.

Peložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, NYTimes

Facebook komentár