Wall_Street_posiela_rozsiahle_varovne_signaly_pre_akcie

Je vidno rastúci hlas analytikov a investorov na Wall Street, kde to podľa ich vyjadrení na akciovom trhu vyzerá tak, akoby smeroval k hrubému prebudeniu.

Ich rastúci pesimizmus prichádza v čase, kedy americké akciové trhy vyzerajú zdravo, prinajmenšom na povrchu. Najdôležitejšie indexy sa pohybujú v blízkosti rekordných maxím, zatiaľ čo korporátne zárobky prudko rastú.

Niektorí trhoví analytici a investori si však myslia, že táto zjavná sila práve maskuje hlbšie problémy, ktoré sa nachádzajú pod povrchom.

Marko Kolanovic, ktorý má na starosti globálne kvantitatívne a derivátove stratégie v banke JPMorgan je jedným z tých, ktorí poukazujú na opatrnosť. V poznámke ku klientom nedávno uviedol, že rekordne nízka volatilita by mala “poskytnúť pauzu pre akciových manažérov”. Kolanovic dokonca išiel tak ďaleko, že porovnal stratégie, ktoré potlačujú kolísanie cien, k podmienkam, ktoré viedli k pádu akciového trhu v roku 1987.

Súvisiace: Stoja akcie rozvíjajúcich sa trhov pre ďalším mega-trendom?

Poznamenal: “Skutočnosť, že sme od roku 1983 čelili veľkému množstvo volatilných cyklov, v súčasnosti sme na minimách, čo môže naznačovať, že môžeme byť veľmi blízko k bodu obratu.”

Nedávny náhly pokles amerických akcií na konci júla – vrátane výrazne väčšej straty v oblasti technológií (čo súhlasilo s Kolanovicovými vyjadreniam), poukázalo to na to, ako vážne túto situáciu berie aj veľa ďalších investorov.

Jeho obavy sa rozširujú do sveta hedžových fondov, kde investiční manažéri sú taktiež smutní s nízkej volatility.

Baupost Group – fond s aktívami o rozsahu 30 miliárd dolárov, nedávno poukázal na nedostatok cenových výkyvov, ako predzvesť budúcich problémov a označil ich za možný “akcelerátor pre budúcu finančnú krízu”. Medzitým spoločnosť Highfields Capital Management, ktorá dohliada na 13 miliárd dolárov, nedávno uviedla, že nízka úroveň volatility poskytuje ľuďom falošný dojem, že na trhoch nie je prítomné riziko.

Znehodnotené investičné prostredie s nízkou volatilitou má podľa Bank of America Merrill Lynch svoje vlastné dôvody, prečo očakávať blížiacu sa hrubú náplasť v akciách, ktorú môžeme uvidieť už niekedy na jeseň.

Michael Hartnett, ktorý je hlavným investičným analytikom v spoločnosti BAML Global Research, poukazuje na to, ako americký akciový index S&P 500 pokračuje v dosahovaní nových maximách, aj keď veľkosť súvahy Federálneho rezervného systému zostáva byť relatívne nezmenená. Ďalej uvádza, že táto divergencia je “klasickým signálom eufórie”. Takáto nadmerná záťaž bola v histórií znamením, že investičný sentiment je zaťažený nadmernou hodnotou dlhu.

Graf: Index úrovne volatility (VIX) za posledný rok
Wall_Street_posiela_rozsiahle_varovne_signaly_pre_akcie_trhy

Legendárny investor Byron Wien, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda skupiny Blackstone pre riešenia v oblasti privátneho bohatstva súhlasí s BAML. Na konci júla, vo svojej správe ku klientom poznamenal: „Od začiatku 8-ročného trhu, rastúca cena akcií bola pozorne sledovaná rozširovaním súvahy Federálneho rezervného systému. Ale to sa rýchlo mení. Zatiaľ čo súvaha Fedu v roku 2017 zostala v podstate nezmenená, index S&P 500 rástol aj naďalej a navýšil sa až o približne 11%. Táto odchýlka je veľmi znepokojujúca.“

BAML taktiež poukazuje na rekordné nízke úrovne hotovosti u privátnych klientov, ako znamenie, že akciový trh môže byť blízko svojich maxím. Ak investori, ktorí majú plne investované svoje prostriedky, je pre nich obmedzená možnosť práce na akciovom trhu, keďže nevedia dostatočne navyšovať svoje výnosné pozície.

Súvisiace: Štyri najväčšie chyby investorov

A čo je najdôležitejšie, k odhadu analytikov spoločnosti BAML, pre dosiahnutie vrcholu na jeseň tohto roka hovorí ich vlastný ukazovateľ, ktorý (táto firma nasleduje) je na okraji dosiahnutia predajného signálu. Je to dohromady zoznam vecí, ktoré sa musia stať na trhu:

* Index dolára klesne na 90, čo sa zhoduje s “jednoznačnou” slabou úrovňou trhu práce/spotrebiteľmi (počet zamestnancov mimo poľnohospodárstva nižšie ako 100 000) a plochou výnosovou krivkou

* Koniec vedenia aktív s vysokým výnosom, čo by malo byť “systémom včasného varovania”

* Únava v riadení rastu vlastného kapitálu, v oblastiach, ako je internetový index Nasdaq, rozvíjajúcich sa trhov pre oblasť Internetu a polovodičov

Ale v dôsledku rastúceho pesimizmu na Wall Street stále existujú analytici a investori, ktorí vidia, že americký akciový index S&P 500 zostane nezmeneným, minimálne ku koncu roka 2017. Prieskum 20 hlavných analytikov od agentúry Bloombergu ukazuje priemernú predpoveď na konci roka v hodnote 2 439 bodov, čo v podstate predstavuje nezmenenú hodnotu od konca júla.

Takže zatiaľ čo niekto odhaduje, čo sa môže v niekoľkých najbližších mesiacoch prejaviť, je dobré, aby ste boli aspoň vedomí vzniku trhlín na trhu. A nehovorte, že ste neboli varovaní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár