Európa čelí veľkej kríze masla.
Prudké zvýšenie celosvetového dopytu spôsobilo, že veľkoobchodná cena masla sa v Európe takmer zdvojnásobila. Spotrebitelia platia viac: maloobchodné ceny v júni podľa údajov Euromonitoru vyskočili takmer o 20%.
Federácia podnikateľov pod označením De la Boulangerie, ktorá je priemyselnou skupinou, zastupujúcou francúzskych pekárov, opísala aktuálnu situáciu ako “veľkú krízu”. Jedná sa o varovanie pred prudkým nárastom ceny croissantov, koláčov a briošiek.
Skupina vo vyhlásení uviedla: “Aj keď je cena masla nestálou, nikdy nedosiahla takú úroveň,” … “Nedostatok masla sa zdá byť do konca roka skutočnou hrozbou.”
Súvisiace: Milovníci olivového oleja môžu zažiť šok
Za stúpajúcimi cenami stojí hneď niekoľko faktorov: spotreba masla narastá vďaka vyšším dopytom zo strany krajín, vrátane Číny a niektorí zákazníci sa vracajú do oblasti mliečnych výrobkov po tom, ako predtým ho spájali s prepojením na srdcové choroby. Medzitým jeho produkcia v Európe klesla.
Spotreba masla
Celosvetová spotreba masla sa začína odrážať po niekoľko ročnom poklese, keďže spotrebitelia predtým nahrádzali maslo margarínom a inými náhradami.
Raphael Moreau, ktorý je analytikom spoločnosti Euromonitor pre oblasť potravín uviedol, že spotrebitelia si čoraz častejšie vyberajú prírodné a menej spracované zložky, vrátane masla.
Priemerný európsky konzument, v roku 2015 spotreboval 8,4 libier (3,8 kg) masla (čo je posledný rok s výsledkami), v porovnaní s 7,9 libry (3,6 kg) v roku 2010. Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA, priemerný Američan spotreboval 5,6 libry (2,5 kg) masla v roku 2015, čo je menej ako 4,9 libry (2,2 kg) z roku 2010.
Zároveň rastie aj čínsky dopyt po zahraničných mliečnych výrobkoch. USDA predpovedá, že podľa očakávaní by čínsky dovoz mlieka počas tohto roka mal vyskočiť až o 38%, pričom takmer celý tento nárast pochádza z EÚ a Nového Zélandu.
USDA predpovedá, že globálna spotreba masla počas roka 2017 porastie o ďalšie 3%.
Faktory zdravia
Nedávne vedecké štúdie naznačujú, že maslo, ktoré súviselo so srdcovými ochoreniami a so zvýšeným rizikom smrti, nemusí byť tak nezdravé, ako sa predpokladalo.
Jedna takáto štúdia, publikovaná v roku 2016 naznačila, že maslo je v skutočnosti vo väčšej miere neutrálne k problémom s úmrtnosťou.
Moreau nakoniec uviedol: “Zdravotné problémy sa stále viac odkláňajú od tukov, smerom k cukru.”
Pomalá zmena na trhu
Kolaps ceny masla nasleduje po rokoch krízy v kontinentálnom mliekarenskom priemysle.
V roku 2014 Rusko uvalilo embargo na európske potravinové výrobky, v odplate za uložené sankcie, počas pripojenia Krymu od Ukrajiny. Rusko v EÚ tvorilo až 24% podiel vývozu masla.
Výsledkom boli dramaticky nižšie ceny. V mnohých krajinách EÚ bolo mlieko dokonca lacnejšie ako balená voda.
Trhy v EÚ bol aj naďalej zasiahnutými, na základe čoho mnohí poľnohospodári v oblasti mliečnych výrobkov skončili s podnikaním. Podľa Moreau, vo Veľkej Británií ukončilo činnosť viac ako 1000 z nich.
Nedostatok masla do budúcna
Ďalšou obavou tak je nedostatok masla v Európe.
Produkcia masla v máji medziročne poklesla o 5%. Podľa informačného strediska Európskej komisie pre mlieko, medzitým zásoby masla za rok prepadli až o 98%.
Súvisiace: Ako sa zmenilo Naše stravovanie za posledných 22 rokov
Michael Liberty, ktorý je analytikom na trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami, v spoločnosti Mintec poznamenal: “Zatiaľ čo zásoby zostávajú veľmi slabé a dopyt sa zvyšuje, v EÚ sa tým pádom vyskytol nedostatok masla, čo spôsobilo nárast cien, keďže kupujúci sa snažia uzavrieť zmluvy pre získanie zásob.”
Peder Tuborgh, ktorý je generálnym riaditeľ britského mliekarenského obra Arla, minulý mesiac na stanici BBC varoval, že na Vianoce budú ľudia trpieť nedostatkom mlieka a masla.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár