Howard Marks, ktorý je jedným z najuznávanejších investorov v oblasti investícií, prišiel s jednoznačným varovaním svojich klientov, aby sa vyhýbali vysoko rastúcim digitálnym menám.
Marks v liste určenom svojim investorom včera napísal: “Podľa môjho názoru digitálne meny nie sú ničím iným než neodôvodneným výstrelkom (alebo dokonca pyramídovým systémom) založeným na ochote pripisovať hodnotu niečomu, čo jej má len málo, alebo niečo nad rámec toho, čo za to ľudia zaplatia.”
Krpytomena Ethereum v medziročnom porovnaní do dnešného dňa získala viac ako 2 300 percent, zatiaľ čo virtuálna mena Bitcoin sa počas roka 2017 nachádza v zisku až takmer 160 percent (podľa údajov z internetovej stránky CoinDesk).
Súvisiace: Existujú dobré dôvody domnievať sa že Bitcoin je v bubline
Spolupredseda investičnej spoločnosti Oaktree Capital je známy svojimi veľmi presnými investičnými vyjadreniami v ktorých predpovedal finančnú krízu ako aj technologickú (dotcom) bublinu.
Manažér následne pokračoval v porovnaní kryptomien s mániou tulipánov z roku 1637, Juhomorskou bublinou (Juhomorská Spoločnosť – South Sea Co.) z roku 1720 a technologickou bublinou z roku 1999.
Ďalej uviedol: “Vážna investícia pozostáva z nákupu vecí, pretože cena je atraktívna vzhľadom na vnútornú hodnotu,” … “Špekulácie sa naopak vyskytujú, ak ľudia niečo kúpia bez ohľadu na podkladovú hodnotu alebo primeranosť svojej ceny.”
Spoločnosť Oaktree Capital, podľa webovej stránky od júna 2017 spravuje aktíva na úrovni 99 miliárd dolárov.
Kryptocentrá “nie sú skutočné”
Miliardár a investor Howard Marks je presvedčeným o svojom postoji ku kryptocentrám ako Bitcoin, Ether a ďalším, že “nie sú to skutočné.”
Marks to dokonca v jeho poslednej správe ku klientom spoločnosti Oaktree zopakoval hneď trikrát.
Marks ďalej uviedol: “Myslím, že tieto veci vznikli z križovatky (a) pochybností o finančnom zabezpečení – vrátane hodnoty národných mien – ktoré narastali spolu z finančnou krízou a (b) pohodlia, ktoré milovníci pocítili vo všetkých virtuálnych veciach ” … “Ale nie sú skutočné.”
Marks tak veľmi jasne urobil svoju domácu úlohu. 22-stranový list je plný pozoruhodných poznámok a citátov z New York Times, Wall Street Journal a ďalších mien. Avšak stále nie je presvedčený, že by mohli byť dlhodobým prísľubom.
Napísal: “Niektorí ľudia chcú špekulovať nad digitálnou menou za účelom zisku,” … “Iní chcú dať do výnosných oblastí časť svojich finančných prostriedkov, než aby riskovali, že toho nebudú súčasťou. Ale oni nie sú skutočné!”
Mark poznamenal: “Všetko je ovplyvnené optimizmom. Akonáhle zo súčasného trhu odídu (býci), špekulanti v mene Bitcoin a Ethereum by mohli čeliť rozsiahlym stratám.“
“Pravdepodobne budú pracovať tak dlho, kým bude prítomný optimizmus,” … “Ale ich výkon v zlých časoch je naozaj veľmi ďaleko vzdialený od spoľahlivosti. Čo sa stane s cenou a likviditou meny Bitcoin v čase krízy, ak sa ľudia rozhodnú, že radšej budú chcieť držať doláre (alebo zlato)?”
Súvisiace: Trh virtuálnych mien tvorí až 800 mien
Marks nie je jediným starým hráčom na Wall Street, ktorý je voči digitálnym menám skeptický. Veľké banky, ako je spoločnosť Morgan Stanley uznali, že Bitcoin je možné používať ako majetok na udržanie hodnoty, ale váhajú s tým, aby ju nazvali pravou menou.
Pre ľudí ako Marks má Bitcoin pred sebou veľmi náročnú cestu učenia. Nie je to tak jednoduché ako tradičná fiat mena, s bankovkami ktoré sú podporované centrálnymi bankami a prenositeľnými cez zúčtovacie centrá. Namiesto toho Bitcoin využíva bloky, ktoré okamžite môžu byť započítané, alebo odstránené z účtov (účastníkov transakcie).
Vyzerá to, že Marks má pred sebou ešte viac čítania.
Nakoniec uviedol: “Nikto mi zatiaľ nedokázal vysvetliť, ako by som týmto menám mal porozumieť.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Wall Street Journal, 99 Bitcoin
Facebook komentár