Spoločnosti Apple, Google a Microsoft sedia na obrovskej hromade hotovosti a väčšina z nich je schovaná ďaleko od daňového úradu domovskej krajiny.
Ratingová agentúra Moody’s včera uviedla, že tieto tri technologické monštrá mali na konci minulého roka v hotovosti celkovo až 464 miliárd dolárov.
Samotná spoločnosť Apple mala v hotovosti ohromujúceho štvrť bilióna dolárov, keďže počas niekoľkých rokov dosahovala obrovské zisky a vykonala niekoľkých významných akvizícií. To je dosť peňazí na nákup 3 spoločností, ako je samotná firma Netflix. Je to taktiež viac peňazí, než to, čo sedí v súvahe každého významného odvetvia s výnimkou technológií a zdravotnej starostlivosti.
Všetky analyzované, nefinančné americké spoločnosti cez Moody’s ku koncu minulého roka nahromadili v hotovosti 1,84 bilióna dolárov. To je od roku 2015 rast až o 11% a takmer dva a pol násobok od úrovne z roku 2008.
Apple, Google, Microsoft, Cisco a Oracle
Zhruba 1,3 bilióna dolárov – 70% z celkového objemu – sa nachádza v zámorí, kde peniaze nie sú predmetom amerických daní. Apple, mateská spoločnosť firmy Google – Alphabet, Microsoft, Cisco a Oracle držia až 88% svojej hotovosti v zahraničí.
Moody’s ďalej uviedla, že objem skrývaných peňazí v zahraničí odráža “negatívne daňové dôsledky trvalej snahy o repatriácií finančných prostriedkov do Spojených štátov.”
Súvisiace: Ako 5 technologických gigantov zarába svoje miliardy?
Administrácia Trumpa navrhla jednorazové daňové prázdniny, čo by malo podporiť podniky k presunu finančných prostriedkov, k domovu. Minister financií Steven Mnuchin v marci poznamenal, že skutočnosť, že Apple drží “všetky tieto peňažné prostriedky” mimo svojej krajiny, je príznakom vysokého daňových sadzieb vo vzťahu k zahraničným sadzbám.
Mnuchin v tej dobe poznamenal: “Prečo by mali chcieť priniesť hotovosť späť do USA a zaplatiť tak obrovské množstvo peňazí?”
Obrázok: Top 5 spoločností USA s najväčším objemom hotovosti
Hotovosť amerických spoločností sa nachádza v jednej rovine s indikátorom ohľadom ich zdravia, ktorá sa od Veľkej hospodárskej krízy jednoznačne navýšilo.
Ale neochota korporácií míňať peniaze, zhoršuje návrat k silnej obnove. Sediaca hotovosť na súvahe predstavuje peniaze, ktoré napríklad nepracuju na vytváraní pracovných miest, alebo investíciách do nových tovární.
Cez ich navyšovanie hotovosti, kapitálové výdavky amerických spoločností v minulom roku poklesli o 18% na 727 miliárd dolárov.
Veľká časť tohto poklesu bola z dôvodu poklesu v ropnom priemysle, ktorý prinútil energetické spoločnosti, aby zachovali odklad investícií.
Výdavky na dividendy, spätný odkup akcií a dokonca akvizície v minulom roku, podľa Moody’s takisto poklesli.
Súvisiace: 5 amerických spoločnosti s najväčšou zahraničnou hotovosťou
Dane
Wall Street dúfa, že Kongres bude súhlasiť s podaním a poskytnutím motivácie pre spoločnosti, vďaka ktorej prinesú svoje obrovské sumy zahraničnej hotovosti späť do Ameriky.
Zástancovia daňových prázdnin tvrdia, že návrat týchto peňazí by mohol podporiť ekonomiku USA tým, že podporia rozširovanie a investície. Kritici tvrdia, že bežné podniky z toho nič nepocítia, pretože mnoho firiem by sa rozhodli odmeniť akcionárov cez dividendy a spätný odkup akcií.
Samozrejme, že daňová reforma bude veľmi zložitá, vzhľadom k nespočetnému množstvu protichodných záujmov a ťažkostí vo Washingtone. Tieto problémy bolo vidno aj pri tohto-týždňovom kolapse v Senáte, kde neprešiel plán pre zrušenie a nahradenie Obamacare (zdravotníckej starostlivosti).
Niektorí analytici tvrdia, že dohoda medzi prezidentom a Kongresom ohľadom daňovej reformy sa zdá byť menej pravdepodobná.
Chris Krueger, ktorý je analytikom spoločnosti Cowen Washington Research Group so zameraním na politiku, vo včerajšej správe uviedol: “Zlyhanie smerovania v zdravotníctva zvyšuje hladinu zúfalstva. Ale to je proces, jedná sa o politiku ako aj tvrdšiu politiku.”
Takže tento rozsiahly objem peňažných prostriedkov firiem ako Apple môže aj naďalej rásť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, MarketWatch
Facebook komentár