Európa má novú správu pre zamestnávateľa: uchádzači o zamestnanie si majú dobre rozmyslieť, či si na sociálnych sieťach nechajú skontrolovať profil.
Európski úradníci vydali nové pokyny, ktoré vedúcich predstaviteľov spoločností varujú z právnych rizík, ktoré má za následok prechádzanie profilov sociálnych sietí, pre ich potenciálnych zamestnancov.
Pravidlá vyžadujú, aby zamestnávatelia vydali klauzulu ešte pred tým, než si o žiadateľoch zistia informácie z online účtov, vrátane sietí Facebooku, Instagram, Snapchat, Twitter a LinkedIn.
Ak žiadateľ neuvidí varovanie, konanie spoločnosti by mohlo byť v rozpore s pravidlami okolo ochrany údajov v rámci Európskej únie.
Zamestnávatelia sú taktiež vylúčení zo zberu údajov pre oblasť sociálnych médií ako súčasť procesu prijímania, ak je to “nevyhnutné a relevantné” pre konkrétne pracovné miesto.
Tieto pokyny sú súčasťou dlhého dokumentu, objasňujúceho zákony o ochrane osobných údajov, ktoré sa týkajú zamestnávateľov v 28 krajinách EÚ.
Tieto pravidlá môžu od spoločností požadovať, aby zmenili spôsob, akým vykonávajú výber zamestnancov.
Prieskumy ukazujú, že zamestnávatelia stále častejšie využívajú sociálne médiá pre získanie informácií ich uchádzačov o zamestnanie. V Spojených štátoch dokonca až 70% zamestnávateľov využívať sociálne médiá ako súčasť procesu preverovania (na základe nedávneho prieskumu CareerBuilder spomedzi viac ako 2300 HR manažérov a personalistov).
Súvisiace: Senzory už sledujú zamestnancov pri práci
Predstavitelia EÚ taktiež stanovili ďalšie pokyny ohľadom sledovania údajov okolo firemných zamestnancov:
Zamestnávateľ môže svojich zamestnancom darovať nositeľné zariadenia, ako je Fitbit pre sledovanie počtu prejdených krokov, ale majú zakázané zhromažďovať všetky dáta z týchto zariadení. Sú taktiež vylúčení zo spolupráce s tretími stranami, ktoré môžu vlastniť ďalšie údaje.
Spoločnosti by takisto svojim zákazníkom nemali poskytovať príliš podrobné informácie o svojich zamestnancoch. Napríklad pri dodaní zásielky, spoločnosť môže textom informovať klienta že človek so zásielkou je na ceste, ale nemali by obsahovať meno či fotografiu zamestnanca.
Regulátor poznamenal, že neexistuje žiadny “legitímny dôvod” pre túto úroveň podrobných informácií.
Týchto niekoľko nových pravidiel okolo ochrany údajov budú v celej EÚ zavedené v máji roka 2018 a pokrývajú všetko od dronov po automobily bez vodiča. Upravená pravidlá boli určené k ochrane práv jednotlivcov na súkromie a zdieľania dát. Spoločnosti, ktoré ich nebudú dodržiavať, mohla by im hroziť pokuta až do výšky 4% ich ročných celosvetových predajov.
Hovorca Európskej komisie uviedol, že hoci posledné pokyny pre zamestnávateľov sa konkrétne týkajú súčasných technických predpisov, boli navrhnuté tak, aby boli aktuálnymi aj keď nové pravidlá vstúpia do platnosti, až počas budúceho roku.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, BBC
Facebook komentár