Počas dnešného stretnutia bolo v stávke naozaj toho veľa, kedy sa prezident USA – Donald Trump stretol s jeho ruským náprotivkom – Vladimírom Putinom.
Avšak obchodné väzby sú prekvapivo medzi najväčšou ekonomikou na svete a najväčšou krajinou na planéte do značnej miery bezvýznamné.
Ešte predtým, než USA voči Rusku uložila sankcie za jeho účasť v konflikte na Ukrajine, obe strany realizovali obchod o pomerne malých objemoch.
Napriek tomu, niektoré veľké americké firmy majú v Rusku významnú prítomnosť. Dnes Vám prinášame 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o obchodnom vzťahu týchto dvoch krajín.
1. Obchod je nepatrný
Tok tovarov a služieb medzi USA a Ruskom v roku 2015 dosiahli necelých 31 miliárd dolárov.
K tomu, aby sme to dali do kontextu, obchodné vzťahy USA a Číny v tom istom roku boli na viac ako 20-násobnej hodnote.
Len 0,5% amerického vývozu smeruje do Ruska, čo je menšie ako trh na Bermudách alebo Peru.
Na druhú stranu, ruské tovary a služby tvoria len 0,7% celkového dovozu z USA.
Graf: Vzájomný obejm ročného obchodu USA s Čínou, Kanadou, Mexikom, Japonskom a Ruskom
2. Vzájomné investície sú nepatrné
Rusi podľa údajov z amerického Úradu pre ekonomickú analýzu, do firiem so sídlom v USA investovali takmer 4,6 miliardy dolárov. To môže znieť ako príliš, ale jedná sa iba 0,1% celkových priamych zahraničných investícií v USA.
Pre porovnanie, talianske obchodné záujmy v Spojených štátoch sú trikrát väčšie, a švédske obchodné záujmy sú 10-krát väčšie.
Na druhú stranu, americké firmy v ruských spoločnostiach investovali 9,2 miliardy dolárov.
3. Niektoré veľké značky USA majú prítomnosť v Rusku
Niekoľko veľkých amerických spoločností má v Rusku významné aktivity, vrátane spoločností McDonald’s, Ford a ExxonMobil.
Spoločnosť McDonald’s v Rusku od roku 1990 otvorila stovky reštaurácií. V posledných dvoch rokoch označila krajinu za “vysoko rastový trh.”
Ford prostredníctvom spoločného podniku s miestnymi firmami v Rusku prevádzkuje štyri výrobné závody. Avšak spoločnosti pochádzajúce z Ruska sú zodpovedné len za 0,6% z celosvetového predajov automobilov v minulom roku.
Exxon je v Rusku aktívnou viac ako 20 rokov a z tejto krajiny čerpá zhruba 10% svojej ropy. Prevádzkuje veľký projekt vo východnom Rusku a je súčasťou konzorcia, ktoré rozširuje ropovod z Kazachstanu do ruského čiernomorského pobrežia.
Ale Exxon sa tam chce rozširovať: Od Ministerstva financií USA si pýtali povolenie, pre obchádzanie ruských sankcií, keďže chcú pokračovať v aktivitách v spoločnom podniku s ruským štátnym ropným gigantom Rosnefť. Avšak táto žiadosť bola v apríli odmietnutá.
Rosnefť je v súčasnej dobe na zozname amerických sankcií.
4. Rusko vlastný významnú časť dlhu USA
Podľa posledných údajov z ministerstva financií USA, v amerických štátnych dlhopisoch Rusko nazhromaždilo 105 miliárd dolárov. Ich držanie v posledných štyroch mesiacoch navýšili až o 18%.
Rovnako ako mnoho iných národov, Rusko nakupuje cudzie štátne dlhopisy a najmä americké štátne dlhopisy, aby posilnilo svoje rezervy v cudzej mene – financiách, ktoré môžu byť použité z fondoch, ktoré sú určené na ťažké časy.
Rusko muselo od začiatku roka 2015 využiť svoje rezervy, kedy ich objem poklesol tesne pod 67 miliárd dolárov. V roku boli naozaj výrazné, keďže ich objem dosahoval 171 miliárd dolárov.
Držanie štátnych dlhopisov USA rastie, ale v porovnaní s Japonskom a Čínou je 10-násobne nižšie.
Americké devízové rezervy sú podľa správy z amerického Federálneho rezervného systému investované predovšetkým do nemeckých, francúzskych, holandských a japonských štátnych cenných papierov. Rusko nebolo spomenuté.
5. Rusko bude v roku 2018 hostiť Svetový pohár
Svetový pohár 2018 (FIFA) má v Rusku 14 sponzorov.
Tri z nich sú americké spoločnosti: Coca-Cola, Visa a McDonald’s.
Budweiser je taktiež sponzorom akcie. Americká značka piva je vlastnená spoločnosťou Anheuser-Busch InBev, ktorá má však sídlo v Belgicku.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár