Premier_Indie_by_mohol_prednasat_Trumpovi_o_zmene_klimy_2017

Indický premiér Narendra Modi sa len nedávno stretol s prezidentom Donaldom Trumpom a každý z nich sa rozdielne pripravuje na stratégie ohľadom zmeny klímy, ktorá sa bude riešiť počas júlového summitu G-20.

V dôsledku Trumpovho odstúpenia od Parížskej klimatickej dohody, Modi môže v jednej alebo hneď dvoch veciach dať americkému prezidentovi prednášku.

(Parížska dohoda je dohodou v rámci rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktorý má obmedziť emisie CO2 po roku 2020 a nadviaže tak na Kjótsky protokol.)

Súvisiace: India bude v roku 2030 predávať len elektromobily

India za USA zaostáva za ambicióznym cieľom v oblasti obnoviteľnej energie – ale pracuje na jeho dosiahnutí.

John Coequyt, ktorý je riaditeľom celosvetovej agentúry okolo klimatickej politiky v Sierra Club povedal: “Po vyhlásení USA o odchode z Parížskej dohody, krajiny ako India, Čína a EÚ musia zaplniť prázdnotu, ktoré po sebe zanechala USA.”

India chce roku 2027 získať takmer 60% svojej energie zo zdrojov nefosílnych palív a táto krajina je na dobrej ceste k prekročeniu cieľov, ktoré si stanovila vo svojom záväzku k Parížskej dohode.

Coequyt ďalej uviedol: “India urobila najmä obrovský pokrok z hľadiska, nielen okolo dosiahnutia svojich ekologických cieľov, ale v skutočnosti je na dobrej ceste, aby svoje záväzky z parížskej dohody aj prekročila,” … “a keďže náklady na solárnu energiu a iných obnoviteľných zdrojov energie aj naďalej po celom svete klesajú, budeme vidieť, že tento trend sa bude aj naďalej zrýchľovať. ”

Tak ako je India neslávne známou pre svoje problémy okolo znečistenia vo veľkých mestách, ako je možné že znižuje svoje emisie, ešte rýchlejšie ako sa predpovedalo? Jedným slovom: uhlie.

India vo veľmi rozsiahlej miere vykonávala odstavenie svojich uhoľných elektrární. Napríklad The Independent nedávno uviedol, že najväčšia svetová spoločnosť sveta z oblasti uhlia – Coal India, ktorá je zodpovedná za 82% indického uhlia, oznámila, že uzavretie 37 baní v dôsledku hospodárskej ne-životaschopnosti fosílneho paliva. Indické dovozy priemyselného uhlia klesajú a agentúra Bloomberg ohlásila, že a indický minister energií oznámil, že vláda chce dosiahnuť úplné ukončenie dovozov uhlia.

Odklon od uhlia nie je pre Indiu novým fenoménom. Od júla 2015 do júla 2016, indický “výkon uholných elektrární” poklesol o 40 gigawattov (podľa Coal Roje). A podľa jej návrhu okolo Národného plánu pre energie, z decembra 2016, krajina nemá v pláne budovať žiadne nové uhoľné elektrárne.

Súvisiace:
Solárna energia zabíja uhlie a to napriek Trumpovým sľubom
Elon Musk Trumpovi: “Ak opustíte Parížsku dohodu, poradcom už nebudem”

Keďže prijali opatrenia pre oblasť obnoviteľných zdrojov energie s takou vervou, zhruba 25 000 vzdialených dedín (mimo rozvodnej siete) v Indii nikdy nezačnú používať fosílne palivá. Neprejdú tak priamo na dodávky uhlia, ale využijú solárnu, vodnú energiu a energie z biomasy (ako ich prvý zdroj elektriny).

Kartikeya Singh, ktorý je doktorantom na Tufts University, počas roku 2016 poznamenal: “Niektorí ľudia v Indii by mohli získavať elektrinu z obnoviteľných zdrojov, dokonca ešte pred tými v Spojených štátoch. Tieto indické dediny prejdú “preskočením” z fosílnych palív a priamo prejdú na na obnoviteľné zdroje energie – USA v tomto procese zaostáva.”

Pre porovnanie, 64% americkej elektrickej energie v roku 2016 pochádzalo z fosílnych palív, vrátane zemného plynu a uhlia v roku 2016 (podľa vlády USA). Obnoviteľné zdroje, ako sú slnečná, veterná a vodná energia predstavovala iba 15% podiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, The Wall Street Jouranl

Facebook komentár