Naklady_najvacsich_spolocnosti_sveta_na_zamestnancov_2017

Najväčšie svetové spoločnosti majú mnoho podobností, avšak náklady na zamestnancov v pomere príjmov nemusia byť nutne jedným z nich.

V jednom extréme, spoločnosti, ako je Wal-Mart vyžadujú masívny rozsah pracovnej sily v miliónoch, aby vedeli vykonávať maloobchodné operácie po celom svete. Ale v druhom extréme, energetický gigant ako Valero je schopný generovať 76 miliárd dolárov vo forme ročných príjmov, s jednoduchým 0,4% podielom zamestnancov Walmartu.

To vyvoláva otázky: aký typ spoločností, vynakladá aký rozsah podielov na svoje tržby pre jedného zamestnanca a prečo?

Príjmy na osobu

Dnešný graf používa údaje o spoločnostiach v americkom akciovom indexe S&P 500, podľa analytickej platformy Craft.co .

Namiesto zamerania informácií na všetkých 500 spoločností, sme sa zamerali na dve skupiny spoločností: (1) energetické spoločnosti (ropa a zemný plyn), ktoré inklinovali k vychýleniu smerom k hornému koncu príjmov v pomere k počtu zamestnancov, a (2) značiek, ktoré sú všeobecne známe, ako Netflix, Wal-Mart, Goldman Sachs, Ford alebo IBM.

Konečným výsledkom je ohromujúci rozsah, s firmami ktoré zarábajú menej ako $ 100,000 na zamestnanca (Accenture, McDonald’s, Starbucks, Marriott) až po viac ako 7 miliónov dolárov na jedného zamestnanca (Valero Energy).

Priemery priemyslu

Tu je pohľad na tieto dátami vyjadrené ako priemerné hodnoty na úrovni odvetví, na základe jednotlivých sektorov, ktoré tvoria americký akciový index S&P 500:

Miesto – Sektor – Priemerné príjmy na jedného zamestnanca
# 1) Energie: $ 1,79 milióna
# 2) Zdrav. starostl.: $ 0,89 milióna
# 3) Utility: $ 0,81 milióna
# 4) Spotrebný tovar: $ 0,70 milióna
# 5) Financie: $ 0,65 milióna
# 6) Telekomunikácie: $ 0,61 milióna
# 7) Materiály: $ 0,60 milióna
# 8) Technológie: $ 0,48 milióna
# 9) Spotrebný sektor: $ 0,42 milióna
# 10) Priemysel: $ 0,32 milióna

Poznámka: táto analýza nezahŕňa realitné spoločnosti

Je zaujímavé, že existuje aj široký rozptyl medzi jednotlivými sektormi. Ropné a plynárenské spoločnosti dosahujú dvojnásobné príjmy na jedného zamestnanca, ako podniky vo všetkých ostatných odvetviach, zatiaľ čo zdravotníctvo a utility (verejnoprospešné podniky) tiež dosahujú vysoký pomer.

K dispozícii je prijateľné vysvetlenie pre tento veľký rozpor a má to čo do činenia s nákladmi na podnikanie.

Spoločnosti z oblasti ropy a zemného plynu musia vynaložiť miliardy dolárov na kapitálové výdavky – na výstavbu a údržbu zariadení a súprav, súčasne venovať osobitnú pozornosť pre oblasť daní a licenčných poplatkov. Zdravotnícke spoločnosti musia veľa vynaložiť na výskum a vývoj, aby zostali konkurencieschopní, zatiaľ čo verejnoprospešné podniky (utility) musí udržiavať obrovské množstvo infraštruktúry. Zároveň všetky tieto sektory všeobecne najímajú veľmi špecializovaných zamestnancov, ako sú inžinieri alebo vedci, ktorí stoja viac, než je priemer.

Naklady_najvacsich_spolocnosti_sveta_na_zamestnancov_2017_obrazok

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, VisualCapitalist

Facebook komentár