Najbohatsie_rodiny_drzia_prekvapujuci_podiel_bohatstva_USA_2017

USA sú už dlhé obdobie najbohatším národom na svete. Zostávajú nimi však aj napriek rýchlemu rastu Číny a oveľa väčšej populácie, teda pokiaľ ide o najširšie meradlo ekonomickej výkonnosti danej krajiny – hrubý domáci produkt (HDP).

Zatiaľ čo hlboké úrovne nerovnosti sa stali horúcou politickou témou v dôsledku hlbokej recesie a finančnej krízy (keďže práve tá tieto rozdiely zdôraznila), poukázali na iný obraz ohľadom toho, ako sa väčšine Američanom v skutočnosti darí.

Výskum od ekonómov Univerzity v Berkeley zistil, že príjmy vrchného 0,001% medzi rokmi 1980 a 2014 vzrástli o neuveriteľných 636%, zatiaľ čo mzdy dolnej polovice populácie boli v podstate stále nezmenené.

Kritici tejto práce uvádzajú, že použili dáta pre zdanením, čo zakrylo niektoré z kompenzačných účinkov daňového poriadku, a tak prišlo k nadhodnoteniu nerovnosti. Ak by to bolo skutočne tak, pohľad na rozdelenie bohatstva, z pohľadu príjmov, (ktoré sú horšie merateľným) by mohli byť lepším indikátorom, ohľadom skutočného stavu spoločenských rozdielov v USA.

Súvisiace:
Svet s bilionármi je len otázkou času. Stane sa to takto…
10 krajín s najvyšším priemerným bohatstvom

Tento graf od analytika menom Torsten Slok, z Deutsche Bank zobrazuje výsledky bohatstva na ešte nedotknuteľnejších úrovniach. Najbohatší 10% rodín, ktoré stoja za kombinovanou hodnotou majetku na úrovni 51 biliónov dolárov, sa rovná 75% z celkového bohatstva domácností. K tomu, aby bol tento údaj v perspektíve, HDP za rok 2016 predstavoval úroveň 18,5 bilióna dolárov.

Najbohatsie_rodiny_drzia_prekvapujuci_podiel_bohatstva_USA

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, Deutsche Bank

Facebook komentár