Často počúvame rady ako „Myslite pozitívne a dobré veci si Vás nájdu,“ alebo „Nevzdávajte sa a všetko dobre dopadne.“ Podobné múdrosti sú iste neoceniteľné. Nepomôžu Vám však dosiahnuť Vaše ciele, ak si budete opakovane škodiť nezdravým spôsobom správania. Rozoznať a zbaviť sa škodlivých myšlienok, pocitov a vzorcov správania je kľúčovým v budovaní Vašej mentálnej sily.
Zvážte podobnosti mentálnej a fyzickej sily. Kulturista sa udržiava vo forme vďaka vhodným návykom. Chodí do posilňovne a pravidelne trénuje. No rovnako dôležitým je pre neho zbaviť sa nevhodných návykov, zrieknuť sa rýchleho občerstvenia a sladkostí. Samotný tréningový plán nebude pri budovaní svalstva efektívny, ak sa súčasne nebude vyhýbať i nezdravému stravovaniu.
Rovnako i budovanie mentálnej svaloviny si vyžaduje tvrdú prácu, odhodlanie a tréning. Okrem zdravých návykov je nevyhnutné zbaviť sa tých škodlivých, ktorými sú negatívne myšlienky, neproduktívne správanie a sebadeštruktívne emócie.
Rozvíjanie mentálnej sily Vám pomôže na ceste za Vašimi cieľmi, či už sa snažíte byť lepším a trpezlivejším rodičom alebo vrcholovým športovcom. Naučte sa identifikovať svoje nedostatky a praktizujte cvičenia, ktoré Vám pomôžu na ceste za Vaším lepším ja.
Tu je 13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nerobia:
1. Mrhanie času sebaľútosťou
Mnohé nástrahy a utrpenia života sú nevyhnutné. Sebaľútosť je však Vašou voľbou. Či už máte problém s platením účtov alebo nevysvetliteľnou chorobu, sebaľútosť Vám situáciu vyriešiť nepomôže. Ak ku nej máte sklony, skúste svoj mozog vytrénovať a namiesto ľutovania sa hľadajte veci, za ktoré môžete byť vďační. Mentálne silní ľudia nemrhajú čas sebaľútosťou, radšej sa sústredia na hľadanie riešení.
2. Zriekanie sa moci nad vlastným životom
Viniť iných za vlastné nešťastie môže byť veľkým pokušením. Myšlienky typu: „Kvôli svojmu šéfovi mám zo seba zlý pocit,“ dávajú iným ľuďom moc nad naším životom. Vezmite si tú moc naspať a prijmite zodpovednosť za vlastné myšlienky, pocity a správanie. Získanie moci nad svojím životom je prvým krokom pri budovaní mentálnej sily a tvorbe osobnosti, ktorou sa chce stať.
3. Strach zo zmeny
Najbezpečnejšie sa cítime, keď zotrvávame v známom prostredí. Práve vyhýbanie sa novým výzvam však môže byť najväčšou prekážkou v prežití pestrého a plnohodnotného života. Prvým krokom na dlhej ceste zlepšovania Vášho života môže byť uvedomenie si, v ktorých situáciách sa vyhýbate zmenám kvôli strachu z nepoznaného. Čím viac budete trénovať svoju schopnosť vyrovnať sa z nepríjemným pocitom spojeným so zmenami – či už sa jedná o získanie nového zamestnania alebo ukončenie ubíjajúceho vzťahu – tým väčšiu sebaistotu získate v budovaní Vašej budúcnosti.
4. Mrhanie času na veci, ktoré neviete zmeniť
Príliš často sa v mysli venujeme tým nesprávnym veciam. Namiesto toho, aby sme sa pripravovali na búrku, vkladáme energiu do zbytočných túžob a prosieb, aby búrka neprišla. Keby sme tú energiu nasmerovali do vecí, ktoré dokážeme ovplyvniť, boli by sme oveľa lepšie pripravení na všetko, čo nám život hodí do cesty. Všímajte si situácie, v ktorých máte sklon trápiť sa kvôli niečomu, čo neviete zmeniť. Môžu to byť názory iných ľudí alebo správanie sa Vašej konkurencie. Následne svoju energiu presmerujte do niečoho produktívneho.
5. Snaha uspokojiť ostatných
Mnoho ľudí vraví: „Je mi jedno, čo si myslia ostatní.“ Ale často je to iba obranným mechanizmom, ktorým sa snažia chrániť pred bolesťou z odmietnutia. Ľudia, ktorí sa snažia uspokojiť iných, sú rôzni. Niekedy ich je jednoduché rozoznať. Inokedy svoj strach z odmietnutia dobre skrývajú. Konať a hovoriť veci, ktoré nie sú všeobecne uznávané, si vyžaduje odvahu. No aby ste žili skutočne autentickým životom, musíte sa držať svojich zásad a hodnôt aj v prípade, že Vaše rozhodnutia nie sú populárne.
6. Strach z premysleného rizika
Denne robíme stovky rozhodnutí bez toho, aby sme sa zamýšľali nad možnými rizikami. Či sa jedná o používanie cyklistickej prilby alebo výber pôžičky, často sa rozhodujeme nie na základe skutočného zhodnotenia rizika, ale skôr osobného pocitu. Váš strach z danej situácie nie je vhodným ukazovateľom pri posudzovaní reálneho rizika. Emócie sú iracionálne a nespoľahlivé. Ak sa budete vyhýbať každému riziku, výnimočnou osobnosťou sa nikdy nestanete. Naučte sa adekvátne zhodnotiť a premyslieť si riziko a robte správne rozhodnutia, ktoré Vás posunú vopred.
7. Žiť v minulosti
Uvažovať o minulých skúsenostiach a brať si z nich ponaučenie je podstatnou zložkou budovania mentálnej sily. Lipnúť na minulosti však môže byť škodlivé. Vyrovnať sa s tým, čo sa stalo, sústrediť sa na prežívanie súčasnosti a plánovanie budúcnosti môže byť náročné. Hlavne v prípade, že ste prekonali viaceré nešťastia. Je to však ďalším dôležitým krokom vo vývoji Vašej mentality.
8. Opakovať rovnaké chyby
Bolo by ideálne, keby sme sa z každej svojej chyby poučili natoľko, aby sme ju už nikdy nemuseli zopakovať. V skutočnosti však máme sklon sa k minulým chybám opakovane vracať. Poučenie sa z vlastných chýb si vyžaduje pokoru a vôľu hľadať nové spôsoby, ako byť lepším človekom. Mentálne silní ľudia svoje chyby neskrývajú a nesnažia sa ich odôvodniť výhovorkami. Namiesto toho v nich vidia príležitosť pre svoj osobnostný rast.
9. Závisť cudzieho úspechu
Správa o kolegovom povýšení alebo kamarátovom úspechu vo Vás môže vzbudiť závisť. Tá Vám však bude brániť v dosiahnutí Vašich vlastných cieľov. Keď máte jasno v definícií Vášho vlastného šťastia, prestanete závidieť ostatným ľuďom ich úspech a zameriate sa na plnenie vlastných snov.
10. Vzdať sa po prvom neúspechu
Keď sú Vaše prvé pokusy neúspešné, pocit potupy, nechuti a porážky nie je ničím výnimočným. Odmalička nás učia, že neúspechu by sme sa mali vyhýbať. Ale je takmer nemožné stať sa úspešným človekom a nezažiť zopár zlyhaní. Pre mentálne silných ľudí je zlyhanie dôkazom, že prekračujú svoje limity a naplno rozvíjajú svoj potenciál.
11. Strach zo samoty
V dnešnom uponáhľanom svete ja ťažké nájsť si pokojnú chvíľu osamote. Mnoho ľudí sa samote vyhýba kvôli strachu z nečinnosti. Ale stráviť krátku dobu so sebou samým má pri budovaní mentálnej sily veľký význam. Mentálne silní ľudia vyhľadávajú chvíle, v ktorých môžu byť osamote so svojimi myšlienkami, zhodnotiť svoj postup a vytvárať si ciele do budúcnosti.
12. Pocit, že svet Vám niečo dlhuje
Je ľahké nadobudnúť pocit, že máte nárok na niečo viac. Ale očakávať, že svet – a ľudia v ňom – Vám vrátia niečo, čo „Vám dlhujú“, nikomu nepomôže. Ak sa zameriate na to, čo od sveta očakávate, neostane Vám energia na to, čo by ste svojmu okoliu mali dať Vy. Každý má talenty a schopnosti, ktorými môže spraviť svet lepším. Bez ohľadu na to, či je ku Vám svet „férový“.
13. Očakávanie okamžitých výsledkov
Nebolo by úžasné, keby sa v živote dalo všetko vyriešiť stlačením jedného tlačidla? Na rýchle fungovanie dnešného sveta sme si zvykli natoľko, že nás mozog očakáva okamžité výsledky v každom smere. Ale osobnostný rast prebieha často slimačím tempom. Či už sa snažíte schudnúť alebo nadobudnúť vľúdny prístup k okoliu, je dobré nasadiť mierne a nezlomné tempo. Očakávanie okamžitých výsledkov vedie jedine ku sklamaniu. Mentálne silní ľudia sú si vedomí, že skutočná zmena si vyžaduje čas a sú ochotní na sebe tvrdo pracovať.
Dobrou správou je, že každý má schopnosť vybudovať si svoju mentálnu silu. Na začiatku však stojí uvedomenie si škodlivých návykov, sebadeštruktívnych myšlienok a pocitov, ktoré Vám bránia v dosiahnutí svojho maximálneho potenciálu. Keď identifikujete oblasti, v ktorých sa potrebujete zlepšiť, mentálne cvičenia Vám pomôžu vytvoriť si prospešné návyky a vybudovať mentálnu svalovinu.
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, LATimes
Facebook komentár