Rekordny_pocet_Britov_poziadalo_o_nemecke_obcianstvo_2017

V dôsledku Brexitu, rekordný počet Britov si vybralo, aby sa stali nemeckými občanmi.

Nemecký štatistický úrad poznamenal, že počet Britov, ktorí získali nemecké občianstvo v roku 2016 vzrástol o 361% na 2 865 jednotlivcov.

Agentúra vo vyhlásení uviedla: “Zdá sa, že sa jedná o súvislosť s Brexitom.”

Cudzinci sú spôsobilými stať sa občanmi Nemecka potom, čo v krajine žijú počas obdobia najmenej ôsmich rokov. Taktiež musia mať dostatočné znalosti nemeckého jazyka a zaplatiť poplatok za podanie žiadosti.

Tento trend však nie je obmedzený iba na Nemecko. Počet Britov žiadajúcich o zahraničné pasy vystrelil, ihneď ako Británia počas minulého roka zahlasovala za opustenie Európskej únie.

Keď Veľká Británia opustí EÚ – pravdepodobne v marci 2019 – jej občania pravdepodobne stratia automatické právo žiť a pracovať v 27 zostávajúcich členských krajín. Zároveň by taktiež mohli čeliť novým obmedzeniam v oblasti cestovania.

Taliansko, Švédsko, Poľsko a Maďarsko v dňoch bezprostredne po hlasovaní o Brexite čelili rozsiahlemu záujmu.

Írsky minister zahraničia v januári oznámil, že žiadosti o cestovný pas z Veľkej Británie, v dôsledku referenda sa zvýšili o 41%. Celkovo bolo podaných takmer 65 000 britských žiadostí.

Britský pas bol tradične považovaný za jeden z najhodnotnejších na svete, keďže držiteľom poskytoval obrovské množstvo celosvetového pohybu.

Ale časť svojho lesku stratil.

Taktiež sa zdá, že Veľká Británia sa stane menej atraktívnym miestom pre Európanov. Vzhľadom k výsledkom referenda sa mnohí rozhodli vrátiť domov.

Súvisiace: 
Občania EÚ po Brexite opúšťajú Britániu
Briti razantne zvýšili záujem o pasy v EÚ

Britské vládne údaje vydané v máji ukázali, že 117 000 občanov iných krajín EÚ v roku 2016 opustilo Britániu, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 36%.

Čistá migrácia z krajín EÚ počas minulého roka klesla na 133 000 zo 184 000 v roku 2015.

Migranti z EÚ odchádzajú kvôli neistote ohľadom ich právneho statusu, spomaleniu ekonomického rastu a vyšším cenám.

Prepad hodnoty britskej libry (od referenda o Brexite) o 15% a stagnujúce reálne mzdy urobili z platov získaných vo Veľkej Británií menej žiadané.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár