Cina_aj_dalej_sprisnuje_kontrolu_internetu_2017

Čína aj ďalej bude sprísňovať svoje internetové predpisy, keďže chce vykonávať posilnenie kontroly nad vyhľadávačmi a internetovými spravodajskými portálmi. Jedná sa tak o posledný krok prezidenta Xi Jinpinga, ktorý sa snaží zachovať prísnu kontrolu komunistickej strany nad obsahom internetu.

Xi z “kybernetickej suverenity” urobil jednu z hlavných priorít, v rámci svojej rozsiahlom kampane pre posilnenie bezpečnosti v Číne. Taktiež potvrdil vládnucu úlohu komunistickej strany na obmedzenia a vedenia on-line diskusií.

5-ročný plán okolo kultúrneho rozvoja a reforiem predstavila strana a Štátna rada, alebo vláda, kde vyzývajú k “dokonalosti” zákonov a predpisov vzťahujúcich sa k internetu.

Zároveň systém zahŕňa kvalifikácia pre ľudí, ktorí pracujú v on-line svete spravodajstva, ktorý bude vykonávať oficiálna tlačová agentúra Číny – Xinhua.

Bez uvedenia podrobností uviedli: “Jedná sa o tvrdý úder proti on-line fámam, škodlivým informáciám, falošným správam, neoprávneným vydieraniam cez informácie, falošným médiám a falošným reportérom.”

Xi výslovne uviedol, že médiá musia jasne dodržiavať stranícku líniu, dodržiavať správne pokyny týkajúce sa verejnej mienky a podporovať “pozitívnu propagandu”.

Súvisiace:
Cenzúra internetu sa v Číne dostáva na vyššiu úroveň
Majetok najbohatších z čínskeho parlamentu – viac ako $ 500 miliárd!

Tento plán je v súlade s existujúcimi prísnymi kontrolami internetu, ktorých súčasťou je blokovanie populárnych zahraničných internetových stránok, ako je Google a Facebook.

Vláda pred 2 týždňami vydala prísnejšie pravidlá pre on-line spravodajské portály a poskytovateľov internetových služieb.

Regulátory uvádzajú, že také kontroly sú potrebnými tvárou v tvár rastúcim bezpečnostným hrozbám a sú vykonávanými v súlade s právnymi predpismi.

Keď už hovoríme o širšom kultúrnom sektore krajiny, plán vyzýva na úsilie ohľadom posilnenia a zlepšenia “pozitívnej propagandy”.

Dodali: “Je treba posilniť a zlepšiť dohľad nad verejnou mienkou.”

Plán taktiež vyzýva k väčšej snahe uviesť podporu názorov a kultúry Číny po celom svete, aj keď bez uvedenia podrobností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár