Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Baidu – Robin Li chce, aby do Číny prichádzali ďalší zahraniční pracovníci.
Miliardár zo sektora technológií poznamenal: “Aktuálne je ten správny čas, aby Čína vstala a povedala:” Hej, poďte k nám. Páčite sa nám. My prisťahovalcov (imigrantov) uvítame.”
Náznak od Robina Li, ktorý spoluzaložil najväčší vyhľadávač v Číne prichádza, ako úplne opačná správa akú vysiela americký prezident Donald Trump, keďže sa snaží o presadenie zmien v oblasti imigračnej politiky, ktoré by mohli americkým firmám sťažiť najímanie kvalifikovaných imigrantov.
Súvisiace: 1500 ekonómov: „Imigranti sú pre ekonomiku USA pozitívom“
Li bol hlasným zástancom reforiem, ktoré by Čínu viac otvorili a vytvorili by z nej ústretovú krajiny voči zahraničným pracovníkom. V krajine sa stále potýka s niekoľkými kľúčovými prekážkami, pokiaľ ide o získavanie top technologických talentov spoza hraníc.
Zahraniční pracovníci aktuálne v Číne tvoria len nepatrný zlomok obrovského trhu práce. A otázky, ako je závažné znečisťovanie ovzdušia je ďalším problémom pri získavaní zámorského personálu, ktorý rozmýšľať nad príležitosťami v tejto rýchlo rastúcej ekonomike.
V posledných rokoch bol výnimkou vedúci predstaviteľ spoločnosti – Hugo Barra. V roku 2013 odišiel s vedenia v spoločnosti Google a začal pracovať v čínskom výrobcovi smartphonov – Xiaomi.
Barra, ktorí pracovali na tom, aby sa výrobky Xiaomi dostali na zahraničné trhy však v januári oznámil, že sa vracia do Silicon Valley.
Baidu je nastavenou na úspech
Akcie spoločnosti Baidu sa už od roku 2005 obchodujú na americkej burze NASDAQ a neustále si v Číne udržiavajú železné zovretie na trhu s vyhľadávacími službami.
Ale to nebolo vždy tak. Li si pamätá na rozsiahly konkurenčný boj s formou Googlom, ktorá kedysi v Číne mala rozsiahle ambície.
Li poznamenal: “Keď Google spustil v Číne svoje aktivity mal som celkom strach,” … “Najviac desivou vecou pre mňa bolo, že každému kľúčovému zamestnancovi spoločnosti Baidu mohli ponúknuť trojnásobný plat a tým by nás pochovali.”
Súvisiace: Tim Cook: “Apple nemôže existovať bez prisťahovalcov”
Google však z Číny v roku 2010 odišiel, po tom, čo odmietli vládne nároky na cenzúru pre výsledky vyhľadávania.
Li trval na tom, že Baidu prospievala nie z dôvodu neprítomnosti spoločnosti Google, ale z jej skúsenosti na miestnom trhu.
Čínske spoločnosti, majú na domácom trhu stále svoje výhody.
Ďalej uviedol: “Majú hlbokú znalosť trhu, kde sa menia podmienky zo dňa na deň.”
Zahraničné konkurenčné spoločnosti medzitým jednoducho nie sú dosť prispôsobivé.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, Reuters
Facebook komentár