“Američania sa stali leniví,” – poznamenal ekonóm Tyler Cowen.
Nevytvárajú spoločnosti, rovnako ako kedysi. Nenapredujú tak často, ako predtým. Žijú vo štvrtiach, kde sú oddelenými, tak ako tomu bolo v roku 60. rokoch.
Cowen vo svojej novej knihe poznamenáva: “To všetko je príčinou stagnácie ekonomiky a politiky USA. Jedná sa najmä o samoľúbu triedu a jej sebazničujúce hľadanie amerického sna.” Rast je oveľa pomalší, než tomu bolo v 60., 70. a 80. rokoch 20. storočia. Dokonca aj rast produktivity sa nachádza v smere nadol a to napriek všetkým tvrdeniam, že tak tvrdo pracujú.
Cowen, ktorý je profesorom ekonómie na George Mason University ďalej poznamenal: “Inovácia je bolestivou. To je dôvod, prečo nerobíme viac.” Jeho kniha je dôkazom, že všetky úspechy zo 60. a 70. rokov 20. storočia spôsobili, že ľudia v nasledujúcom desaťročí usilovali o bezpečnosť a status quo.
Súvisiace: Globalizácia nie je pre svet takou hrozbou ako roboti
Uvádza: “Stačí sa pozrieť na to, ako ľudia v dnešnom svete vychovávajú deti. Často nechcú s deťmi ani chodiť von.”
Dokonca aj v posledných rokoch, technológie sú jednou z oblastí, ktoré nás podporujú v tom aby sme zostali doma a odpočívali.
Poznamenal: “Technológie sú skvelé. Sú zábavou. Pred mojimi dverami mám štyri balíky od spoločnosti Amazon. Ale máme problém s tým práve preto, že je to príjemné a pohodlné,” … “Všetky tieto technologické novinky podporujú, aby sme cez voľný čas zostávali práve doma.”
Trump môže byť potrebnou zmenou
Cowen je presvedčený, že sme v snahe vytvorenia perfektných a izolovaných životov, ľudia zašli príliš ďaleko. Bez toho aby si to uvedomovali, vo svete si vytvorili bubliny, ktoré sa boja zmeniť. Segregácia je na dennom poriadku a to ako podľa rasy, tak aj triedy. Na juhu, bolo percento čiernych študentov väčšinou, čo vyvrcholil v roku 1988, na úrovni 43,5%. V súčasnej dobe sa táto hodnota nachádza na úrovni len 23,2%, čo je úroveň podobná 60. rokom.
Niektorí ukazujú prstom na chudobných alebo geografické oblasti v Spojených štátoch, siahajúc od New Yorku cez Stredozápad ako “samoľúba trieda,” ale Cowen argumentuje že súčasťou tejto triedy sú takmer všetci Američania. Poukazuje na “problémy USA v doprave a mizerné úrovne infraštruktúry.”
Je to problémom takmer všade v tejto krajine, ale aj napriek niekoľko-ročným sťažnostiam rozsiahla zmena nenastala. Verím, že to isté platí v USA aj so vzdelaním, keďže toľkí študenti stále nespĺňajú základné normy.
Dokonca aj v technologických oblastiach, ako je Silicon Valley sa ľudia uzavreli od ostatných Američanov, keďže nemajú rovnakú úroveň vzdelania a príjmov. To je dôvodom, prečo bolo toľko ľudí šokovaných z výsledku volieb – Donalda Trumpa.
Cowen označuje zvolenia Trumpa, ako pokus o “veľký reštart.” Jeho kniha poukazuje na to, že bieli muži v roku 2015 zarobili menej, než tomu bolo v roku 1969.
Cowen uvádza: “Niekedy je o Trumpovi hovorené len ako tzv. “placebo prezidentovi, “… “keďže po všetkých tých rečiach o zmene sa zdá, že realizácia plánov je naozaj ďaleko.”
Predikcie pre budúcnosť
Ako sa teda Amerika môže dostať von z tohto samoľúbeho stavu? Cowen varuje, že pri pohľade späť do histórie sa ukazuje, že obvykle je potrebná zásadná trauma, ako je vojna alebo obrovské prírodné katastrofy.
Ale taktiež poznamenal, že USA predsa má svoju úžasnú schopnosť regenerovať samú seba, takže je možné, že takých extrémov nebude potreba.
Súvisiace:
Hateri, je na čase priznať: “Svet sa stáva lepším miestom”
2/3 zamestnancov v rozvojových krajinách budú nahradení robotmi
Jeho predpoveďou na najbližšie dva roky je: “Trump je považovaným za neúčinného prezidenta, keďže jeho vplyv na Kongres a súdy je veľmi slabá, ale národ sa iste prebudí a získame väčší pocit naliehavosti.”
Jeho radou pre ľudí je prijať väčšie riziko vo svojom živote, či už je to v ich kariére alebo osobnom živote.
Ďalej dodáva: “Ak uvažujete o zmene zamestnania, možno by sme to aj mali urobiť,” … “Ľudia, ktorí robia zmeny, skončia podstatne šťastnejší ako tí, ktorí nie.”
Poukazuje na najnovší prieskum ekonóma Stevena Levitta, ktorý je široko populárny ako autor knihy “Freakonomics.” Levitt vykonal veľký experiment, kde sa objavujú ľudia, ktorí majú ťažkosti s rozhodnutím ohľadom svojho života a nechali si hádzať mincou len aby zistili, čo majú robiť.
Levitt teda prišiel so záverom: “Tí, ktorí si v tejto zmene zvolili tento prístup (bez ohľadu na výsledok) boli v podstate šťastnejší už o dva až šesť mesiacov neskôr.”
Ak si chcete pomôcť je treba väčšia úroveň riskovania. Cowen vyzýva Trumpa a Kongres aby míňali viac peňazí na výskum a vývoj (tzv. R & D). Myslí si, že o chvíľu budeme potrebovať ďalšieho muža na Mesiaci alebo ešte niečo lepšie, čo si vyžaduje okamžitú lekárskypokrok. Zároveň si myslí, že reforma imigrácie je kľúčová.
“Prisťahovalci sú najväčším rizikom zo všetkých. Jedná sa o najmenej spokojnú triedu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, TheGuardian
Facebook komentár