Svedsky_start_up_zacal_implantaciu_mikrocipov_do_zamestnancov_2017

Striekačka vie vkĺznuť medzi palec a ukazovákom. Následne je vďaka nej do ruky zamestnanca vložený mikročip. Tým sa z neho vytvorí ďalší “kyborg”.

Čo by pre niekoho mohla byť veľmi náročná predstava, na pracovisku švédskeho startupu – Epicenter je to takmer bežná rutina. Spoločnosť svojim pracovníkom a členom startupu ponúka implantovať čip o veľkosti zrnka ryže, ktoré prejdením prsta vedia uľahčiť život, keďže fungujú ako kreditné karty. Mávnutím ruky slúžia k otvoreniu dverí, spusteniu tlačiarní, alebo kúpe smoothies.

Svedsky_start_up_zacal_implantaciu_mikrocipov_do_zamestnancov_2017_2

Patrick Mesterton, ktorý je spoluzakladateľom a CEO spoločnosti Epicenter poznamenal: “Najväčším prínosom je podľa mňa pohodlie.” Ako demonštráciu, odomkol dvere obyčajným mávnutím ruky. “V podstate nahradí veľa vecí, ktoré máte v rámci ďalších komunikačných zariadení, či už je to kreditná karta alebo kľúče.”

Súvisiace: Google: Ľudský mozog do roku 2030 spojíme s umelou inteligenciou

Technológia sama o sebe nie je vôbec nová. Tieto čipy sú využívané ako “virtuálny obojok” pre domáce zvieratá. Firmy ich využívajú na sledovanie doručovacích zásielok. Jednoducho ešte nikdy nebola využitou v širokom meradle, pre oblasť zamestnancov. Epicentrum a niekoľko ďalších firiem ju využilo ako prvé, hneď keď sa čipové implantáty stali široko dostupnými.

Rovnako ako u väčšiny nových technológií, to vyvoláva otázky bezpečnosti a ochrany súkromia. Kým sa jedná o biologicky bezpečnú technológiu, získané údaje z čipov môžu ukázať, kedy zamestnanec prichádza do práce, alebo, čo si kupuje. Na rozdiel od indentofikačných kariet spoločností či smartphonov, ktoré môžu generovať rovnaké dáta, človek sa tak ľahko od čipu nemôže oddeliť.

Keď si Mesterton spomenul na počiatočné pochybnosti uviedol: “Samozrejme, že implementácia čipu do tela je pomerne veľkým krokom a bola aj pre mňa.”

“Ale na druhú stranu si myslím, že ľudia súhlasia s implementáciou kardiostimulátorov do svojho tela a tie sledujú a dokonca upravujú srdcové arytmie,” … “To je omnoho vážnejšia skutočnosť než malý čip, ktorý iba komunikuje so zariadeniami.”

Epicentrum, ktorá je domovom viac ako 100 firiem a 2 000 pracovníkov, začala s implantáciou pracovníkov v januári 2015. Aktuálne ho má v sebe okolo 150 pracovníkov. Dokonca ďalšia spoločnosť so sídlom v Belgicku svojim zamestnancom taktiež ponúka podobné implantáty a po celom svete je vidno ďalšie ojedinelé prípady, kde technologický nadšenci v posledných rokoch ponúkajú samí seba ako súčasť budúcich vylepšení.

Malé implantáty používajú technológiu pod označením “Near Field Communication” (NFC), rovnako ako u bezkontaktných platobných kariet a mobilných platieb. Pri aktivácii čítačky, niekoľko centimetrov, prehádza malé množstvo dátových tokov medzi oboma zariadeniami, prostredníctvom elektromagnetických vĺn. Implantáty sú “pasívne”, čo znamená, že obsahujú informácie, ktoré ostatné zariadenia vedia čítať, ale samostatne čítať informácie nemôžu.

Ben Libberton, ktorý má na starosti mikrobiológiu na Karolinska Institute v Štokholme poznamenal, že hackeri by teoreticky z vložených mikročipov mohli získať obrovské množstvo informácií. Etické dilemy budú väčšie, keďže budú prichádzať sofistikovanejšie mikročipy.

Ďalej uvádza: “Údaje, ktoré by ste mohli dostať od čipu, ktorý je zakotvený vo vašom tele je oveľa odlišnejším od údajov, ktoré môžete získať z telefónu,” … “Koncepčne by mohli získať údaje o svojom zdraví, údaje o mieste pobytu, informácií o tom ako často pracujete, ako dlho budete pracovať, ako využívate prestávky na toaletu atď.”

Libberton povedal, že ak sa zhromažďujú tieto údaje, veľkou otázkou zostáva, čo sa s nimi stane, kto ich používa a za akým účelom.

Doteraz sa nezdá, že by skupina ľudí zo startupu Epicentrum mala veľké obavy.

47-ročný Fredric Kaijser z Epicentrum uvádza: “Ľudia sa ma pýtajú – Vy ste sa dal očipovať? a ja hovorím, “Áno, prečo nie,” … “A všetci ukazujú obavy z otázok okolo ochrany súkromia a čo to znamená a tak ďalej. A pre mňa je to len otázka toho, že rád skúšam nové veci a jednoducho chcem byť tým, ktorý pomôže k budúcim vylepšeniam.”

Súvisiace:
Mark Zuckerberg: “Budúcnosť Facebooku patrí telepatii”
Známy investor: “O 20 rokov bude mať v sebe každá vec zabudovaný čip”

Implantáty sa stali tak populárne, že pracovníci Epicenter získavajú mesačné akcie, kde účastníci majú možnosť byť “očipovaným” úplne zdarma.

Vstrekujú implantáty pomocou striekačky – do mäsitej časti ruky, hneď vedľa palca. Tento proces trvá niekoľko sekúnd a je takmer bezbolestným a sotva je vidno kvapku krvi. Ďalším krokom pre elektroniku je presun do tela.

25-ročná Sandra Haglof, ktorá pracuje pre eventovú spoločnosť Eventomatic, ktorá pracuje v Hube – Epicentre, už má za sebou tri piercingy a jej ľavá ruka trásla len mierne, ako jej bol vstrekovaný malý čip.

S úsmevom dodáva: “Chcem byť súčasťou budúcnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, TheIndependent

Facebook komentár