Tokio sa opäť v roku 2017 vrátilo do zoznamu 10 najdrahších miest sveta, ako sa zastúpenie Ázie rozširuje, čo odráža rastúci vplyv tohto regiónu v globálnej ekonomike.
Hlavné mesto Japonska bolo do roku 2012 najnákladnejším mestom na svete a tento rok vyskočilo o sedem miest na 4. priečku a Osaka vzrástla o 9 miest, na 5. priečku, keďže boli podporené rastúcou hodnotou japonského jenu. S týmito výsledkami prišiel Worldwide Cost of Living Survey od Economist Intelligence.
Singapur a Hong Kong sa udržali na vrchole a Seoul sa dostal na 6. miesto. Zürich bolo tretím najdrahším miestom a ako jediné pochádza z Top 5 mimo Ázie.
Ázia aktuálne predstavuje 40 percent svetovej ekonomiky a v priebehu štyroch rokov (by do roku 2020) mala podľa odhadu Medzinárodného menového fondu prispievať až dvomi tretinami celosvetového rastu. V rovnakej dobe, mestá v Číne sú hospodárskym motorom tohto regiónu. Správa ukázala, že v dôsledku oslabenia spotreby a oslabenia čínskeho juanu, sa v rebríčku dostali medzi 5. a 16. miesto.
Európa má v Top 10 až štyri mestá – Ženevu, Paríž, Kodaň a Zürich.
New York predstavuje jediného zástupcu severnej Ameriky, keďže klesol zo 7. na 9. priečku, kvôli miernemu oslabovaniu dolára.
Kvôli poklesu dolára a pomerne ustáleného eura, znamenalo že meny v Kanade, Austrálii a na Novom Zélande sa v hodnote zvýšili. Ako výsledok, Sydney sa vyšplhal na 14. mieste a Melbourne na 15., čo znamená, že sú drahšie ako Šanghaj. Auckland a Wellington vyskočili z 22. a 26. miesta, čím sa respektíve dostali do Top 20.
Vrchná pozícia Singapuru, ako najdrahšieho mesta sveta bola dosiahnutá už štvrtým rokom za sebou, najmä z dôvodu najvyšších nákladov na vlastný automobil. Je taktiež druhým najdrahším mestom na svete, čo sa týka oblečenia.
Jon Copestake, ktorý pomáhal k zostavovaniu prieskumu uviedol: “Pozícia Singapuru je na tomto mieste z dôvodu komplexného systému pre nákup a registráciu vozidiel, avšak sú vyplácané aj relatívne vysoké príjmy, čo znamená, že zostáva relatívne cenovo dostupným pre mnohých obyvateľov.”
V správe, ktorá porovnáva ceny pre viac ako 150 položiek, v 133 mestách, bolo vidno pokles pozícií pre Londýn a Manchester, v reakcii na neistotu okolo Brexitu a následnému znehodnotenia britskej libry.
Odrazenie ceny má aj naďalej vplyv na životné náklady v krajinách, ktoré sa spoliehajú na komodity, napríklad u brazílskych miest ako Sao Paulo a Rio de Janeiro, ktoré sú najrýchlejšie rastúcimi z hľadiska životných nákladov, čím sa posunuli vyššie, respektíve až o 29 a 27 miest.
Kým Ázia je domovom pre niektoré zo svetovo najdrahších hlavných miest sveta, cena pozemkov taktiež patrí k najnákladnejším položkám. Juhoázijské mestá, ako je Bangalúr, Chennai, Karáčí, Bombaj a Dillí podľa prieskumu predstavujú vynikajúcu hodnotu za peniaze. V tomto roku, biznis centrum Kazachstanu – Alma-Ata a Lagos v Nigérii boli hodnotené ako najlacnejšie.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár