7_veci_ktore_by_ste_nemali_hovorit_svojim_detom_o_peniazoch_2017

Sú témy o peniazoch, vďaka ktorým chcete deti udržať v blaženej nevedomosti.

Mnoho detí je absolútne nevedomých, čo sa týka peňazí, čo je aj pochopiteľné.

Ale keďže naše postoje sa menia a všeobecné znalosti o peniazoch pochádzajú priamo od našich rodičoch, tak aj zodpovednosť za naše vzdelanie v tejto oblasti padá na ramená našich otcov a matiek.

V novej knihe, “Spravte zo svojho dieťaťa finančného génia (aj keď vy ním nieste): Rady pre rodičov, ktoré majú deti od 3 do 23 rokov” (dátum vydania 7. februára) osobná finančná expertka Beth Koblinerová uvádza, že rodičia môžu začať s tým čo nemajú svojim deťom hovoriť.

Píše: “Keď príde rad na peniaze, myslím si, že sú niektoré veci ktoré deti – hlavne malé deti – nie sú schopné spracovať a úprimne povedané ani to nepotrebujú.”

Tu je zoznam siedmich vecí, ktoré podľa Koblinerovej nemáte hovoriť svojim deťom.

1. Koľko zarábate

Koblinerová radí, že deťom netreba hovoriť svoj presný príjem – či už je to 50 000, alebo menej ako 500 000 – ale mali by ste im povedať približnú hodnotu svojho príjmu.

Koblinerová píše: “Napríklad môžete im povedať priemernú (presne priemernú) mzdu na rodinu, čo v USA predstavuje $65,000, potom im povedzte, kde sa nachádza vaša rodina v porovnaní s priemernou mzdou.” Nechcete držať vaše deti v nevedomosti ale rovnako im nechcete dať presnú informáciu o tom, či presná suma, ktorú produkuje vaša rodina je rovnaká ako majú všetci ostatní, poprípade či by taká mala byť.

Súvisiace: 5 chýb, ktorých sa rodičia dopúšťajú pri dávaní vreckového

2. Ktorý rodič zarába viac

V domácnosti kde pracujú obaja rodičia by ste nemali menovať toho, ktorý zarába menej.

Koblinerová uvádza: “Ak by ste uverejnili koľko zarába mama alebo otec, hlavne u malých detí, tým vyvoláte pocit, že jeden z rodičov je dôležitejší ako druhý.” Samozrejme, že ako budú deti dospievať, skôr alebo neskôr prídu na to, že doktor alebo právnik zarobí viac ako napríklad učiteľ.

V domácnosti kde jeden z rodičov ostáva doma aby sa staral o dieťa, Koblinerová hovorí, že je dôležité dať dieťaťu vedieť, že aj toto je práca, aj keď neplatená.

Koblinerová píše: “Vo všeobecnosti, bez ohľadu na detaily,” … “je najlepšie zobraziť rodinu, ako jednotný celok: My sme jeden tím, pracujeme spolu a nezáleží kto zarába viac.”

3. Koľko si odkladáte na dôchodok

Výpočty týkajúce sa dôchodku sú komplikovanými aj pre dospelých. Takže stačí povedať že ani vaše dieťa nebude pravdepodobne rozumieť, prečo si odkladáte peniaze, ktoré nemôžete minúť.
Koblinerová uvádza na základe osobnej skúsenosti: “Keď som mala 10 rokov, moje susedka Zuzana mi povedala, že jej rodičia majú na dôchodok odložených milión dolárov. Najprv som si myslela, že je klamárka, pretože som nepoznala nikoho kto má milión dolárov. Bez ohľadu na to či to bola alebo nebola pravda, nič dobrého z tejto informácie alebo dezinformácie pre mňa nevzišlo.

4. Kto vám dlží peniaze

Peniaze sú často koreňom problémov v rodinách, ale je lepšie keď do nich nezaťahujete deti.

Uvádza: “Iste vás nahnevá, ak vám váš milovaný, ale nezodpovedný brat dlží $1 000 ale namiesto toho, aby vám ich splatil pôjde na dovolenku do Aruby” … ” Ale ak to spomeniete pred svojim dieťaťom bude si to pamätať, ako negatívnu skutočnosť voči vášmu bratovi ešte dlho po tom, ako bude dlh už dávno splatený – spomienky na ktoré si pamätať nechce.”

Napriek hore uvedenému platí že je dobrým nápad zaučiť svoje deti do problém spojených s požičiavaním peňazí, okolo rodinných príslušníkov, len nepoužívajte príklady, ktoré sú príliš blízko k vašej užšej rodine.

5. Koľko platíte za opatrovateľku

Ak si pre vaše deti najímate opatrovateľku, skúste si nechať informácie o tejto skutočnosti len pre seba.

Jedná sa o neuveriteľne dôležitú prácu a ak poviete jej cenu, “poskytujete svojim deťom informáciu navrch”, čo by mohlo narušiť autoritu opatrovateľky.

6. Koľko míňate na darčeky

Pre deti sú darčeky väčšinou jednoduchou záležitosťou. Nedívajú sa na danú vec na základe toho koľko stoja, ale skôr sa zamerajú na šťastie spojené s darovaním a dostávaním. Ak spomeniete cenu darčeku, akokoľvek vysokú alebo nízku, môžete zmeniť ich spôsob myslenia.

“Za prvé, hodnota daru nie je vždy rovná jej cene. Niektoré s najlepších darčekov, ako napríklad pečenie pizze s otcom, alebo stavanie hradu s perín s mamou sú zadarmo. Ale, ako vaše deti budú dospievať budete mať dostatok príkladov na vysvetlenie.

Napríklad “kamarátkin 10-ročný synovec plakal na svojej oslave, keď zistil že dostal menej darčekov ako minulý rok. Jeho mama mu vysvetlila že teraz keď už je starší, veci ktoré chce sú drahšie. Preto mu pár príbuzných kúpilo iPad ktorý je drahší a ktorý naozaj chcel, ako keby kúpili viac malých darčekov.”

Súvisiace: 8 spôsobov, ako môže vaša výchova ovplyvniť vaše finančné návyky

7. Ako veľmi sa bojíte platieb za vysokú školu

Poslať deti do školy je súčasťou hrdosti každého rodiča, horšie je to už s nájdením potrebných finančných prostriedkov.

Najlepšie je, do tejto témy nezaťahovať vaše deti, pokiaľ nie sú aspoň stredoškolákmi. Aj vtedy , píše, “vyhýbajte sa väčšinovým negatívnym rozhovorom… naše hun

Preložil: Ján Karika

 

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár