Milovnici_olivoveho_oleja_mozu_zazit_sok_2017

Od špecializovaných obchodov v Ríme k supermarketom po celom svete, milovníci talianskeho olivového oleja z určitého dôvodu môžu počas tohto roka čeliť šoku, keďže by ceny mohli vzrásť až o 20 percent.

Kombinácia zlého počasia a škodcov, ktorí zasiahli úrodu v južnej Európe – predovšetkým v Taliansku, mala vplyv na výsledok polovičnej produkcie (z minulej jesene). Od polovice februára v porovnaní s predchádzajúcim rokom to viedlo k nárastu talianskych veľkoobchodných cien o 64 percent, čo znamená zvýšenie predajných cien v Taliansku o 15 až 20 percent.

V iných krajinách, bude konečný rast cien závisieť od viacerých faktorov – ako napríklad v akej miere maloobchodníci prevezmú samotné náklady a zmeny v hodnotách mien. Napríklad v USA je pravdepodobné, že bude vidno len ďalší mierny nárast cien, keďže silnejší dolár obmedzí rastúcu cenu dovážaného tovaru.

Súvisiace: Drogové kartely spôsobujú nedostatok limetiek

Talianska úroda bola obzvlášť tvrdo zasiahnutá, z dôvodov okolo skorých dažďov a hrozieb okolo olivových mušiek, čo všetko viedlo k skoršej úrode, čím boli výnosy tvrdo zasiahnuté. Veľkoobchodné ceny olivového oleja zo Španielska, ktoré je najväčších svetovým producentom sú v skromnejšom raste – o 10 percent, pričom rast je je podobný ako v minulom roku.

Vincenzo Iacovissi, ktorý je v Ríme majiteľom obchodu s olivovým olejom – Sapor d’Olio poznamenal, že predaje klesli, aj keď sa snažili zmierniť šok zákazníkov tým, že vysvetľovali dôvody rastu cien.

Taliani spoločne konzumujú zhruba 20 percent svetového olivového oleja, zatiaľ čo Španieli 16 percent a táto podobnosť ich dostáva na vrchné priečky svetových spotrebiteľov. Spojené štáty predstavujú tretí najväčší trh, keďže ročne dosahujú 10 percentný podiel.

Milovnici_olivoveho_oleja_mozu_zazit_sok_2017_2

Drvivá väčšina olivového oleja spotrebovaného v USA sa dováža, pričom Taliansko a Španielsko sú dve najväčšie krajiny, čo sa týka dovozu (podľa North American Olive Oil Association). Táto skupina zároveň uvádza, že dovoz z Talianska nemusí nevyhnutne znamenať taliansky olivový olej, ale môže tam byť plnený.

Flaminia Leoni, ktorá je 50-ročnou matkou štyroch detí, pre svoju rodinu ročne kupuje 80 až 100 litrov olivového oleja a uvádza, že nanajvýš zváži varenie extra panenským olejom, ktorý tak bude musieť nahradiť menej kvalitným. Ale na stoloch určité ponechá kvalitný olej, keďže je základom cestovín, mäsa, šalátov a zeleniny.

Cedric Casanova, ktorý je v Paríži majiteľom talianskych potravín dúfal, že mu bude dodaných 30 000 litrov olivového oleja, ale získal len 8 000 litrov. Aby pomohol dohnať zostávajúci rozdiel a absorbovať časť zvýšenia cien, bude sa musieť spoliehať na zásoby z minulého roka.

Uviedol: “Pracujem so štandardnou cenou, čiže sa snažím prevziať náklady na seba.”.

Celosvetové zásoby klesli len o 14 percent, čiže nikto nepredpovedá všeobecný nedostatok olivového oleja a to aj so 75 percentným nárastom spotreby olivového oleja za posledných 25 rokov, keďže dopyt sa rozvinul aj na netradičné trhy. Trh s olivovým olejom v sledovanom období, v Spojených štátoch vzrástol dvojnásobne, 7-násobne vo Veľkej Británii a 14-násobne v Japonsku, aj keď kontinentálna Európa zostáva zďaleka najväčším trhom.

Súvisiace:
Ceny avokáda dosahujú rekord. Tu sú dôvody
Rastúca cena vajec prinútila reštaurácie odstraňovať ich z jedál

Podľa Nicola Di Noia, ktorý je odborníkom na olivový olej, zo združenia talianskych farmárov – Coldiretti poznamenal: “Taliansky olivový olej je zraniteľnejší ako u iných veľkých producentov, s vhodnou klímou a menším druhom škodcov. My tu máme svoju rozmanitú topografiu, od kopcov na severe po väčšie háje na juhu. Taliansky olivový olej tak poskytuje veľký výber, čo predstavuje množstvo jedinečných chutí a na základe kombinácií terénu a topografie tu máme viac ako 400 odrôd olív.”

Di Noia uviedol: “Máme stovky rôznych odrôd olív, ktoré dajú ťažšie chrániť, najmä v porovnaní so Španielskom či severnou Afrikou, kde existujú veľké háje, ktoré sa ľahšie spracovávajú.”

Poznamenal, že výzvou je vzdelávanie spotrebiteľov, najmä prečo za kvalitu treba platiť.

Nakoniec dodal: “Musíme sa naučiť vyberať olej s vedomím. Extra panenský je šťavou z ovocia. Základný materiál z ktorého pochádza, je veľmi dôležitý. Preto by olej mal chutiť, ale aj voňať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BusinessWeek, Fortune

Facebook komentár