Preco_Holandsko_nebude_dalsou_krajinou_ktora_opusti_EU_2017

Je nepravdepodobné, že Holandsko by opustilo Európsku úniu a dokonca vyhliadky pre usporiadanie referenda o členstve v bloku 28-národov je veľmi nízka, aspoň s týmito vyjadreniami prišla najnovšia spáva analytikov z tímu Deutsche Bank.

V osobitnej správe s názvom “Holandsko: Ďalší test pre populizmus” analytici Deutsche Bank na čele s hlavným ekonómom Markom Wallom tvrdia, že napriek rastúcej popularite niektorých euroskeptických strán – vrátane lídra holandskej pravicovej proti-islamskej Strany Slobody – Geerta Wildersa by tzv. “Nexit” mal byť len vzdialenou budúcnosťou.

“Vzhľadom k súčasnému legislatívnemu rámcu, ako aj stále väčší počet debát okolo holandských vzťahov s EÚ, záväzné hlasovanie o “Nexit-e” je podľa nášho názoru v krátkodobom horizonte nepravdepodobné. Skôr by mohlo byť vykonané referendum okolo určitých aspektov v EÚ, ako je napríklad CETA (komplexná hospodárska a obchodná dohode s Kanadou), čo je aj viac pravdepodobné.

Súvisiace: Podľa Nemeckej štúdie prospievajú finančné krízy pravicovým kandidátom

Existuje pre to niekoľko dôvodov, a to napriek rozsiahlemu euroskepticizmu v krajine, ktorú Deutsche Bank detailne skúmala.

Po prvé, ekonómovia uvádzajú, že Holandsko nie je krajinou s významným históriou referendiev okolo zásadných otázok, teda najmä na národnej úrovni.

Ako Deutsche Bank detailne uvádza, táto krajina v nedávnej histórii zrealizovala len “dve referendá – jedno pre ústave EÚ v roku 2005 (na základe dočasného referendového zákona) a ďalšie počas minulého roka, okolo dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou.” V dôsledku toho by referendum ako také, o veľmi významnej otázke (akým je odchod z Eurozóny) predstavovalo veľmi neobvyklý krok, pre akúkoľvek vládu.

Holandský pravicový politik Geert Wilders zo Strany slobody

Holandský pravicový politik Geert Wilders zo Strany slobody

Navyše, Deutsche Bank uvádza, že “Súčasné právne predpisy jednoducho nemajú stanovené záväzné hlasovanie o Nexit-e “, čo znamená, že aj keď by bolo vykonané a odovzdané referendum o odchode z EÚ, neexistoval by žiadny záväzok, ktorý by Holanďanom umožňoval jeho realizáciu.

Analytici ďalej uviedli: “Takýto záväzok z hlasovania by vyžadoval dodatok k ústave a ústavné zmeny vyžadujú rozsiahlu diskusiu.”

Spomedzi celej hromady právnych a ústavných otázok okolo potenciálneho Nexit-u existuje (minimálne v súčasnej dobe) jednoduchý fakt, väčšina holandských voličov nemá vyslovený postoj proti EÚ a z hlavných politických strán je k Nexitu naklonená iba strana Wildersa – PVV.

Súvisiace: Európa sa rozpadá. Záchrana nebude ľahká, ale existuje

Tu sú presne vyjadrenia tímu z Deutsche Bank:

“Len strana PVV zaujala jasný postoj pre Nexit. Ďalšie euroskeptické strany sú opatrnejšie, napríklad, čo naznačuje oddelené hlasovanie o aspektoch účasti v EÚ, než o jednoznačných postojoch pre odchod alebo zotrvanie. “Prieskum TNS sa pýtal otázky okolo hypotetického Nexitu a jeho výsledky naznačujú, že by získal väčšinu iba medzi voličmi strany PVV.”

A tu je graf znázorňujúci tieto názory:

Preco_Holandsko_nebude_dalsou_krajinou_ktora_opusti_EU_2017_2

Skôr než anti-EÚ, väčšina holandských občanov je prospech vnútorných reforiem EÚ a zlepšenie vzťahov krajiny s Bruselom. Tu sú ďalšie vyjadrenia od Deutsche Bank:

“Verejná mienka naznačuje, že holandskí voliči vidia priestor pre zlepšenie vo vzťahu s EÚ. Podiel respondentov, ktorí konštatujú, že EÚ potrebuje jasnejšie posolstvá je veľmi vysoký (9 z 10 súhlasí). Kvôli tomuto pohľadu, Holanďania sú často za efektívnejšiu a menej byrokratickú EÚ. Avšak 79% z nich nesúhlasí, že by ich krajine bolo lepšie mimo EÚ – najvyšší podiel v rámci EÚ (58% v priemere) a úplne odlišný výsledok ako napríklad vo Francúzsku (58%) alebo Taliansku (42%) – zdroj Eurobarometer.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Deutsche Bank, The Economist

Facebook komentár