Kľúčovým faktorom pre rast vášho majetku je šetrenie.
Ako už bolo neraz povedané, nemôžete zabudnúť ani na zarábanie, veď práve na to sa zameriavajú tí najbohatší a najúspešnejší.
„Množstvo ľudí sa sústredí na strihanie poukážok a šetrenie tak veľmi, až premeškajú obrovské príležitosti,” píše Steve Siebold, ktorý sa sám vypracoval na milionára. „Aj bohatí ľudia si uvedomujú dôležitosť šetrenia.”
Spravili sme zoznam 11-tich stratégií, ako zvýšiť váš príjem. Sú to rady od ľudí, ktorí sa vďaka nim stali milionármi.
Zvýšte počet zdrojov vášho príjmu
Spisovateľ Thomas C. Corley vo svojej päťročnej štúdii ľudí, ktorí sa sami vypracovali na milionárov, zistil, že mnohí z nich zvýšili počet zdrojov svojho príjmu: 65% z nich mali tri zdroje, 45% štyri a 29% mali päť alebo viacej zdrojov.
Medzi tieto dodatočné zdroje patrili napríklad prenájom nehnuteľností, investície na burzovom trhu alebo čiastočné vlastníctvo vo vedľajšej podnikateľskej činnosti.
„Podľa mojej štúdie Zvyky bohatých sa zdá, že číslo tri je pri počte zdrojov príjmu pre ľudí, ktorí sa vďaka vlastnej šikovnosti stali milionármi, magickým. Avšak čím viac zdrojov príjmu si vo svojom živote dokážete vytvoriť, tým budú vaše financie viac v bezpečí,” píše.
Súvisiace: 7 vecí o peniazoch, ktoré by mal každý pochopiť
Investujte vaše peniaze do práce
„Investícia je jediným dôvodom, prečo by ste mali šetriť peniaze,” píše Grant Cardone, ktorý bol vo svojich 21 rokoch na dne a s dlhmi, no pred dovŕšením 30-tky sa sám vypracoval na milionára. „Vložte svoje ušetrené peniaze na bezpečné, posvätné (nedotknuteľné) účty. Tieto účty nikdy na nič nepoužijte, dokonca ani v prípade núdze.“
Aj keď investovanie so sebou vždy prináša určitý stupeň risku, je zároveň najefektívnejším spôsobom, ako zarobiť viac peňazí.
Ako píše vo svojom bestselleri Ramit Sethi: „Naučím Vás, ako byť bohatým“, milionári investujú ročne priemerne 20% zo svojho bežného príjmu. Svoje bohatstvo nemerajú množstvom, koľko ročne zarobili, ale ako šetrili a investovali v priebehu času.”
Netrápte sa, ak si nemôžete dovoliť financovať veľký nápad
Najbohatší ľudia sa najprv zameriavajú na to, aby prišli s inovatívnymi myšlienkami a potom sa neboja založiť si svoju budúcnosť na peňaženke ostatných, píše vo svojej knihe „Ako premýšľajú bohatí”. Tí bohatí vedia, že peniaze sú vždy dostupné, keďže bohatí ľudia vždy hľadajú veľké investície a tých správnych ľudí, ktorí dokážu spraviť tieto investície výnosnými.
Nemusíte mať peniaze na to, aby ste peniaze zarábali, zdôrazňuje: „V skutočnosti musíte mať skvelé nápady, ako vyriešiť problémy so zarábaním peňazí… Kreatívne nápady sú vzácnym zdrojom, avšak veľa ľudí sa až príliš sústredí na to, odkiaľ prídu peniaze, že ignoruje svoje nápady, zatiaľ čo nápady sú vlastne tým jediným, čo bude priťahovať peniaze hneď od začiatku!”
Buďte posadnutí úspechom, nie peniazmi
„Väčšina ľudí si myslí, že bohatí sú posadnutí peniazmi,” píše Siebold. „Aj keď to môže byť niekedy pravda, väčšina ľudí, z ktorých sa vlastným pričinením stali boháči, sú posadnutí úspechom. Peniaze nie sú ničím iným, ako meradlom, vďaka ktorému bohatí ľudia zistia, či dosiahli svoj posledný cieľ.”
Pre boháčov je podnikanie a život hrou. „Hrou, v ktorej milujú vyhrávať,” vysvetľuje. Zamyslite sa nad tým, čo chcete a ako presne by ste to mohli dosiahnuť, radí Siebold. „Výhra” si vyžaduje určitý stupeň disciplíny.
Zapíšte si problém, ktorí vás vo vašom živote trápi, ako aj zoznam 10-tich špecifických krokov, ktoré vám ho pomôžu vyriešiť
„Presunie vás to od myslenia o probléme do myslenia o riešení problému,” vysvetľuje T. Harv Eker, ďalší človek, ktorý zo seba spravil milionára.
Koniec koncov, najrýchlejším spôsobom, ako zarobiť peniaze, je problém vyriešiť, Siebold vysvetľuje:
Čím je problém väčší, tým viac peňazí zarobíte. V čom má váš priemysel alebo oblasť vašej expertízy najväčšie problémy? Ste schopný nájsť spôsob riešenia jedného z týchto problémov alebo ho aspoň zjednodušiť? Kreatívne myslenie, ktoré rieši problémy, je najvyššie plateným umením vo svete. Čím viacej problémov vyriešite, tým sa stanete bohatším.
Súvisiace: 13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia
Zahoďte stálu výplatnú pásku
Bohatí ľudia sú zvyčajne samostatne zárobkovo činní a sami si určujú výšku svojho výplatného šeku, Siebold píše:
„Neznamená to, že im chýbajú špičkoví experti, ktorí by určovali výšku cifry na ich výplatnej páske, ale pre väčšinu je to najpomalší cesta k prosperite, propagovaná ako najbezpečnejšia. Tí najlepší vedia, že samostatná zárobková činnosť je najrýchlejšia cesta k bohatstvu.”
Kým tí prvotriedni neustále začínajú podnikať a honobiť si majetok, priemerní ľudia sa uspokoja so stálymi výplatnými páskami a prídu tak o príležitosť nahromadenia si veľkého majetku.
„Kopec ľudí si takmer garantuje život finančnej priemernosti tým, že ostanú v práci so skromným a každoročne sa zvyšujúcim platom,” hovorí Siebold.
Stanovte si ciele a predstavujte si ich dosiahnutie
Ak chcete zarobiť viac peňazí, musíte mať jasný cieľ a potom špecifický plán, ako tento cieľ dosiahnuť. Peniaze sa len tak nezjavia – musíte na tom pracovať.
Bohatí ľudia sa chceli k bohatstvu dopracovať. Vyžaduje si to sústredenie, odvahu a veľa úsilia, zdôrazňuje Eker, je to možné, ak máte presné ciele a jasnú predstavu: „Hlavná príčina, prečo väčšina ľudí nedosiahne to, čo chce, je tá, že nevedia, čo chcú. Bohatým ľuďom je úplne jasné, že chcú bohatstvo.”
Začnite chodiť von s ľuďmi, ktorých obdivujete
Andrew Carnegie, chlapík, ktorý začínal od úplnej nuly a postupne sa stal najbohatším mužom v USA, pripisuje celý svoj úspech jednému pravidlu: Myslenie majstra.
Táto myšlienka sa zakladá na tom, že sa obklopíte talentovanými ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše predstavy, pretože spojenie viacerých inteligentných a kreatívnych hláv je oveľa silnejšie, ako len jedna.
Navyše, stávame sa takými, akými sú ľudia, s ktorými sa stýkame, preto majú bohatí tendenciu stretávať sa s bohatými.
„Vo väčšine prípadov vaša skutočná hodnota odráža úroveň vašich najlepších priateľov,” objasňuje Siebold. „Stretávanie sa s ľuďmi, ktorí sú úspešnejší, ako vy, pravdepodobne podnieti vaše myslenie a zvýši váš príjem. Skutočnosť je taká, že milionári rozmýšľajú o peniazoch inak, ako ľudia zo strednej vrstvy a v ich prítomnosti môžete veľa získať.“
Na prvom mieste buďte vy
Bohatí ľudia sú do určitej miery sebeckí a sústredení sami na seba – a zmierili sa s tým, ako píše vo svojej knihe „Ako myslia bohatí” Siebold:
Ak sa o seba nestaráte, nie ste vo vhodnej pozícii, aby ste pomohli komukoľvek inému. Nemôžete dať to, čo nemáte… Podľa svetovej filozofie je dôležité stať sa bohatým, dostať to, čo chcete a pomôcť iným spôsobom, akým len chcete.
Hociktorý človek, z ktorého sa vlastným pričinením stal milionár, vám povie, že na začiatku budovania bohatstva mal určité obdobie, v ktorom sa musel sústrediť sám na seba a na svoje podnikanie, aby sa mohol stať úspešným na nezvyčajnej úrovni.
Zmeňte váš postoj k peniazom
„Spôsob vášho myslenia a to, čo si o zarábaní peňazí myslíte, je základom toho, ako sa stať bohatým,“ vysvetľuje Siebold.
Napokon, „Tajomstvo ostáva vždy to isté: je ním vaše myslenie,” zdôrazňuje. Zatiaľ, čo si väčšina ľudí myslí, že nemôže ovplyvniť to, či sa z nich stanú boháči, tí bohatí vedia, že zarábanie peňazí závisí skutočne len od nich samých”.
Súvisiace: 5 chýb, čo stoja medzi vami a vašim prvým miliónom
Choďte si za svojou túžbou a prídu aj peniaze
„Priemernému človekovi sa zdá, že bohatí neustále pracujú,” hovorí Siebold. „Avšak jedna z najchytrejších stratégií najvyššej vrstvy je robenie toho, čo milujú a nájdenie spôsobu, ako byť za to aj platený.”
Ak robíte to, čo milujete, ostatné vlastnosti potrebné na to, aby ste boli úspešným, prídu ľahšie, argumentuje:
Namiesto toho, aby ste sa pokúsili nájsť si prácu s najvýhodnejším potencionálom sa sústreďte na prácu, ktorá má najuspokojivejší potenciál. Akonáhle ju nájdete, vložte do nej celé svoje srdce a dušu, až sa stanete jedným z najšikovnejších ľudí v tejto oblasti. Budete odmenený nezvyčajným bohatstvom.
Preložila: Nikola Geletkova
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj:
Facebook komentár