Najbohatší európski jednotlivci predstavujú zmiešanú skupinu.
Niektorí z nich držia bohatstvo, ktoré je súčasťou storočných dynastií, zatiaľ čo iní sú neústupnými podnikateľmi, ktorí sa to vybudovali zo skromných začiatkov.
Vo východnej Európe sa nachádzajú tí, ktorý zarobili svoj majetok po rozpade Sovietskeho zväzu, v Škandinávií sú priemyselníci ktorí sa stali miliardármi vďaka priemyslu a v západnej Európe sú niektorí s väzbami na kráľovské rodiny.
Využili sme zoznam bohatých jednotlivcov časopisu Forbes a určili sme najbohatších jedincov v každom európskom štáte.
Súvisiace: Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”
V niektorých krajinách nie je žiadny obyvateľ, ktorý by bol v zozname Forbes a preto niektoré krajiny nie sú do tohto rebríčka zahrnuté.
Rumunsko: Ion Tiriac – čisté majetok: 804 000 libier (1 miliarda dolárov)
Najbohatší muž Rumunska je známy ako “Brasov Bulldozer.” Bývalý profesionálny tenisový hráč a hráč ľadového hokeja je aktuálne na dôchodku. Svoj majetok v roku 1989 vytvoril po páde komunistického Rumunska, z dôvodu niekoľkých obchodných investícií naprieč bankovníctvom, poisteniu a maloobchodu.
Monako: Tatiana Casiraghi – Majetok £ 1,8 miliardy ($ 2,3 miliardy)
Dedička z oblasti piva – Tatiana Casiraghi je najbohatšou obyvateľkou Monaka a zhodou okolností je členkou kráľovskej rodiny. Casiraghi zdedila väčšinu svojho bohatstva od svojho zosnulého starého otca, ktorý v roku 2015 predal kolumbijský pivovar Bavaria za niekoľko miliárd. Je vydatá za princa Andrea Casiraghi, ktorý je štvrtý nástupcom na tróne Monaka.
Fínsko: Antti Herlin – Majetok £ 2,9 miliardy ($ 3,6 miliardy)
Najbohatší muž Fínska zarobil svoje peniaze docela nepravdepodobným spôsobom – v oblasti eskalátorov a výťahov. Je pravnukom Haralda Herlina, ktorý v roku 1920 zakúpil inžiniersku spoločnosť KONE.
Poľsko: Dominika a Sebastian Kulczyk – Majetok £ 2,9 miliardy ($ 3,6 miliardy)
Dvojica súrodencov zdieľa majetok ich otca Jána, ktorý zomrel v roku 2015. Portfólio investícií a aktív svojho otca získali už roku 2014.
Portugalsko: Americo Amorim – Majetok £ 3,7 miliardy ($4,6 miliardy)
Amorim zarobil jeho miliardy najväčšou svetovou spoločnosťou z oblasti korku, ktorá bola vytvorená jeho starým otcom. Má tiež majetky v Angole, bývalej portugalskej kolónii a v celej Európe.
Belgicko: Albert Frere – Majetok 3,7 miliardy ($ 4,6 miliardy)
Frere je investor, ktorý v 70. rokoch zbohatol na oceli a od tej doby sa dostal do ďalších odvetví. Je barónom, ale tento titul získal od belgického kráľa.
Nórsko: Odd Reitan – Majetok £ 6,8 miliardy ($ 8,5 miliardy)
Reitan zarobil peniaze v oblasti potravín a maloobchodu, keďže založil REMA 1000, čo je v súčasnej dobe najväčší reťazec supermarketov v krajine. V roku 2012 napísal knihu kde sa nazval “Kráľom Nórska”.
Švajčiarsko: Ernesto Bertarelli – Majetok £ 6,8 miliardy ($ 8,5 miliardy)
Bertarelli svoj majetok vytvoril z predaja farmaceutickej firmy Serono, ktorú založil jeho starý otec. Jeho bohatstvo a investície sú aktuálne z veľkej časti riadené prostredníctvom investičnej spoločnosti Waypoint Capital.
Cyprus: John Fredriksen – Majetok £ 7,9 miliardy ($ 9,9 miliardy)
Fredriksen je pôvodom Nór, ale aktuálne je občanom Cypru a jedným z najvýznamnejších ropných barónov sveta. Obrovské množstvo peňazí zarobil z prepravy ropy, počas iránsko-irackej vojny.
Holandsko: Charlene de Carvalho-Heineken – Majetok £ 9,3 miliardy ($ 11,7 miliárd)
Najbohatším jednotlivcom Holandska je dedička pivovarníckej spoločnosti Heineken. Jej starý otec, Gerard Adriaan Heineken viedol spoločnosť až do konca 19. storočia. Charlene je zároveň aj členkou správnej rady firmy.
Dánsko: Kjeld Kirk Kristiansen – Majetok £ 10,1 miliardy £ ($ 12,7 miliárd)
Kristiansen vďačí za svoje bohatstvo firme Lego. Je vnukom Olea Kirk Christiansena, ktorý túto hračkársku spoločnosť založil a štvrť storočia až do roku 2004 bol generálnym riaditeľom spoločnosti Lego.
Spojené kráľovstvo: Sri aj Gopi Hinduja – Majetok £ 11,6 miliardy ($ 14,6 miliárd)
Pár, ktorý vo Veľkej Británii býva, je jednou polovicou z takzvanej “Fantastic Four” – súrodenci ktorí od sedemdesiatych rokov prevádzkujú konglomerát spoločnosť Hinduja Group, ktorý sídli v Londýne. Firma vlastní indického výrobcu automobilov Ashok Leyland.
Rakúsko: Dietrich Mateschitz – Majetok £ 10 miliárd ($15,8 miliárd)
Zakladateľom spoločnosti Red Bull je najbohatším mužom Rakúska a stále drží takmer polovicu akcií tejto firmy. Ak máte problémy so vzdelaním, nemajte príliš veľké starosti – Mateschitzovi údajne trvalo 10 rokov, než nakoniec dokončil vysokú školu.
Súvisiace: Svetová mapa pôvodu najbohatších ľudí v jednotlivých krajinách
Švédsko: Stefan Persson – Majetok £ 15,9 miliardy ($ 20 miliárd)
Persson je najväčším akcionárom európskeho módneho reťazca – H&M. Spoločnosť bola založená jeho otcom – Erlingom Perssonom a Karl-Johan Persson je v súčasnej dobe jej generálnym riaditeľom (CEO).
Nemecko: Georg Schaeffler – Majetok £ 16 miliárd ($ 20,1 miliárd)
Georg Schaeffler je vlastníkom 80% priemyselnej firmy Schaeffler Group, zatiaľ čo jeho matka je vlastníkom zvyšných 20%. Firma vyrába ložiská pre automobilový a letecký sektor a ako aj pre priemyselné využitie.
Taliansko: Maria Franca Fissolo a Giovanni Ferrero – Majetok £ 19,8 miliardy ($ 24,9 miliárd)
Manželka a syn zosnulého Michela Ferrera vďačia za svoje bohatstvo cukrárskej spoločnosti Ferrero SpA, ktorá nesie ich meno a Giovanni je jej CEO.
Francúzsko: Liliane Bettencourt – majetok £ 30,6 miliárd ($ 38,5 miliárd)
Bettencourtová je “veľkou dámou” spoločnosti L’Oreal a najbohatšou ženou v Európe. Ona a jej deti v tejto kozmetickej spoločnosti vlastnia 33% podiel. Ona trpí stareckou demenciou, čo znamená, že jej deti aktuálne preberajú jej obchodné záležitosti.
Španielsko: Amancio Ortega – Majetok £ 56,6 miliardy ($ 71,1 miliárd)
Ortega je španielsky priemyselník, ktorý založil módnu skupiny Inditex. Skupina je najlepšie známou pre módnu značku Zara. Zároveň je aj druhým najbohatším človekom na svete.
Súvisiace: Zoznámte sa s Amanciom Ortegom, tajomným miliardárom a najbotším mužom Európy
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN, Forbes, BI
Facebook komentár