Prezident Trump pred pár dňami vydal zákaz cestovania občanom siedmich krajín s moslimskou väčšinou, čím vytvoril zmätok a obavy na celom Blízkom východe a niektorých častiach Ázie.
Organizácia islamskej spolupráce, ktorá predstavuje desiatky moslimských krajín, vyjadrila “vážne znepokojenie” a varovala, že tým “povzbudzuje radikálnych extrémistov.” Arabská liga to označila za neodôvodnený krok.
Iba jedna krajina na Trumpovom zozname, Irak má značné obchodné vzťahy s Amerikou. Je šiestym najväčším zdrojom dovozu ropy do USA.
Avšak tento zákaz by mohol poškodiť aj širšie záujmy USA. Na svete existuje zhruba 47 krajín a oblastí, kde je islam dominantným náboženstvom. Celkový obchod s tovarom USA voči týmto krajinám v roku 2015 prekonal 220 miliárd amerických dolárov (podľa US Census Bureau). Za prvých 11 mesiacov roka 2016 hodnota tohto obchodu dosiahla 194 miliárd dolárov.
Súvisiace: Tim Cook: “Apple nemôže existovať bez prisťahovalcov”
Inak povedané, USA s moslimskou väčšinou obchoduje pri 6% z celkového objemu.
Prevažná časť obchodu s tovarom – 94% je vykonávaná iba 15 krajinami, vrátane Malajzie, Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátov, Turecka, Indonézii a Iraku.
V moslimskom svete sa tak jedná o najväčších obchodných partnerov USA.
Malajzia
USA s Malajziou dosahuje obchodný deficit o rozsahu 22,9 miliardy dolárov.
Americké firmy, vrátane Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Murphy Oil a Dow Chemical v tejto krajine cez svoje dcérske spoločnosti investovali v zmluvách s miestnymi spoločnosťami miliardy dolárov.
Medzi ostatné významné oblasti patria finančné služby a výroba.
Bureau of Economic Analysis uviedla, že americké firmy v Malajzii počas roka 2015 investovali takmer 14 miliárd dolárov.
Saudská Arábia
V prvých 11 mesiacoch roka 2016 Saudská Arábia a Spojené štáty zobchodovali tovar za viac ako 31 miliárd dolárov. Americké spoločností Kráľovstvu vyvážajú automobily, priemyselné stroje, stavebné stroje, civilné lietadlá, obranné systémy, informačné technológie a produkty pre zdravotnú starostlivosť.
Na oplátku USA si zo Saudskej Arábie v roku 2015 do krajiny doviezli 386 miliónov barelov ropy. Táto krajina je pre USA druhým najväčším zdrojom zahraničnej ropy.
Americké firmy v krajine preinvestovali 10 miliárd dolárov. General Electric samotná investovala až 1 miliardu dolárov.
Spojené arabské emiráty (UAE)
USA a Spojené arabské emiráty za prvých 11 mesiacov roka 2016 zo-obchodovali tovar za 23,3 miliardy dolárov.
Jedná sa o najväčší trh pre vývoz v USA na Strednom východe a americké spoločnosti v tejto krajine investovali 15,6 miliárd dolárov.
V UAE pôsobí viac ako 1000 amerických firiem.
Boeing má na Strednom východe ústredie – v Dubaji. Zároveň sa spojil s miestnou investičnou spoločnosťou Mubadala, kde vyrábajú diely pre lietadlá Dreamliner 777 a 787. Dohoda, oznámená v roku 2013 by mala mať do 10 rokov hodnotu na úrovni 2,3 miliardy dolárov.
Lockheed Martin, GE a ExxonMobil majú taktiež v krajine dlhodobé obchodné partnerstvá.
Indonézia
Indonézia je domovom najväčšej svetovej moslimskej populácie.
Obchod s tovarom medzi touto krajinou a USA v prvých 11 mesiacoch roka 2016 dosiahol 23 miliárd dolárov.
Indonézia, ktorá je členom skupiny najväčších ekonomík sveta – G20 v amerických investíciách prilákala 13,5 miliárd dolárov, najmä v oblasti ťažby nerastných surovín.
General Motors má v blízkosti hlavného mesta Jakarte svoj závod. Cargill má taktiež svoju významnú prítomnosť v krajine.
Súvisiace: Trump ako platbu za múr zvažuje 20% tarify. Ale zasiahne aj Američanov
Turecko
Obchod medzi USA a Turecku v roku 2015 vzrástol na 17,4 miliardy dolárov, z 10,8 miliárd dolárov v roku 2009.
Americké firmy v Turecku počas posledných rokov preinvestovali 3,6 miliardy dolárov (najmä v bankovníctve a vo výrobe).
Ford, General Electric a Unilever majú v krajine taktiež svoje aktivity. Najväčším zamestnávateľom v tureckom automobilovom priemysle, s viac ako 10 600 zamestnancami je americká automobilka Ford.
Facebook komentár