Minulý týždeň som sa zúčastnil kamarátovej rozlúčky so slobodou v Montreale.
Ako sme tak neskoro večer spolu sedeli pri stole s blackjackom, veselo obohacujúc krupiéra o naše peniaze, prišla na reč téma o zodpovedných finančných rozhodnutiach. Kamarát sa zmienil o človeku, ktorý preňho spravuje jeho investície.
Medzi svojimi blízkymi sa pri takýchto témach väčšinou nesnažím byť premúdrelý. Je to skrátka otravné. Ale začal s tým on a pri tejto téme ľahko strácam zábrany…
Spýtal som sa ho, prečo platí tomuto človeku, aby zaňho investoval. Odôvodnil mi to takto:
- Môj kamarát nemá čas ani vedomosti, aby to zvládol sám.
- Je to práca spomínaného človeka, takže vie, ako to robiť správne.
- Je fér platiť niekomu za službu, ktorú vykoná lepšie ako ja sám.
Dobré argumenty. Úplne logické. V takmer každej inej situácii by boli perfektnou odpoveďou. Koniec diskusie.
Investovanie funguje inak.
Nepotrebujete nikomu platiť za spravovanie Vašich investícii. Naopak, je oveľa lepšie, ak sa o ne postaráte sami. Nemusí to byť ani náročné, či zabrať mnoho času.
Nižšie sa dočítate, ako predbehnúť 80% investorov vynaložením 1% námahy.
Zlyhanie aktívnych investorov
Pred oboznámením sa s tým ako, pozrime sa na to prečo.
V roku 2013 uverejnili Rick Ferri, CFA a Alex Benke, CFP® výsledky štúdie, v ktorej porovnávajú aktívne spravované investičné portfóliá s indexovými fondmi.
Aktívne spravovaný prístup sa pri vytváraní výhodných ziskov opiera o schopnosti a skúsenosti investičných odborníkov. Indexové fondy sa spoliehajú na vzájomné fondy a fondy obchodované na burze (ETF), ktoré sledujú trh.
Štúdia priniesla pozoruhodné výsledky.
Napriek všetkému svojmu tréningu, vedomostiam a času strávenému hľadaním najlepších príležitostí, investiční profesionáli opakovane zlyhávali v súťaži výkonu s jednoduchou indexovou stratégiou.
Keď Ferri a Benke hodnotili jednoduché trojzložkové portfólio pozostávajúce z amerických akcií, medzinárodných akcií a amerických dlhopisov zistili, že portfólio spravované indexovým systémom bolo v 82.9% prípadoch úspešnejšie ako portfólio aktívne spravované.
Ba čo viac, výkon profesionálnych finančníkov klesal v priemere o 1.25% za rok. Malej skupine z nich, ktorým sa darilo profitovať nad trhom, sa tak darilo v priemere iba o 0.52% ročne.
Inými slovami, nielen že manuálne spravovanie investícii prinieslo oveľa menej víťazov ako porazených, ale pád porazených bol oveľa väčší ako náskok víťazov.
Mohli by ste namietať, že trojzložkové portfólio je príliš jednoduchou vzorkou a štúdia teda nie je dôveryhodná. Koniec koncov, väčšina investičných odborníkov vytvára zložité portfóliá za cieľom vyťažiť dodatočné zisky a minimalizovať riziká.
Ferri a Benke sa našťastie pozreli i na tento prípad.
Zistili, že čím komplikovanejšie bude portfólio, tým väčšiu pravdepodobnosť úspechu bude mať indexová stratégia. Ako príklad uvádzajú portfólio s 10 fondmi a širokou škálou druhov aktív, pri ktorom indexové fondy vyprodukovali lepšie výnosy v 89,9% prípadov.
A to sa nejedná o izolované zistenia. Štúdia za štúdiou demonštruje nadradenosť indexových fondov nad aktívne spravovanými.
Súvisiace: Sprievodca investovaním po celom svete
Veľkým prelomom bolo zistenie, že kombinovanie indexových fondov v portfóliu ešte väčšmi zvyšuje výhodu tohto systému.
Tento fakt má mohutný dopad na tvorenie Vášho vlastného investičného plánu.
Ako ovládnuť svoje investície s minimálnou námahou
Čo už vieme: Jednoduché stratégie investovania na princípe indexov prekonávajú profesionálne spravované investície v 80-90% prípadov.
Čo to znamená pre Vás?
Koniec koncov, informácia samotná je zbytočná. Potrebujete vytvoriť, aplikovať a manažovať investičnú stratégiu, ktorá využíva túto informáciu tým správnym spôsobom pre dosiahnutie Vašich investičných cieľov.
Stále to znie zložito. Nie je práve toto práca investičného poradcu? Neplatíte mu práve preto, aby ste na toto všetko nemíňali Váš vlastný čas? A práve tak vynaložili čo najmenej námahy?
Pred niekoľkými rokmi by som Vám v tomto dal za pravdu. A vždy sa vyskytne situácia, v ktorej bude rada profesionála neoceniteľnou pomocou.
Mali by ste však vedieť, že je oveľa jednoduchšie vytvoriť, aplikovať a manažovať indexový investičný plán ako by sa zdalo. A tak zvýšiť svoje šance na vysoký návrat kapitálu s vynaložením minimálneho úsilia z Vašej strany.
Tu je niekoľko spôsobov, ako na to.
1) Fondy kde je všetko-v-jednom
Väčšina investičných firiem ponúka tzv. všetko-v-jednom fonde, ktoré tvoria prakticky celé portfólio v jednom fonde.
Vanguard, napríklad, ponúka LifeStrategy Growth fund, ktorý vyzerá nasledovne:
- 48% Vanguard Total US Stock Market Index Fund
- 32% Vanguard Total International Stock Index Fund
- 14% Vanguard Total Bond Market Index Fund
- 6% Vanguard Total International Bond Index Fund
V jednom fonde získavate prístup ku celému svetu akcií a dlhopisov. Nikdy sa nebudete musieť starať o rebalancovanie, fond to vyrieši za Vás. A cena za spravovanie je iba 0,15% ročne.
Ľahšie to už nebude. Všetko, čo musíte spraviť Vy, je nájsť fond, ktorý je vhodný pre plánované rozdelenie Vašich aktív, zriadiť automatické príspevky na tento fond a máte to vybavené. Vytvorili ste indexovú investičnú stratégiu, ktorá nevyžaduje kontinuálne spravovanie a podľa výsledkov výskumu má 80-90% šancu prekonať prácu najatého profesionála.
Všetko-v-jednom fondy od Vanguardu nájdete tu a tu; ponúka ich tiež veľa iných spoločností.
Veľký dôraz však dávajte na ceny fondov. Niektoré sú drahšie ako ostatné a keďže cena je najlepšou predikciou budúcich výnosov, venujte tejto veci zvýšenú pozornosť.
2) Robo-poradcovia
Robo-poradcovia sú automatizované investičné platformy, ktoré v podstate vykonávajú úlohu dobrého všetko-v-jednom fondu. Vytvoria a spravujú za Vás investičné portfólio, čo znamená, že Vy iba nastavíte svoje príspevky a necháte platformu pracovať.
Výhodou je, že tí lepší Vám uľahčia začiatky a umožnia Vám prístup ku prvotriednym indexovým portfóliám. Tiež stoja oveľa menej, ako investičný profesionál.
Na druhej strane sú predsa len o niečo drahší ako i tie najlepšie fondy, kde je všetko-v-jednom.
Hlavným odkazom je to, že tí lepší sú naozaj dobrí. Úprimne, platforma ako Betterment Vám ponúka rovnaké portfóliá, aké investiční manažéri používajú roky a to len za zlomok ceny.
Súvisiace: 5 investičných pojmov, ktoré pravdepodobne používate nesprávne
3) Vlastný prístip
Prirodzene, vôbec sa nemusíte spoliehať na niekoho iného. Pokiaľ plánujete aplikovať špecifickú stratégiu, ktorá nie je pokrytá žiadnym všetko-v-jednom fonde či robo-poradcom, zvoľte si vlastné fondy a spravujte ich sami.
Tento prístup bude vyžadovať viac úsilia ako možnosti vyššie, ale nemusí to byť katastrofálne. Tak či tak, ku tejto možnosti pristúpite iba v prípade, že ste silne presvedčení o úspešnosti Vašej investičnej filozofie, čo znamená, že ste do problematiky pohltení a robota naviac Vám nebude prekážať.
Dobrou správou je, že vydať sa touto cestou je teraz ľahšie ako kedykoľvek predtým. Je dostupných oveľa viac nízko-nákladových indexových fondov a mnoho jednoduchých a bezplatných možností prístupu ku nim.
Napríklad, môžete zadarmo obchodovať s fondmi Vanguardu, pokiaľ pri ňom investujete. Rovnako pri Fidelity, Schwab a veľa iných veľkých investičných spoločnostiach. Pokiaľ by ste ponuky najradšej kombinovali, mnoho trhových platforiem ponúka výber z ETF fondov bez provízie, takže si vyberiete to najlepšie z každej investičnej spoločnosti.
Výsledkom je, že keď si vyberiete fondy, čo si vyžiada isté množstvo práce, všetko sa stáva už iba otázkou otvorenia Vašich účtov, automatizovania úspor a rebalancovania približne raz za rok.
Úprimne, po počiatočnej námahe si tento proces od Vás vyžiada maximálne 15-30 minút spravovania ročne. A ušetríte pri tom balík peňazí.
Koľko peňazí ušetríte?
Možno čítate článok a myslíte si: „Vieš čo? Všetko toto chápem. Ale platiť 1% vôbec nie je tak veľa, ak budem mať pokoj na duši, že to za mňa spravil človek, čo sa vyzná.“
V poriadku. Pozrime sa na to, koľko Vás to 1% bude v skutočnosti stáť.
Vytvoril som jednoduchú tabuľku, aby nám pomohla s číslami; pokojne si môj postup skontrolujte.
Moje predpoklady:
- Začínate s 50 000 dolármi.
- Zvyšujete o 11 000 dolárov ročne (maximálne spoločné dôchodkové príspevky pre manželský pár).
- Získavate 7% ročný návrat.
- V prvom prípade si zvolíte všetko-v-jednom fond od Vanguardu za cenu 0,15% ročne
- V druhom prípade volíte odborníka, ktorý si účtuje 1% poplatok za spravovanie.
V tomto príklade Vás 1% navyše bude po 20 rokoch stáť 77 708 dolárov. Po 30 rokoch 254 122 dolárov a po 40 rokoch až 495 232 dolárov.
To je dosť peňazí. A ak začnete s väčším kapitálom alebo vyššími príspevkami, preplatíte ešte viac.
I malý poplatok Vás môže stáť veľa peňazí. Ste pripravení platiť stovky tisíc dolárov niekomu a nevedieť poriadne, čo pre Vás robí?
Súvisiace: 7 veľkých investičných chýb, ktorých sa pravdepodobne dopúšťate
Nemíňajte svoje peniaze
Existujú dobré dôvody na vyhľadanie pomoci investičného odborníka. Najdôležitejšie je, že dobrý poradca Vám pomôže vytvoriť investičný plán ako ušitý pre Vaše ciele a udržať sa v hre, keď bude situácia náročná.
Ale nemali by ste byť slepo presvedčení o výhode platiť niekomu 1% Vašich peňazí iba na spravovanie Vášho investičného portfólia. Dnes dostupné nástroje sú príliš dobré na to, aby ste ich nevyužili. Hlavne ak cena za ich ignorovanie môže byť tak vysoká.
Pokiaľ Váš investičný poradca nerobí oveľa viac ako iba volí nejaké fondy a raz za čas ich rebalancuje, nemáte dôvod míňať svoje peniaze.
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, FinancialSense
Facebook komentár