2016 bol hektickým rokom.
Videli sme šialené politické otrasy v hlasovaní o Brexite, volebné víťazstvo Donalda Trumpa a rezignáciu talianskeho premiéra.
Investori taktiež čelili divokým výkyvom na finančných trhoch, keďže libra voči americkému doláru prepadla na 31-ročné minimum, akciové trhy v USA dosiahli desiatky rekordných maxím a Čína aj naďalej vykonáva devalváciu čínskeho jüanu.
Je ťažké predpovedať čo sa stane v roku 2017, ale čelíme voľbám vo Francúzsku, Holandsku a možno aj v Taliansku, Trump sa zároveň presťahuje do Bieleho domu a Británia je nastavenou na uplatnenie článku 50, čiže neistota môže byť opäť vidno.
To všetko znamená, že celosvetový hospodársky obraz je nebezpečnejší ako kedykoľvek predtým a analytici s blížiacim sa koncom roka snažia prichádzať zo svojimi predpoveďami. Našťastie, Adam Slater, ktorý je hlavným ekonómom výskumnej spoločnosti Oxford Economics zostavil zoznam 10 tém, ktoré bude v roku 2017 potrebné sledovať.
Vyjadruje sa k urýchleniu celosvetového rastu, po paritu eura s dolárom. Pozrite sa na ne nižšie:
Juan zostane stabilný
Čína aj počas roka 2016 naďalej vykonávala devalváciu svojej meny – juanu, čo notoricky medvedí analytik zo Société Générale – Albert Edwards v októbri označil za “kľúčový celosvetový príbeh na ktorý sa treba zamerať.” Slater predpovedá, že v roku 2017 príde k ukončeniu tejto stratégie.
“Očakávame, že juan sa stane stabilným a počas budúceho roka bude voči americkému doláru oslabovať len mierne, keďže čínske orgány upli svoju pozornosť na odliv kapitálu.”
Rast miezd sa vráti
Vyspelé ekonomiky v posledných rokoch boli svedkami veľmi slabého rastu miezd pre pracovníkov, ale to nebude prípadom roka 2017. Oxford argumentuje tým, že podmienky, ktoré zasahovali ich rast, začínajú byť na ústupe.
“Niektoré z faktorov, ktoré obmedzovali rast miezd, ako sú zmeny v zložení pracovnej sily (obzvlášť silný vstup pracovnej sily, k pracovníkom s nízkymi mzdami) začínajú slabnúť a na trhu práce dochádza k zmene opatrení, čiže rast uvidíme najmä v USA, Veľkej Británie a Nemecku (ale menej v Japonsku).”
Akciové trhy už druhým rokom prekonajú aktíva s pevným výnosom
Všetky tri hlavné americké indexy sú pri rekordných maximách, britský index FTSE 100 čelí nižším úrovniam, aj keď svoju vôbec najlepšiu úroveň dosiahol v polovici októbra. Analytici v Oxforde uvádzajú, že akciové trhy budú aj v budúcom roku dosahovať lepšie výnosy.
“V dôsledku prudkého nárastu výnosov po amerických voľbách, 10-ročné americké dlhopisy sú nastavené v dosahovaní skromných celkových výnosov v priebehu roka 2016 ako celku, zatiaľ čo akcie sú nastavené na dosiahnutie dvojciferných celkových výnosov. Očakávame, že tento vzorec relatívnej výkonnosti by mal pokračovať aj v roku 2017. Celkové kapitálové výnosy USA budú ročne na skromnejšej úrovni – okolo 5%, ale výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrastú iba o ďalších 30 bázických bodov, čím celkové výnosy z dlhopisov budú opäť veľmi nízke.”
Euro a dolár do konca roka dosiahne paritu
Parita medzi eurom a dolárom bude poháňaná dvoma veľkými katalyzátormi: európskou politikou, a posilňujúcim dolárom – po zvýšení úrokových sadzieb Fedu v priebehu minulého týždňa.
Oxford Economics poznamenáva: “Rozšírenie úrokového diferenciálu medzi USA a Eurozónou bude do konca roku 2017 riadiť vývoj menového páru EUR/USD k parite, čo sa stane prvýkrát od roku 2002.”
Výkon Eurozóny zostane na robustnej úrovni
Pokračujúca (neuveriteľne) uvoľnená menová politika ECB v podobe kvantitatívneho uvoľňovania a záporných úrokových sadzieb pomôže zvýšiť infláciu a rast v celej eurozóne.
“Očakávame, že rast eurozóny v budúcom roku porazí konsenzus na úrovni 1,5% a bude sprevádzaný vyššou infláciou a vyššími výnosmi dlhopisov.”
Britský rast bude lepší než konsenzus
“Očakávame, že rast Veľkej Británie v roku 2017 bude prekvapením vo výške 1,5%, keďže odolnosť voči výsledkom hlasovania o Brexite bude pokračovať aj naďalej. To bude mať prednosť pred nižším rastom reálnych príjmov, keďže inflácia bude stúpať.”
“Taktiež očakávame pružnosť britskej libry v roku 2017, cez mierne zvýšenie úrokového diferenciálu USA vs. Británia.”
Rozvíjajúce sa trhy budú aj naďalej nepredvídateľné, s rozdielnymi výsledkami
Obraz na rozvíjajúcich sa trhoch bude zmiešaný. Stručne povedané: Rusko a Brazília pozitívne, Čína negatívne.
“Výkon ekonomického rastu rozvíjajúcich sa trhov v roku 2017 dosiahne zlepšenie na 4,1% z 3,4%, ale výkon sa bude medzi jednotlivými krajinami líšiť. Očakávame, že čínsky rast bude aj ďalej spomaľovať, ale rast rozvíjajúcich sa trhov mimo Číny sa zlepší, najmä vďaka výstupu z recesie v Rusku a Brazílii.”
Celosvetový rast obchodu zostane “pomalý”
Oxford Economics uvádza:
“Rast svetové obchodu s tovarom sa v roku 2017 taktiež zlepší na 2,7%, predovšetkým vďaka silnejšiemu dopytu po dovozoch USA a tiež v Rusku, Brazílii a Indii (všetko nasleduje po slabom „vlečení“ rastu svetového obchodu v roku 2016).
Ale zatiaľ čo odhad rastu na budúci rok sa zlepší, z veľmi slabej úrovne odhadovanej na rok 2016 – 1,3%, aj naďalej zostane hlboko pod dlhodobým priemerom – okolo 5% ročne. Štrukturálne faktory, ako je spomaľovanie využitia medzinárodných dodávateľských reťazcov a nedostatok ďalšej významnej liberalizácie obchodu znamenajú, že podľa nášho názoru, tu došlo k významnému poklesu, pokiaľ sa jedná o pomer dlhodobého rastu svetového obchodu.
Rast HDP sa celkovo mierne zlepší
Niekoľko faktorov bude globálnu ekonomiku ako celok aj naďalej brzdiť, ale v roku 2017 sa začne jej tempo zvyšovať. Slater napísal: “Očakávame, že svetový rast v roku 2017 dosiahne zlepšenie – ale len mierne, na 2,6% z 2,2% v roku 2016. Toto tempo bude aj naďalej nižšie ako 2,8% ročný priemer, ktorý bol dosiahnutým za posledných 30 rokov.”
USA bude formovať celosvetové smerovanie
Všetko, čo sa v roku 2017 udeje v najväčšej ekonomike sveta bude poháňať vývoj vo zvyšku sveta. Prezident Trump by podľa očakávaní mal vykonať fiškálny stimul, ktorý bude slúžiť na podporu rastu.
“Plná účinnosť politík v rámci novej Trumpovej administratívy je nepravdepodobná a nemala by byť v reálnej ekonomike vidno až do roku 2018. Avšak my pre rok 2017 očakávame rast v oblasti amerických firiem a pozitívny vývoj na finančných trhoch USA, ktoré do istej miery počítajú s predpokladanou fiškálnu politiku a efektom pro-rastovej politiky Donalda Trumpa, čo bude mať zásadný vplyv na globálne ekonomické prostredie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Oxford Economics, Yahoo, Bloomberg
Facebook komentár