Cina_uz_nie_je_najvacsim_zahranicnym_drzitelom_dlhu_USA_2016

Čína stratila svoje vodcovstvo, ako najväčšieho zámorského veriteľa USA. Tento titul tak aktuálne patrí Japonsku.

Peking vykonal odpredaj amerického vládneho dlhu, aby pozdvihol hodnotu svojej meny. Čína využíva americké doláre, ktoré bežne získava z predaja amerických štátnych dlhopisov na kúpu čínskeho jüanu, ktorý klesol na 8-ročné minimum, keďže druhá najväčšia svetová ekonomika spomaľuje.

Podľa údajov ministerstva financií USA – na konci októbra obrovské podiely amerického dlhu v Číne klesli na 1,12 biliónov amerických dolárov, čo je najnižšiu úroveň za viac ako šesť rokov. Japonsko drží objemy amerického dlhu v hodnote 1,13 biliónov dolárov.

Súvisice: Centrálne banky sa zbavujú amerických dlhopisov rekordným tempom

Obe krajiny tak počas tohto mesiaca vykonali odpredaj štátnych dlhopisov USA, ale Čína vykonala omnoho väčší odpredaj: ich hodnota sa znížila o 41,3 miliardy dolárov, zatiaľ čo u Japonska to bolo len o 4,5 miliardy dolárov.

Graf: Najväčší vlastníci štástnych dlhopisov USA
Cina_uz_nie_je_najvacsim_zahranicnym_drzitelom_dlhu_USA_2016_graf_zoznam

Čínska ochota požičiavať obrovské objemy hotovosti pre vládu USA si v posledných rokoch vyslúžila veľkú pozornosť. Od septembra roku 2008, Ministerstvo financií ju s výnimkou jedného mesiaca na začiatku roku 2015 zaradilo za najväčšieho zahraničného veriteľa USA.

Táto situácia tak zvyšovala obavy ohľadom pákového efektu Pekingu voči celým Spojeným štátom. Novozvolený prezident Donald Trump tvrdí opak, čo naznačuje, že USA tak získavajú vďaka Číne “veľké množstvo síl a možností.”

Odborníci uvádzajú, že realita je zložitejšia, keďže argumentujú, že vzťah dlhu sa viaže na dve najväčšie svetové ekonomiky, ktoré úzko spolupracujú. Trump navrhol, že chce k Číne zaujať väčší konfrontačný obchodný postoj, keďže na čínsky tovar plánuje zaviesť tarify v hodnote až 45%.

Čína po celé roky míňala bilióny juanov k tomu aby kupovala štátne dlhopisy, čo bolo pre ňu spôsobom, ako zastaviť silu svojej meny, aj keď ekonomika rástla rýchlym tempom. Tým sa tak čínsky vývoz stal konkurencieschopnejším, ale taktiež pomohol udržať úrokové sadzby v Spojených štátoch na nižších úrovniach, než by mal byť.

Ale ako čínska ekonomika v posledných rokoch spomalila, obrovské objemy hotovosti z krajiny prúdia von, čo vyvolá tlak na čínske juany. Prudký nárast dolára amerického dolára z dôvodu výhry Donalda Trumpa, čo vedie k ešte väčšiemu tlaku.

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Peking vykonal odpredaj časti jeho obrovských zásob devízových rezerv, najmä vo forme amerického vládneho dlhu, za účelom nákupu juanov. Chce, aby sa zabránilo opakovaniu náhlych výkyvov v mene, čo v auguste 2015 a januári 2016 viedlo k panike na trhoch.

Čínske zásoby cudzích mien v novembri klesla na najnižšiu úroveň za viac ako päť rokov.

Japonsko však nie je najväčším samostatným držiteľom amerického dlhu. Pri poslednom sčítaní, Federálny rezervný systém držal objemy v hodnote 2,5 bilióna dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár