Eurapa_voci_Rusku_rozsiruje_sankcie_2016

Európa rozšírila ekonomické sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov a to napriek náznakom, že novozvolený prezident Donald Trump by sa mohol pokúsiť o nápravu vzťahov s Moskvou.

Toto rozhodnutie bolo potvrdené predsedom Európskej rady – Donaldom Tuskom, ktorý povedal, že niektoré členské štáty Európskej únie už tlačili na dlhšie, 12-mesačné predĺženie represívnych opatrení.

Ďalej poznamenal: “Niektorí z našich kolegov by boli za predĺženie sankcií o 12 mesiacov,” … “Ale od samého začiatku bolo jasné, že 12-mesačný cieľ by nemusel byť dodržaný.”

Súvisiace: Bohatí Rusi sa po víťazstve Trumpa hrnú do nehnuteľností v USA

USA a EÚ prišli s uvalením sankcií na Rusko potom, čo v roku 2014 prispelo k odtrhnutiu Krymu z Ukrajiny. Počas konfliktu bolo dosiahnuté obmedzenie cestovania do EÚ a bolo vykonané zmrazenie aktív pre takmer 150 jednotlivcov. Taktiež uložili obmedzenia pre strategické sektory ruskej, zmenšujúcej sa ekonomiky: bánk, ropných a plynárenských firiem, ako aj vojenských zákaziek.

Ukrajinský prezident Petro Poroshenko, Európe poďakoval za svoje konanie.

Vo svojom vyhlásení uviedol: “Som úprimne vďačný za neochvejnú jednotu a solidaritu európskych lídrov v obnove ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti, vrátane Krymu.”

Dokonca lietadlo Malaysia Airlines bolo uprostred Ukrajinskej krízy pravdepodobne zasiahnuté ruskou raketou vypálenou z územia, ktoré bolo kontrolované proruskými separatistami. Vzťahy medzi Ruskom a Západom dosiahli svojich najnižších úrovní za celé desaťročia.

Trump sa zaviazal k obnoveniu vzťahov s Moskvou a netajil svoj obdiv k prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Taktiež popieral, že Kremeľ mal hackerský vplyv na voľby roka 2016.

V nominácií Rexa Tillersona k jeho vedeniu amerického ministerstva zahraničia je vidno, ako ďalšie znamenie výrazného posunu v politike Spojených štátov voči Moskve. Generálny riaditeľ ropného gigantu ExxonMobil má dobré vzťahy s poprednými ruskými úradníkmi, vrátane Putina.

Lepšie vzťahy s Ruskom môžu vyžadovať, aby USA zmiernili svoj odpor k odtrhnutiu Krymu a zjemnili sankcie pre vedúcich ruských úradníkov.

Bolo by to aj dokonca relatívne jednoduché: Trump by sankcie mohol zrušiť bez konzultácie s Európou, jednoduchým škrtom pera, pretože boli nariadené prezidentom Obamu, v sérii výkonných nariadení.

Súvisiace: Ktorí kontroverzní svetoví lídri podporujú Donalda Trumpa?

Predseda Rady EÚ – Tusk povedal, že je “príliš skoro”, aby posúdil politiku nastupujúcej administratívy.

Nakoniec dodal: “Máme príliš veľa signálov … budeme musieť počkať na formálne vyhlásenie nového prezidenta.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár