Predaje_zbrani_v_Rusku_stupaju_zatial_co_v_USA_klesaju_2016

Predaj zbraní zo strany amerických obranných spoločností v roku 2015 klesali už piatym rokom za sebou, zatiaľ čo európske firmy čelia nárastom ich predajov.

Cez pokles, americké spoločnosti stále dominujú na celosvetovom trhu so zbraňami, keďže podľa Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru v roku 2015 predali zbrane za 209,7 miliardy amerických dolárov. To je o 3% menej ako v roku 2014, ale stále z predaja zbraní po celom svete tvoria podiel vo výške až 56%.

Dáta ukazujú, že európski a ázijskí výrobcovia zbraní pomaly uberajú podielu na trhu v USA.

Pokles tržieb v USA je dôsledkom uložených vládnych výdavkových stropov. Aude Fleurantová, ktorá je riaditeľkou Programu zbraní a vojenských výdavkov uviedla: “Stále existujú obmedzenia vojenských výdavkov, hoci existuje rozsiahle množstvo finančných prostriedkov.”

Súvisiace: Mapa: Kde 3 najväčší vývozcovia zbraní posielajú svoje zbrane

Predaj ruských zbraní v roku 2015 vzrástol o 6,2%, potom, čo v roku 2014 sa navýšil raketovým tempom o 48% a o 20% v roku 2013. Rusko razantne investuje do modernizácie svojim vojenských spôsobilostí. Prezident Vladimír Putin do roku 2025 plánuje minúť viac ako 20 biliónov rubľov (700 miliárd dolárov).

Aktuálne dosahujú 8,1% tržieb po celom svete.

Zmena v predajoch zbraní

Tržby v Európe taktiež narastajú. Francúzske zbrojné spoločností v porovnaní s rokom 2014 zaznamenali nárast tržieb o 13%, vďaka rozsiahlym obchodom s Egyptom a Katarom, zatiaľ čo tržby spoločnosti v Nemecku sa zvýšili o 7,4%.

Fleurant poznamenal, že predaja v Európe v najbližších niekoľkých rokoch pravdepodobne ďalej porastie, kvôli rastúcemu napätiu s Ruskom.

Predaje_zbrani_v_Rusku_stupaju_zatial_co_v_USA_klesaju_2016_graf

Povedala: “V tejto chvíli to sa začnú prejavovať najmä vyššie navrhované rozpočty na obranu, ale ich dopad začne byť na predajoch vidieť až v budúcnosti.”

Dokonca aj britské firmy v roku 2015 zaznamenali mierny nárast o 2,8%, po poklese v roku 2014.

100 najväčších producentov a vojenských servisných spoločností, v roku 2015 predali zbrane za 370,7 miliardy dolárov, čo je podľa nových údajov zo Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru, zhruba rovnako ako vlani.

Predaje_zbrani_v_Rusku_stupaju_zatial_co_v_USA_klesaju_2016_graf_1

Ostatné krajiny taktiež začínajú ukazovať svoju stopu na svetovom trhu so zbraňami. Juhokórejské zbrojné spoločností v roku 2015 čelili nárastu predajov o takmer 32%, vďaka silným objednávkam z ich krajiny.

Fleurantová ďalej poznamenala: “Nárast je výsledkom 50-ročného úsilia o vybudovanie juhokórejského obranného priemyslu, aby sa menej spoliehal na zahraničné firmy.”

Predaje zbraní v Turecku a Indii v roku 2015 vyskočili zhruba o 10% a to vďaka silnému domácemu dopytu zo strany národných obranných orgánov. Obe krajiny vnímajú vysoké úrovne hrozieb z Turecka, pretože je ich blízkosť k Sýrií a India sa obáva konfliktu s Pakistanom.

Súvisiace: Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe

Inštitút poznamenal, že štúdia neobsahuje údaje z Číny, z dôvodu nedostatku informácií ktoré Čína o svojom obrannom priemysle neposkytuje.

Vojenské výdavky Číny v reálnych hodnotách medzi rokmi 2000 a 2015 sa navýšili viac ako päťnásobne a krajina sa zaoberá rozsiahlym úsilím o rozvoj svojho domáceho priemyslu. Okrem toho, čínsky vývoz zbraní v posledných desiatich rokoch sa výrazne navýšil.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, WSJ

Facebook komentár