Zoberme do úvahy: NASA na svoje projekty využíva austrálsky softvér, Dow Chemical zarába väčšinu svojich peňazí v Afrike a mäso spoločnosti McDonald pochádza od brazílskeho dodávateľa.
Globálna ekonomika je prepojenejšou ako kedykoľvek predtým.
Na makro-úrovni, sme videli že objem medzinárodného obchodu od polovice deväťdesiatych rokov sa strojnásobil a zahraničné investície prešli 6-násobným navýšením. Ľudský kapitál sa omnoho viac presúva po iných krajinách a zároveň už 150 miliónov ľudí teraz pracuje mimo svojej domovskej krajiny .
Táto rýchla integrácia otvára svet príležitostí pre investorov, ale firmy v USA majú stále tendenciu udržať väčšinu z ich peňazí doma.
Súvisiace: 7 veľkých investičných chýb, ktorých sa pravdepodobne dopúšťate
Našťastie nikdy nebolo tak ľahké diverzifikovať svoje portfólio a neexistovali tak rozsiahle možnosti prístupu do zahraničia. V súčasnej dobe, okrem širokých regionálnych a medzinárodných fondov, investori môžu vyjadrovať svoje špecifické pohľady na jednotlivé krajiny.
Worldviews je nová rada, ktorá skúma konkrétne trendy jednotlivých trhov po celom svete. Od reformných politík a rast zamestnanosti, ktoré niekedy vyvolajú ďalší býčí trh (rastúci) v Japosnku, po demografické faktory, ktoré formujú rast v Indii.
Pri jej návšteve sa dozviete o investičných príležitostiach v nižšie uvedených trhoch.
Veľkosť trhu naznačuje kapitalizáciu krajiny, zo Svetovej federácie búrz k 30. júnu 2016. Ďalej poukazuje na 10-ročnú návratnosť u MSCI indexov z Indonézie, Číny, Indie, Thajska, Nemecka, Kanady, Japonska a Austrálie, s kumulatívnym výnosom denominovanom v americkom dolári k 30. júnu 2016. Výnosy indexov sú len v ilustratívnych účeloch a neodrážajú žiadne poplatky za správu, transakčné náklady alebo výdavky. Indexy sú nie sú manažované a jednotlivec nemôže investovať priamo do indexu. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.
Prečo investori vítajú možnosti mať svoje prostriedky v jednej krajine
Fondy obchodované na burze (ETF) sú jedným z najvýhodnejších a populárnych spôsobov, ako získať transparentné a nákladovo efektívne expozície pre širokú škálu jednotlivých krajín.
ETF je fond, ktorý sa obchoduje na burze, takže je ho veľmi jednoduché kúpiť, ako každú inú americkú, alebo európsku akciu. Ale na rozdiel od nákupu podielu v jedinej spoločnosti, ETF v jedinom obchode poskytuje prístup k celému indexu. Napríklad, ak investori veria v dlhodobé vyhliadky japonského rastu, nemusia staviť na jednotlivé japonské spoločnosti, ale vďaka ETF majú prístup k širšiemu japonskému akciovému trhu.
S ohľadom na rozdielne bohatstvo jednotlivých ekonomík po celom svete, špecifický prístup na trh môže byť cenným nástrojom pre budovanie diverzifikovaného portfólia. Rovnako ako jednotlivé firmy môžu prekonať index, jednotlivé krajiny môže poraziť celosvetový priemer.
Súvisiace:
Generácia milénia má úplne iný prístup k investovaniu ako ich rodičia
7 smrteľných hriechov rizikového kapitálu
Tu sú niektoré príklady spôsobov, ako investori využívajú fondy jednotlivých krajín v portfóliu:
* Pridať alebo zvýšiť expozíciu voči určitej krajine za účasti regionálneho ETF. Napríklad v širokých európskych expozíciách, je možné vlastniť aj ETF Nemecka.
* Je možné sa zamerať aj na konkrétnu investičnú tému v rámci jednej, alebo viacerých krajín. Napríklad, investori by mohli mať o záujem o selektívny prístup k potenciálneho rastu v Ázii prostredníctvom špeciálnych fondov, so zameraním na rozvíjajúce sa krajiny, alebo by mohli využiť austrálsky ETF fond, kde by mohli staviť na zvýšenej čínskeho dopytu po surovinách.
Ale ak si investori chcú rozšíriť výhľady na konkrétne sektory, dá sa aj to. Napríklad kanadské a brazílskej fondy môžu portfólia slúžiť ako doplnenie expozícií v oblasti komodít.
Prvým krokom pri výber týchto príležitostí je pochopiť jedinečné možnosti týchto rozličných trhov po celom svete. Worldviews môže byť vaším sprievodcom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Worldviews, BlackRock
Facebook komentár