Ako sme vysvetlili prvá vec, ktorú ráno trhy po otvorení museli pochopiť, je správna reakciu na výhru Donalda Trumpa. Čiže prvotný odhad sa zdal nesprávny a investori nemali obmedzovať “svoj podiel v akciách”, ale aktuálne v dohľade skôr mali kúpiť každé rizikové aktívum, keďže Trump sa chystá uvoľniť inflačné monštrum.
Trhy si to uvedomili, ale až o niečo neskôr a to viedlo k najväčšiemu jednodňovému percentuálnemu pohybu vo výnosoch štátnych dlhopisoch v histórií a nárastu akciového trhu, čo malo za následok oživenie v americkom indexe Dow Jones, ktorý získal až 1 000 bodov a dosiahol na nové historické maximá.
Súvisiace: Tri druhy akciových spoločností ktoré miliardári milujú
Avšak, nie každý vykonával odpredaj akcií. Kým Dennis Gartman vykonával likvidáciu svojich portfólií, Trumpov blízkym dôverník a človek ktorý mohol byť ministrom financií za prezidenta Trumpa – Carl Icahn svoje pozície v akciách naopak razantne navyšoval.
Ako ohlásila agentúra Bloomberg, zatiaľ čo Donald Trump oslavoval svoje prekvapivé volebné víťazstvo nad Hillary Clintonovou, futures na akciové trhy v odozve klesali, miliardár a investor Carl Icahn si to zamieril rovno domov, aby mohol využiť začiatok obchodovania. Icahn tak v televíznom rozhovore poznamenal, že v skorých ranných hodinách, namiesto oslavy víťazstva novozvoleného prezidenta, ráno vykonal nákup amerických akcií v hodnote okolo 1 miliardy amerických dolárov.
Icahn v telefonickom rozhovore poznamenal: “Myslel som, že reakcie trhu boli absurdné, keďže americký index S&P po správach o zvolení Trumpa klesá o 100 bodov,” … “Snažil som sa stihnúť toho čo najviac, ale nemohol som vykonať viac nákupov, podarilo sa mi využiť iba jednu miliardu dolárov.”
Je to však pozoruhodné, keďže Icahn v auguste minulého roka poznamenal, že musel vykonať zaisťovacie obchody a podľa jeho neskorších vyjadrení vykonal najväčšie zaistenie. V súčasnosti je tak jeho naladenie na rast akciových trhov pozitívne. Miliardár však aktuálne povedal, že americká ekonomika ešte nie je z najhoršieho vonku, ale označil Trumpove víťazstvo pre krajinu za “pozitívne, nie negatívne.”
Vo svojom prejave skôr, v telefonickom rozhovore na CNBC, Icahn zopakoval, že v Trumpovej administratíve nemá záujem o prevzatie úlohy ministra financií. Povedal: “Nemyslím si, že by som bol ten pravý, ktorý by bol vhodným kandidátom vo Washingtone.”
Icahn v roku 2015 opísal Trumpa ako jediného kandidáta, ktorý rozumie kľúčovým obchodným a hospodárskym otázkam.
V septembri roka 2015, Icahn na svojich internetových stránkach zverejnil video kde kritizuje “dysfunkciu, ktorá sa deje vo Washingtone a má to dosah najmä na korporátnu Ameriku” a zároveň kritizoval americký Kongres za nedostatočné reformy v oblasti daní alebo prisťahovalectva.
A zatiaľ čo Washginton nikdy nebude stály, Icahn v jednom obchode čelí niekoľkým stovkám miliónov príležitostí, keď na trhu je veľa emócií a takmer žiadna logika.
Súvisiace: Donald Trump: Fed vytvoril “falošnú ekonomiku”
Mimochodom, včerajšie kroky na trhoch nemajú nič spoločné s pozitívnymi ekonomickými úpravami a výsledkami, ale všetko súvisí so strachom, že bude vypustená prílivová vlna inflácie, keďže Trump začne tlačiť na realizáciu fiškálnych stimulov a masívneho míňania, čo povedie iba k väčším dlhom. Tieto faktory viedli k rekordnej likvidačnej vlny v amerických štátnych dlhopisov, spolu s rekordným prepadom čínskeho juanu.
Ako sme už vysvetlili, táto otvorená konfrontácia medzi Čínou a USA sa môže vystupňovať do rozsiahlejších likvidácií a celý obchod do finančnej vojny, kde konečný výsledok bude veľmi bolestivý, ale aspoň pre túto chvíľu akcie môžu byť spokojné.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Fortune
Facebook komentár