Avokádo je chutným ovocím. A veľa ľudí ho miluje.
V USA bolo na osobu dokonca v roku 2014 spotrebovaných 2,8 kilogramov avokáda, čo je viac než trojnásobok objemu od roku 2000. K tomu, aby sme ho vedeli prirovnať k perspektíve, tento rastúci dopyt po avokáde znamená, že tento plod už nahradil hrušky a rýchlo sa približuje k územiu, kde sa nachádza jablko.
Ale aj keď viac a viac ľudí si avokádo obľubuje, je stále ťažšie ho zohnať.
dear. god. most alarming chart i’ve seen in a while. AVOCADOS ARE THE MOST EXPENSIVE ON RECORD pic.twitter.com/78e1fMvFJe
— Dani Burger (@daniburgr) 2. listopadu 2016
Avokádo sa 3. novembra stalo najdrahším v histórií.
Tento trend sa vytvára počas celého priebehu roka 2016. Na začiatku tohto roka, k nárastu cien viedla vlna kriminality na Novom Zélande, kde do júna, neustále takmer 40 hlavných sadov čelilo krádežiam. Čítate správne: vplyv mali krádeže. Takto sa situácia na trhu avokáda sa tak dostala mimo kontrolu.
Súvisiace: Drogové kartely spôsobujú nedostatok limetiek
Ako v septembri poznamenali experti, neexistuje však jediné, jednoduché vysvetlenie pre nárast cien.
Horúce počasie, sucho a chrobáky sú hnacou silou rast nákladov pre avokádo.
Väčšina avokáda, ktorá je pestovaná v USA, pochádza z Kalifornie. Tento štát však v roku 2016 čelil slabému horúcemu a suchému letu. Maximá v regiónoch pestovania avokáda dosahovali až 44 °C a Los Angeles Times uviedol, že stromy avokáda boli zvädnuté a suché.
Dokonca pestovatelia v štáte už od roku 2012 bojujú s invazívnym druhom chrobákov, ktoré napádajú stromy avokáda. Tieto malé chrobáky do stromov vŕtajú diery a zanechávajú za sebou smrtiacu hubu.
A navyše, celý štát už viac ako päť rokov musí čeliť ťažkému a neobvyklému suchu.
Ale ani to nie je celý príbeh prudkého rastu cien avokáda.
Mexiko dominuje celosvetovým predajom avokádo, čo predstavuje zhruba 80% predajov v samotných Spojených štátoch. V štáte Michoacán, kde existuje len málo príležitostí stať sa bohatým, pestovatelia ohrozujú ich lesy a ničia miestne prostredie v zhone uspokojenia globálneho dopytu.
Avšak dovoz v tomto roku dramaticky poklesol. Prečo? Rovnaké teplo, ktoré zasiahlo Kaliforniu, predstavuje časť. Ďalším dôvodom je však aj spor medzi pestovateľmi a distribútormi, kde poľnohospodári blokujú cesty, s cieľom zabrániť preprave.
Ako poukázal Adam Chandler v The Atlantic, teplo a sucho taktiež spôsobili problémy u alternatívnych dodávateľov na vzdialených trhoch, ako Austrália. Čile je uprostred obdobia sucha a nedostatok pitnej vody je zameraný na ľudí, čím avokádo čelí jej nedostatku.
Súvisiace: Rastúca cena vajec prinútila reštaurácie odstraňovať ich z jedál
Ide o to, že náš svet čelí menej priaznivému počasiu, je vidno citlivosť a pomalé pestovanie ovocia, než tomu bolo predtým. A bez ohľadu na to, ako vysoký je dopyt, existujú stále tvrdé limity pre napájanie.
Farmár v štáte Victoria, v Austrálií povedal, že zmena klímy ho núti prehodnotiť celý svoj prístup k pestovaniu avokáda, čím ho nazývajú “úplne inou kapitulou” v príbehu tejto plodiny.
Keďže prechádzame nárastom cien avokáda stúpania, reštauratéri sa snažia ponúkať, viac udržateľné alternatívy, ako sú sladké zemiaky.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, LATimes
Facebook komentár