Dáta to potvrdzujú: Mestá sú cestou budúcnosti
Ako čas plynie, čoraz viac ľudí sa rozhoduje zanechať svoj život na predmestiach a vidieku a hľadá lepšie možnosti, ktoré ponúkajú mestá.
Oslovili sme futurológov, mestských architektov a dizajnérov, aby zistil trendy súvisiace s dopravou, bývaním, automatizáciou, Internetom, prostredím a pracovnými príležitosťami a získal predstavu o tom, ako by mohol vyzerať život v meste v budúcnosti.
Ich predpovede vykresľujú mestá v budúcnosti ako husto obývané centrá , ktoré fungujú vďaka obnoviteľným zdrojom energie a využívajú internet vo všetkých aspektoch každodenného života. Autá sú elektrické, jazdia samostatne bez šoférov a obyvatelia ich zdieľajú.
Vitajte v našej mestskej budúcnosti.
Mestá budú vždy poskytovať enormné množstvo dát, ktoré budú pomáhať ľuďom a vláde žiť a pracovať lepšie.
Dan Doctoroff, CEO spoločnosti Sidewalk Labs, ktorá je dcérskou spoločnosťou Google, ohlásil zámer vybudovať tzv. „smart mestá“ – miesta, kde bude internet integrovaný vo všetkých častiach miest.
V takýchto mestách bude vláda schopná zabezpečiť prístup k vysokorýchlostnému internetu pre všetkých obyvateľov a bude môcť zbierať obrovské množstvá dát o zvykoch v preprave a infraštruktúre. Bude to skutočná verzia virtuálnej kópie Singapuru, ktorá oproti skutočnosti obsahuje detailné dáta.
Súvisiace: Aké technológie stoja za „inteligentnými“ mestami
Ľudia by mohli vedieť ako veľmi vyťažené sú vlaky v danom momente alebo ktoré reštaurácie sú najmenej obsadené. Autonómne jazdiace autá budú vždy vedieť, ktorá trasa je najrýchlejšia na základe dát z iných áut na cestách, podobne ako v súčasnosti na základe údajov aplikácie Waze.
Mestá budú mať toľko informácií k dispozícii, že vlastne budú samostatne myslieť.
David Pescovitz, riaditeľ výskumu v spoločnosti Institute for the Future (IFTF), tvrdí, že pri tak vysokom počte senzorov zbierajúcich dáta a komunikujúcich navzájom začnú mestá vlastne samostatne myslieť.
To znamená, že všetky formy verejnej aj individuálnej prepravy budú navzájom komunikovať, aby udržali dopravnú situáciu bezpečnú a efektívnu. Pescovitz tiež verí, že sa uplatnia služby využívajúce prediktívne modely založené na zvykoch obyvateľov týkajúcich sa ich nákupov a doručia im veci priamo k dverám ešte skôr, ako si uvedomia, že ich potrebujú – niečo ako rozšírená verzia služby Amazon Dash Button.
Doprava sa stane centrálne kontrolovaným systémom, v ktorom budú autá jazdiť autonómne a budú komunikovať s ostatnými autami na cestách.
Každý expert, ktorého Business Insider oslovil verí, že mestá budúcnosti zažijú revolúciu v doprave. V nasledujúcej dekáde budú autá jazdiť čoraz viac autonómne, na elektrickú energiu a budú primárne využívané ako zdieľané pre mnohých používateľov. Postupom času bude čoraz menej obyvateľov miest vlastniť vlastné autá, ktoré budú parkovať u seba doma.
Pescovitz tvrdí, že mestá budú riadiť autá tak inteligentne, že začnú pripomínať internetové dátové pakety a budú rozposielané na jednotlivé miesta presne podľa aktuálnej potreby.
Paul McConnell, šéfdizajnér v spoločnosti Intersection, spoločnosti poskytujúcej bezplatné wifi pripojenie v New Yorku prostredníctvom LinkNYC , si myslí, že ľudia začnú autá využívať ako minikancelárie, keďže už viac nebude potrebné sústreďovať sa na šoférovanie. Celou cestou budú môcť mať hlavu sklonenú nad prácou, zatiaľ čo auto pofrčí do práce.
Ľudia budú žiť v menších bytoch naskladaných tesne vedľa seba.
Pri tak veľkom počte ľudí a oveľa menšom počte áut na cestách budú mestá môcť zmeniť využitie priestoru a namiesto ciest ho budú môcť využiť na obytné komplexy – mnoho z nich práve na mikro-byty.
McConnell tiež očakáva, že pre rodiny sa stanú nevyhnutnosťou viacgeneračné bytové jednotky.
„Mestá budúcnosti budú v určitom zmysle pripomínať mestá, ako sme ich poznali v minulosti“ povedal pre Business Insider. „Viacgeneračné domácnosti budú nevyhnutné kvôli rastúcim nákladom na bývanie v mestách, pričom budú meniť komunity a väzby v susedstvách.“
Súvisiace: Mercedes odhalil autobus budúcnosti..a vyzerá úžasné
Orientácia na verejných priestranstvách bude jednoduchá a budú flexibilné a priateľské pre chodcov.
Podľa Roda Falcona, vedúceho tímu Technology Horizon v spoločnosti ITFT, budú mať verejné priestranstvá životne dôležitú funkciu v mestách budúcnosti.
Odpoveďou miest na zvyšujúcu sa potrebu verejných priestranstiev bude premena nepoužívaných ciest na chodníky a cesty pre cyklistov a zmenu parkovísk na parky, keďže ľudia bývajúci v tesných štvrtiach budú mať málo priestoru na to, aby zabavili svojich hostí.
Falcon poznamenal: „Verejné priestranstvá budú musieť byť viac prispôsobivé.“
Práca na plný úväzok sa kvôli robotizácia a automatizácii stane prežitkom.
V nasledujúcich dekádach budú mať ľudia čoraz väčší problém nájsť si zamestnanie, keďže roboty budú nahrádzať ľudskú prácu. Falcon tvrdí, že povaha mnohých zamestnaní sa bude musieť zmeniť z prác na plný úväzok na individuálne zákazky.
„Práce sa budú rozpadať na jednotlivé, veľmi špecifické úlohy“ . Dáta už v súčasnosti ukazujú, že robotika a umelá inteligencia nahradí veľa pracovnej sily, takže spoločnosti v budúcnosti, ak vôbec budú potrebovať ľudskú prácu, tak budú potrebovať ľudí len na jednorazové kreatívne projekty.
Falcon poukazuje na rôzne služby spájajúce ľudí , Tinder na zoznamovanie, Uber na prepravu, ktoré už v súčasnosti zaznamenali veľký úspech pri spájaní ľudí na základe ich potrieb a túžob. Tvrdí, že služby, ktoré už existujú a slúžia pre freelancerov (napr. Fiverr a Gigwalk) budú čoraz inteligentnejšie.
Vďaka technológii rozoznávania tváre bude bezpečnosť jednoduchá ako spravenie fotky.
Najsofistikovanejšou technológiou aplikácie Google Photos je jej schopnosť rozoznať kto alebo čo je na fotke. Brooks Rainwater, riaditeľ City Solutions and Applied Research Center v združení National League of Cities si myslí, že technológia rozpoznávania tvárí a objektov nájde v mestách budúcnosti uplatnenie v mnohých oblastiach od bezpečnosti letísk po zabezpečenie domov.
„Namiesto toho, aby museli všetci používať jediný vchod na prednej strane budovy, budú môcť ľudia využívať viacero vchodov zo všetkých strán budovy“ špekuluje Rainwater. Inými slovami, budova bude strážnikom, ktorý skontroluje vašu identitu.
Súvisiace: CITI: 10 inovácií, ktoré úplne zmenia budúcnosť globálnej ekonomiky
Obnoviteľná energia bude viditeľnou súčasťou každodenného života, keďže mestá budú čoraz viac využívať veternú a slnečnú energiu.
Celé mestá, hlavne Burlington, Vermont a Aspen v Colorade sa už dnes na 100% spoliehajú na obnoviteľné zdroje energie.
Mestá budúcnosti sa budú musieť spoliehať na využívanie veternej a slnečnej energie, ak budú chcieť napájať celú svoju infraštruktúru a zároveň nebudú chcieť prispievať ku klimatickej zmene.
Jeden povzbudivý fakt: Spoločnosť GE už začala budovať prvú americkú veternú elektráreň na mori, ktorá sa nachádza na pobreží Rhode Island. V budúcnosti budeme môcť vidieť obrovské veterné a slnečné elektrárne v okolí miest, ktoré budú spolu s vysokovýkonnými slnečnými kolektormi na strechách budov a solárnymi nátermi budov ticho napájať všetky luxusné vymoženosti očakávané spoločnosťou v mestách.
Preložil: Jakub Kordík
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo, BI
Facebook komentár