Odpadlícky ekonóm Steve Keen vo svojom pripravovanom texte „Môžeme sa Vyhnúť Ďalšej Finančnej Kríze?“ dokazuje, že má kvalifikáciu a kritické myslenie, ktoré tak strašne chýba vo svete centrálneho bankovníctva na to, aby adresoval globálnu nespokojnosť nad svetom uväznenom v permanentnom cykle finančných kríz.
Profesor Ekonómie na Kingstonskej Univerzite a autor Odhaľovanie Ekonómie Keen má veľmi veľa nasledovateľov spomedzi antisystémových skupín oberaných o nezávislé myslenie, ako napríklad Post Crash Economic Society v Manchestri a iniciatíva za Pluralizmus v Ekonómii.
Po ôsmich rokov bojov s centrálnymi bankami, vrátane záporných úrokových sadzieb, neexistuje žiaden dôkaz, že je čas pre nový prístup o ktorom hovoril pre Real Vision TV. Keen je zástancom variácie tzv. helikoptérových peňazí, ktoré by boli použité spotrebiteľmi v prvom rade na splatenie dlhu.
Súvisiace: MMF sa obáva o svetový dlh v hodnote $ 152 biliónov
Môže byť toto reforma tak potrebná na zníženie nahromadeného súkromného dlhu a na predídenie financovania bublín finančným trhom?
Mainstreamový ekonómovia to jednoducho nechápu
Čomu mainstreamový ekonómovia a centrálne banky nerozumejú je, že dopyt klesá aj napriek tomu, že dlh aj HDP narastá, pretože obrat existujúcich peňazí nikto nezaznamenáva, iba HDP. Keen hovorí, že je čas zahodiť matematiku rovnováhy a zamerať sa na kapitalizmus ako na zdroj nerovnováhy a ako adaptívny a dynamický systém.
„Väčšina dopytu v HDP pochádza z obratu existujúcich peňazí, časť pochádza z úverov, ale väčšina z dodatočných úverov sa používa na nákup aktív. Takže môžete zhruba tieto dve časti spočítať a dostanete váš celkový dopyt,“ povedal. „Takže teraz majú dilemu zapríčinenú spomalením v úveroch ale ich analýzy im hovoria, že na tom nezáleží. Tak robia všetko pre to, aby ľudia naďalej pokračovali v požičiavaní si peňazí. Je to obrovská časť celého nápadu stojaceho za kvantitatívnym uvoľňovaním.“
Inovatívne Helikoptérové riešenie
Jeho variácia na helikoptérové peniaze používa schopnosť vlád vytvárať peniaze na odstránenie súkromného dlhu. Akonáhle sa dostanú na účty ľudí, budú v prvom rade použité na splatenie dlhu, ale ak ľudia nemajú žiaden dlh, tak dostanú cash. Na zníženie privátneho dlhu v Anglicku, by bola potrebná značná suma pohybujúca sa na úrovni od 1,7 násobku HDP, až po viacej udržateľnú úroveň od 50% do 70% HDP, ale podľa Keena by sa to dalo spraviť celkom efektívne.
„Dôvodom prečo máme v Európe a Amerike a do určitej miery aj v Anglicku spomalenie je, že máme príliš veľký privátny dlh a ľudia nechcú tento dlh navyšovať, tak je nárast úverov veľmi nízky a preto je dopyt tiež nízky pretože úvery boli súčasťou dopytu od štyridsiatich rokov až po dnes.“
„Takže z problému sa môžete dostať za použitia schopnosti vlád vytvárať peniaze na zrušenie privátneho dlhu a efektívne sa pohnúť zo systému silno založeného na úveroch k takému, ktorý je viacej o nekrytých peniazoch.“
Čo by ste robili s finančnou injekciou vo výške 1 000 alebo dokonca 10 000 dolárov?
Na podporenie jeho teórie existujú aj nejaké dôkazy. V roku 2008, keď uňho doma v Austrálii dala vláda každému kto platil dane 1 000 dolárov a ľudia tieto peniaze minuli, pretože boli priamo poslané na ich bankový účet vládou a tak sa vyhli recesii.
„Takže prakticky je to veľmi ľahko vykonateľné. Mohlo by sa to spraviť tak, že by to bolo istené vytvorením vládnych aktív, ktoré by neboli kryté vládnym dlhom. Pretože, znova, ľudia si myslia, že vláda si musí požičať peniaze na to, aby ich mohla minúť. Nie, nemusí. Vláda vytvorí peniaze ich minutím,“ povedal Keen.
„Zoberme si bankovky. Boli vytvorené vládou. Rozhodnutie centrálnej banky vytvoriť na jednej strane aktíva a na druhej strane záväzky a dali peniaze do obehu. Takže vlády vedia dosť jednoducho vytvoriť peniaze. Nemusia byť kryté len dlhom.“
Dá sa dosť diskutovať o tom, či 1 000 dolárov, ako v Austrálii, by bolo dostatočné, alebo by bolo potrebných 10 000 dolárov, ale Keen by začal malými dávkami a sledoval aký by to malo vplyv na spoločnosť a dopyt v ekonomike.
Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi
„Ak máte niekoho, kto má dlh milión dolárov a dostanú 10 000 injekciu, mali by dlh 990 000 dolárov. Inými slovami by nedostali žiaden cash. A zase ľudia ktorí by dostali peniaze na účet by boli takí, ktorí nemajú žiaden dlh ale majú koľkokoľvek majú plus 10 000,“ povedal Keen.
Revolúcia Finančného Systému
Helikoptérové peniaze sú iba časťou riešenia. Keenova konečná vízia zahŕňa revolúciu v bankovom systéme, ktorá nebude naďalej vytvárať peniaze na financovania aktívových bublín, čo je vlastne spôsob, akým banky vytvárali peniaze za posledných 30 až 40 rokov. Prekvapivo, citlivejší spôsob vytvárania peňazí, ako ich dať ľuďom na nákup aktív, zahŕňa zabezpečenie pracovného kapitálu pre spoločnosti alebo peniaze, ktoré by podnikatelia mohli použiť na investovanie.
„Vidím celé spektrum potrebných zmien,“ povedal Keen, „Potrebujeme skrotiť finančný sektor. A keď sa pozrieme na to, čo robia centrálne banky, tak nehovoria o tom, ako skrotiť finančný sektor, ale o tom, ako ochrániť finančný sektor pred jeho vlastnými chybami. Teraz, ja osobne si myslím, že by sme sa mali pozerať na finančný sektor ako na dobrého sluhu ale mizerného pána kapitalizmu, a preto by sme ho mali reformovať takým spôsobom, aby sa vrátil späť k tomu, že bude robiť to, čo má robiť, čiže zabezpečovať peniaze potrebné na fungovanie a skutočnú ekonomiku.“
Zbaviť sa slonieho hnoja
Na čo sa ozaj zameriava je zníženie bremena dlhu a inšpiroval ho k tomu Americký filantrop Richard Vague, ktorý založil dve spoločnosti s kreditnými kartami, First USA a Juniper Financial – a teraz vedie kampane proti nadmernému dlhu.
„Musíme sa vysporiadať so zvyškami, a máme tu vytvorenú obrovskú kopu slonieho hnoja ktorému hovoríme dlh. A musíme sa ho zbaviť. Jednoducho sa snažím byť praktický ohľadom toho, ako sa ho zbaviť,“ povedal Keen.
Súvisiace: Centrálne banky nikdy neboli na tak tenkom ľade
„(Vague) je absolútne realistický človek, absolútne s nohami na zemi. A povedal, že ak sa pozriete na históriu, nikdy nebolo úspešné obdobie kedy sa z masového predávania aktív len tak vyrástlo. Vždy sa dlh iba odpísal. Nejako sa dlhy vždy odpísali nezáležiac na tom, či išlo o individuálne vyhlásenie bankrotu, alebo nejakú kolektívnu akciu. Nemôžme sa zbaviť trhového mechanizmu a nemôžme z neho len tak vyrásť.“
„Takže tu máme kopu slonieho hnoja, ktorej sa musíme zbaviť. Vymyslime spôsob ako sa ho zbaviť. Richardov spôsob je dovoliť bankám odpísať dlh z asi 30 ročného amortizačného obdobia. Takže ak poznáte niekoho, kto má miliónovú hypotéku, odpíšete mu to na pol milióna, taká strata pre banku za rok, by ju položila na kolená. Povolíte im to v období 30 rokov. Takým spôsobom sa s tým vedia vysporiadať a vy sa môžete zotaviť.“
„Môj spôsob je: použime schopnosť štátu vytvárať peniaze na rušenie. Ale akokoľvek okolo toho chodíte, jednoducho sa musíme snažiť zmenšiť tú obrovskú kopu slonieho hnoja, ktorej hovoríme nahromadený súkromný dlh.“
Preložila: Katarína Dobrotinová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: FinancialSense, Zerohedge
Facebook komentár