MMF_sa_obava_o_svetovy_dlh_v_hodnote_152_bilionov_2016

Osem rokov po finančnej kríze, svet trpí dlhou opicou nebývalých rozmerov.

Medzinárodný menový fond uviedol, že hrubý dlh nefinančného sektora sa od prelomu storočia v nominálnych hodnotách, viac ako zdvojnásobil, keďže minulý rok dosiahol 152 biliónov amerických dolárov a stále stúpa. Údaj zahŕňa dlh držaný vládami, nefinančnými podnikmi a domácnosťami.

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Aktuálny pomer dlhu je v súčasnosti na rekordných 225 percentách svetového hrubého domáceho produktu, s tým, že zhruba dve tretiny záväzkov sa nachádza v súkromnom sektore. To ostatné je verejný dlh, ktorý sa vlani zvýšil na 85 percent HDP, z nižších 70 percent.

MMF_sa_obava_o_svetovy_dlh_v_hodnote_152_bilionov_2016_graf

Fond sídliaci vo Washingtone poznamenal: “Pomalý globálny rast sťažuje splatenie záväzkov, čo vytvára pôdu, kde nižší rast bráni znižovaniu zadlženosti a previs dlhu toto spomalenie zhoršuje.”

Člen tímu fiškálnej politiky okolo MMF – Vitor Gaspar v pripravených poznámka poznamenal: “Nadmerný súkromný dlh je hlavným negatívom proti globálnemu oživeniu a rizík okolo finančnej stability,” … “História nás učí, že počas rastu je veľmi ľahké podceňovať riziká spojené so súkromným dlhom.”

Masívne zaťaženie dlhom

Masívne zaťaženie dlhom komplikuje úlohy globálnej politiky, kde by mohla byť využitá fiškálna politiku na podporu rastu, uprostred oslabujúcej schopnosti centrálnych bánk okolo stimulovania ekonomiky. Vedúci predstavitelia Ministerstiev financií a centrálni bankári od 189 členských krajín MMF sa len pred nedávnom stretli vo Washingtone na výročnom zasadnutí fondu, ktorý bol vytvoreným počas druhej svetovej vojny k tomu, aby dohliadal na svetový menový systém.

Veľký podiel z pôžičiek siaha až do boomu v oblasti súkromného dlhu, ktorý podľa MMF predchádzal finančnej kríze v roku 2008. Kým domácnosti a firmy vo vyspelých ekonomikách po kríze začali so zoštíhlovaním, keďže vykonávali znižovanie nerovnomernej finančnej páky a v niektorých prípadoch sa dlhy navyšovali. Dokonca nedobytné pohľadávky skončili v súvahách vlád.

Medzitým, nízke úrokové sadzby na rozvíjajúcich sa trhoch riadili nárast podnikových dlhopisov. Hladiny súkromného dlhu sú aktuálne vysoké, či už vo vyspelých krajinách alebo niekoľkých veľkých rozvíjajúcich sa trhoch, ako je Čína a Brazília, ktoré sú pre globálny finančný systém považované za systémovo dôležité.

Súvisiace: Kto je na vrchole zoznamu najzadllženejších krajín sveta a kto zastupuje úlohu najväčších veriteľov

Vysoký dlh

MMF uviedol, že neexistuje zhoda v tom, aké úrovne HDP by mohli byť považované za alarmujúce. Avšak finančná kríza má tendenciu byť spájanou s nadmerným súkromným dlhom v rozvinutých aj rozvíjajúcich sa ekonomikách. Okrem toho, výskum ukázal, že vysoký dlh je spojený s nižším rastom, a to aj keď sa snaží zabrániť kríze.

MMF ďalej poznamenal: Ak spoločnosti odkladajú splácanie dlhov, mohli by byť stále “veľmi citlivými na otrasy, čím sa zvyšuje riziko náhleho procesu znižovaniu zadĺženosti.”

Depresívne ekonomiky so slabými bankovými systémami by sa mali vyhnúť predčasnému sprísňovaniu fiškálnej politiky. Vlády by mohol urýchliť “dobrovoľnú” reštrukturalizáciu súkromného dlhu prostredníctvom opatrení, ako je dotovanie veriteľov k predĺženiu splatnosti.

MMF označil Eurozónu a Čínu ako ekonomiky, kde je to obzvlášť dôležité vykonať pre-nastavenie pákového efektu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár