Podľa údajov zverejnených čínskou centrálnou bankou, rástlo HDP Číny závratnou rýchlosťou aj v prvom kvartáli 2011 – 9,7% oproti minulému roku. Znovu toto číslo prekonalo mnoho odhadov – dokonca aj odhad čínskej vlády – a znovu oživilo diskusiu o prehrievaní sa čínskej ekonomiky. I keď jej obrovský rast môže podvihnúť zopár obočí, samotná ekonomika nie je v nebezpečenstve.
Andy Rothman z CLSA poukázal, že tieto údaje nie sú nebezpečne vysoké vzhľadom na mieru rastu HDP a vysoký rast príjmov v krajine. Po raste takmer 8% v roku 2010, vzrástli príjmy v urbánnych oblastiach v prvom kvartáli o 7,1%. V rurálnych oblastiach vzrástli príjmy o 14,3% (11% v 2010).
Investície do nehnuteľného majetku tiež zostali silné. Vzrástli o 25% v prvom kvartáli, návrat k dlhodobému rastu týchto investícií, ktorý Čína vykazovala šesť rokov po sebe ešte pred vládnym plánom stimulov z roku 2009.
V Grafe : (Sektor nehnuteľností zostal silný, Obytné priestory začaté, Obytné priestory predané, Celkový stavebný index)
Táto rýchlosť je podporovaná sektorom nehnuteľností ktorý odmieta spomaliť i napriek početným snahám Pekingu zatiahnuť brzdy. Ich predaj vzrástol medziročne o 15,8% a predaj komoditných obydlí vzrástol o 19,5% v marci. Z tohto grafu môžete vidieť, že toto je oveľa zvládnuteľnejšia rýchlosť než stimulmi spôsobený nárast aký sme videli v marci 2010. Súčasné úrovne oveľa lepšie odrážajú dlhodobý trend.
Veľa bolo povedané o cenách prázdnych domov v mestách ako Šanghaj a Peking ale UBS hovorí, že ostrý prepad predaja v mestách prvej kategórie nie je len daň za silný predaj vo väčšine miest 2 a 3 kategórie. Tými sú mestá ako Taiyuan a Xi’an na severozápade Číny ktorých mestská populácia je obvykle 4 – 6 miliónov a sú situované ďaleko od najviac obývaných pobrežných oblastí Číny.
Rozvoj vo vnútrozemí je tým pevným ťahúňom pokračujúceho rýchleho čínskeho rastu. Nenásytný stavebný dopyt v týchto regiónoch pomohol zvýšiť predaj nakladačov a bagrov o 45 respektíve 58% za prvý kvartál. Navyše plánované investície do výstavby vzrástli podľa CLSA o 19,1%. Naviac plány vlády na rozsiahle investície do rozvoja sociálneho bývania – 10 miliónov jednotiek tento rok plus prenesené projekty z minulého roka – by mali poskytnúť extra vzpruhu.
Obchodné dáta Číny vydané minulý týždeň ukázali 32,6% nárast importu v prvom kvartáli. Tento údaj zahŕňa 12% nárast importu ropy 38% nárast v kovoobrábacích strojoch a 32% nárast v auto podvozkov oproti minulému roku.
Všetky tieto faktory podporujú dopyt po komoditách ako cement, železo a meď.
Čínskou najväčšou hrozbou zostáva inflácia. Consumer price index (CPI) krajiny vzrástol v marci o 5,4%, čo je najväčší rast za takmer 3 roky. Toto treba určite sledovať, ale nie na úrovniach, ktoré brzdia rozvoj, alebo dokonca spôsobujú sociálne nepokoje. Čínska vláda sa všemožne snaží znížiť infláciu. Nedávno vydalo 24 obchodných asociácií naprieč krajinou spoločné stanovisko na podporu vlády v boji proti inflácii. Čínsky premiér Wen Jiabao vyzval členov miestnych vlád, aby pomohli stabilizovať zákaznícky produkt a ceny domov.
Index Spotrebiteľských Cien na zvládnuteľnej úrovni ak vyčleníte jedlo a bývanie
Ceny potravín vzrástli o 11% v marci podieľajúc sa tak asi dvomi tretinami na raste CPI. Na tomto grafe môžete vidieť, že ak vyčleníte infláciu v potravinách a bývaniu – ktorá bola 23% – úroveň inflácie sa zdá celkom zvládnuteľná.
Rast cien potravín je dôsledkom externých faktorov a nie symptómom prehriatia ekonomiky. Aj keď rast príjmov o ktorom sme sa zmienili pred tým veľkú časť tohto celého neguje. Navyše CLSA Rothman si myslí, že sme buď na vrchole alebo veľmi blízko k nemu čo sa týka inflácie cien potravín.
Marcová úroveň rastu čínskych peňažných rezerv bola 16,6%. Bolo to viac ako vo februári ale o 3,1% menej ako v rovnaký čas v lani. Toto sa môže blížiť úrovni ktorú si dala za ciel vláda, pretože sú na úrovni spred finančnej krízy. Myslíme si, že tu je stále priestor na peňažné zásoby na ďalšie kontrakty bez ohrozenia vládneho cieľa rastu HDP.
Čínska peňažná zásoba a bankové pôžičky
Na kontrolu peňažných zásob, Čínska národná banka už štvrtý krát v tomto roku zvýšila úroveň potreby rezerv, čím ju zdvihla na rekordnú úroveň 20,5%. Toto je desiaty nárast od začiatku 2010. Graf vľavo ukazuje ako efektívne to spomalilo bankové pôžičky a tým peňažné zásoby. Ak vezmeme do úvahy, že čínsky boj s infláciou ani zďaleka neskončil, veríme, že Čínska národná banka bude aj naďalej zvyšovať úroveň potreby rezerv ako bude potrebné k ďalšiemu spomaľovaniu peňažných zásob.
Graf na pravo ukazuje, že bankové pôžičky v Číne klesajú. Celkové bankové pôžičky Číny sú po pridaní nových pôžičiek z marca (679 miliárd Rmb) v tomto roku na úrovni 2,24 triliónov Rmb. Bez oficiálneho cieľa pre tento rok, mienka trhu je neoficiálny ciel okolo 7,5 trilióna Rmb – zhruba to isté ako minulý rok.
Hoci súčasná rýchlosť nových pôžičiek je iste vyššia ako môže centrálna banka dovoliť. Očakávame, že môže dovoliť trošku viac pôžičiek na začiatku roka pred tým než to ku koncu roka zredukuje, až získa bližší obraz toho kam ekonomika smeruje.
Ďalšie sprísňovanie príde pravdepodobne do prvej polovice roka a s infláciou zjavne pod kontrolou, peňažnými zásobami na historických úrovniach a vrcholiacimi cenami potravín, zdá sa, že čínska vláda bude úspešná pri plánovaní hladkého pristátia.
Zdroj: U.S. Global Investors
Preložil: Marek Bederka
Facebook komentár