Ukazovateľ pomeru zlata a striebra (GSR) zobrazuje za koľko uncí striebra je v určitom čase možné kúpiť jednu uncu zlata.
Vzťah tohto pomeru má dlhú históriu. Po smrti Alexandra Veľkého bol pomer 12,5 ku 1. Počas Rímskej ríše bol pomer nastavený na 12. Koncom 19. storočia vzrástol pomer na 15 ku 1.
Zaujímavosťou je, že tieto historické hodnoty pomerov vo všeobecnosti poukazujú na odhady geológov, že striebro je 17-krát viac zastúpené v zemskej kôre ako zlato. Toto tvrdenie dáva mnohým investorom dôvod domnievať sa, že 17 je prirodzená rovnováha medzi týmito kovmi, a že GSR sa nakoniec vráti k tejto hodnote.
Sledovanie ukazovateľa GSR je pomerne populárne medzi investormi so zlatom a striebrom. Zdá sa, že ako náhle nastane nejaký veľký posun, mnohý začnú vyvodzovať závery o smere cien ich podkladových kovov.
Tu v Casey Research, sa držíme výroku ktorý o GSR hovorí: „naznačuje veľa, ale nič nedokazuje.“ Samozrejme, GSR je určovaný cenou zlata a striebra, ale ceny akcií zlata a striebra nie sú závislé od GSR. Každá cena kovu je skôr určovaná na základe rôznych fundamentálnych faktorov. Dôvod, pre ktorý sú analýzy vzťahov medzi striebrom a zlatom nesmierne zložité je ten, že tieto dva kovy sa nachádzajú na rozličných trhoch. Každý z nich má osobitné štruktúry ponuky a dopytu.
Stručne povedané, trh so zlatom je charakterizovaný veľkou nadúrovňovou ponukou, lebo drvivá väčšina zlata, ktorá sa vyťaží existuje v čistej forme a ročná ponuka predstavuje z toho len malý objem. Dopyt je z väčšej časti len na šperky a investície. Zlato nie je vôbec používané na priemyselné účely.
Na rozdiel od zlata, dopyt po striebre je hlavne v elektronickom priemysle a v priemysle zaoberajúcim sa výrobou batérii. Kov je spotrebovaný počas procesu, takže zmizne z povrchových zásob. Ďalšie hlavné oblasti, v ktorých je dopyt po striebre, sú šperky, investície, fotografia, mince a domácnosti. Ponuka striebra je zabezpečovaná hlavne ťažbou a recykláciou šrotu.
Z tohto obrazu vyplýva: v priebehu času ponuka a dopyt pre tieto dva kovy fluktuovali v odozve na priemyselný a technologický pokrok, zmenách v monetárnom systéme a v trhových turbulenciách. V týchto dňoch, keďže sú investície a šperky primárnym zdrojom dopytu po zlate a veľké množstvo striebra putuje do priemyslu a nadväzujúcich odvetví, nie žiadnym prekvapením, že pomer zlata a striebra je rozdielny ako historický priemer – 17. Nasledujúci graf ako ukazuje vývoj pomeru zlata a striebra od roku 1968
GSR bol extrémne nestály za posledných päť dekád a priemer od roku 1968 do apríla 2011 bol 53,5. Za posledných desať rokov (od 2. Apríla 2001) bol priemer 61,8.
Pomer zlata a striebra klesal za posledných pár mesiacov tak, ako ukazuje horný graf. Existujú nezmyselné dohady, že signály na základe nízkeho GSR začnú šíriť podhodnotené striebro. Je to nezmysel, nakoľko nie je jasné prečo by malo klesajúce GSR signalizovať podcenenie, napriek tomu že dosiahlo 80% počas jedného roka.
K 1. aprílu je GSR na úrovni 37,7. Pravdupovediac nemyslíme si, že padne na úroveň 20 alebo dokonca 15 z týchto dôvodov: história ukazuje, že vysoká nestálosť je pre tento pomer prirodzená. Po hlbokom klesnutí, zvyčajne nasleduje rapídny nárast. Takáto situácia nastala v roku 1980, kedy zlato dosiahlo vrchol pomocou inflačného nastavenia a taktiež v roku 1987 a 1997. Samozrejme nevieme, aký bude strmý aktuálny prepad v pomere zlato – striebro , ale keď sa budeme riadiť históriou, nepredpokladáme, že to bude klesať ešte veľmi dlho.
Neistota ohľadne ekonomického oživenia v západnom svete a rast rozvojových krajín môže mať za následok spomalenie v priemyselnej výrobe a z toho dôvodu sa zníži dopyt po striebre, čo bude brzdiť zvyšovanie ceny striebra. Na základe týchto podmienok sa vytvára priaznivé prostredie pre zlato, ktoré je hnané veľmi bezpečným dopytom. Za týchto podmienok môže pomer striebro – zlato rásť.
História ukazuje, že GSR má tendencie výrazne narastať počas poklesu a počas stúpania vytvoriť dočasný vrchol. Pozri graf nižšie.
Veríme, že opatrenia prijaté súčasnou administratívou na boj proti recesii sú vysoko kontraproduktívne, dočasné a nebudú schopné zabrániť prudkému nástupu iných dôležitých ekonomických prepadov. Je náročné súdiť. Môže nastať zmätok, ale pravdepodobnosť, že sa to stane čoskoro, sa zvyšuje úmerne s narastajúcim štátnym dlhom a znehodnocovaním dolára. Keď príde do tuhého, GSR je schopné reagovať veľmi rýchlo a dokáže vytvoriť fluktuáciu s nepredvídateľnou magnitúdou.
V čase recesie, ako sme už spomínali, sa zlato a striebro správajú rozlične. Pozrime sa na nasledujúce grafy.
Neznie to štatisticky veľmi správne, vykresliť pomer niečoho ku jednému z jeho komponentov ale na účel ilustrácie sa nám to zdalo užitočné.
Ako môžete vidieť, v roku 1980 zlato a striebro dosiahli historicky najnižšiu hodnotu GSR. To môže znamenať, že nízke GSR nemá na svedomí len to, že striebro naberá hodnotu rýchlejšie ako zlato (tak ako sa stalo v roku 2010 a taktiež v 2011), ale tiež že fundamentálne a špekulatívne podmienky majú vplyv na oba kovy. Samozrejme, vrchol z roku 1980 majú na svedomí neslávni Hunt Brothers, ktorí nazhromaždili veľké množstvo kovov.
Konvenčné názory sa prikláňajú k tomu, že striebro dosiahne “Hunt’s” hodnoty, ale my sme skeptickí. Nedá sa určiť, do akej výšky tento kov porastie, no podobné “Hunt’s” dôvody na trhu chýbajú. V každom prípade, pokusy o ovplyvnenie trhu nie sú v týchto dňoch žiadna novinka – hlavné investičné banky sú obvinené z toho, že manipulujú s trhom striebra pomocou držania krátkych pozícii, čo spôsobuje podstatné zníženie ceny.
Keď sa vrátime ku predošlým grafom a pozrieme sa ako sa správalo zlato a striebro počas posledného úpadku, môžeme vidieť, že striebro sa pohybovalo presne opačne ako GSR, zatiaľ čo na zlato pôsobil zmiešaný “sideways pattern”. Z tohto dôvodu môže veľa ľudí cítiť v striebre rastový potenciál ale nezabúdajme, že striebro je jeden z prvkov GSR. Takže keď nebudeme brať do úvahy silné výkyvy zlata – a zlato bolo na vzostupe od začiatku roku 2009 – GSR by malo zrkadlovo kopírovať pohyb striebra.
Cena striebra bola taktiež ovplyvnená nádejami, že globálna ekonomika sa oživuje a priemyselný dopyt bude trvať. V roku 2010, striebro dosiahlo viac ako 80%, zatiaľ čo zlato kleslo na menej ako 30%. Rozdiel sa odzrkadlil v GSR, ktoré počas roku 2010 klesalo. Zopakuje sa tento jav ? To nevieme povedať. Špekulanti by mali mať na pamäti, že GSR je len pomer dvoch cien, na ktoré zvyčajne pôsobia rozdielne sily. Sila predpovedať je limitovaná, ak je vôbec možná
Na koniec porovnáme GSR s “Toronto Venture Exchange” (TSX-V) indexom, čo nám odhalí zaujímavý obrázok: zdá sa, že TSX-V presne opačne kopíroval GSR za posledných desať rokov. Znova, štatisticky je rozporuplné porovnávať pomer s indexom, ale pozerajúc sa na rôzne kombinácie časových úsekov a ohromujúci vzájomný vzťah, si jednoducho nemôžeme pomôcť.
Bolo by jednoduché konštatovať na záver, že je tam silná – a opačná – korelácia medzi indexom a pomerom. Avšak, tento vzťah nám nezaručuje žiadnu príručku, či cena za kov bude rásť alebo nie, alebo či sa zvyšujú zásoby ťažby. Je to len zaujímavý jav.
Záver
GSR na seba v týchto dňoch viaže veľa pozornosti, ale nie je spoľahlivým nástrojom investora, a nemyslíme si že sa dá predpovedať budúci vývoj ceny. Skutočnosť je však taká, že ničomu sa nedá. Tí, čo sa pozerajú na GSR grafy, vrátane nás, by nemali zabúdať na analýzu základných faktorov, ktoré majú na svedomí vývoj ceny striebra a zlata. Buďte extrémne opatrní, aby ste sa nechytili do pasce, v ktorej budete veriť, že jedno číslo GSR, alebo viac, vás obdarí kryštálovou guľou.
Identifikácia príležitosti pre budúci zisk, postavená na faktoch a primeranej miere rizika je iná vec. To je to, čo robíme deň čo deň – ale nie na GSR.
Poznámka: Odvtedy čo bol článok prvý krát uverejnený, nastali zmeny v zlate a striebre čo malo následok na vývoji GSR. 12. mája malo hodnotu 45,8 – zvýšilo sa, ako predpokladal tento článok.
Zdroj: Casey Research LLC
Facebook komentár