Minulý týždeň v utorok FDIC (Inštitúcia pre záruku vkladov uložených v obchodných bankách) oznámila, že sa zisky bánk v prvom kvartáli 2011 zlepšili až o 66,5% oproti prvému kvartálu v roku 2010. Zisky bánk sa vrátili k hodnotám, ktoré dosahovali v druhom kvartáli v roku 2007. Znie to dobre iba na povrchu.
Problémom je, že to čo hnalo zisky nahor nebol reálny rast ale skôr účtovný trik. Zaistenie pre prípad strát z pôžičiek, alebo suma peňazí rezervovaná pre budúce straty sa znížila z 39,2 miliárd dolárov v druhom kvartáli 2009 (vrchol) na 10,3 miliárd dolárov v prvom kvartáli 2011, redukcia o 76%.
Niekto môže namietať, že si banky zobrali spať zisky z roku 2009 a vlastne len jednoducho menia väčšie očakávané straty, ktoré neboli realizované. Problémom je, že ceny domov klesajú miesto toho aby rástli. Čím väčší bude pokles cien domov, tým väčšie by malo byť zaistenie pre prípad strát z pôžičiek.
Graf nám znázorňuje ako banky znižujú zaistenie, pričom by mali udržiavať úrovne alebo ju aj zvyšovať. Ak budú ceny domov aj naďalej klesať banky budú nútené zvýšiť zaistenie a veľa z nich, ak nie všetky, budú oznamovať rekordné straty… znova.
Dokonca ani riaditeľka FDIC Sheila Bair nemohla oznámiť túto správu bez varovania: „Redukcia zaistenia pre straty z pôžičiek má svoje hranice v prípade priemyselných ziskov“
——————————————————————————————————————–
(Dnes sme pre Vás pripravili ďaľší článok s názvom: Som tu ako obhájca ropných špekulantov, nie, vážne “Igor Greenwald”
——————————————————————————————————————–
Zdroj: MACROstory
Facebook komentár