V našej poslednej spoločnej diskusii bolo zjavné, že prišlo k určitým zmenám vo vývoji komodít. Cena za ropu dosiahla vrchol pred pár týždňami. Čerpacia stanica na mojom rohu znížila cenu za benzín o viac ako 10 centov za galón (3,7 litra) za noc. Čo sa týka vzácnych kovov, “Veľký pád striebra roku 2011” je viditeľný aj medzi obyčajnými pozorovateľmi. Ceny kakaa sa prepadli tak ako sa očakávalo. Dokonca aj jeden z ďalších veľkých býkov na zlate nedávno všetko predal.  Iný veľký býk sa zatiaľ úspešne drží, ale netreba zabúdať, že raňajky majú rozdielny význam pre „nenažranca“ a kura. Je tu znova rok 2008? A čo by to mohlo znamenať pre niektoré komodity? Poľnohospodárske komodity majú jednoznačne jednu z najsilnejších dlhotrvajúcich štruktúr, ale taktiež musia žiť v krátkych obdobiach.

V hornom grafe je ukázaný náš poľnohospodársky-potravinový index. Tak isto ako sme urobili posledný krát keď sme graf prezentovali, tak aj teraz sme označili podobnosti terajšieho obdobia s rokom 2008. V oboch prípadoch bol stúpajúci trend stopnutý. Pre obidva príklady platí, že index sa posunul pod úroveň predaja, čo malo neskôr za následok porušenie na dolnej strane.

Keď ma byť  rok 2011 rovnaký ako 2008, tak čo môžeme v takomto prípade očakávať? Všimnite si, že podmienky sú natoľko odlišné, že skúsenosť z roku 2008, by bol pravdepodobne ten najhorší prípad. Napríklad, Čína je dnes hlavným importérom kukurice a na tejto skutočnosti sa nič nechystá zmeniť.

Veľká bodka na grafe, by mohla reprezentovať opakovanie z roku 2008. Všimnite si dve veci na tejto možnosti. Prvá je, že na základe skúsenosti z histórie ceny indexu zotrvajú na vysokej úrovni. Druhá je prezentovaná tým, že poľnohospodársko-potravinový index má dlhodobú štruktúru takže na základe toho by mal byť trend v smere šípky. Všetko toto by poskytovalo perfektnú štartovací pozíciu pre ďalšie postupy.

Následky, z dôvodu zmien v poľnohospodárskom cenách, by sa najviac odzrkadlili vo väčšom financovaní medzinárodných búrz z poľnohospodárskymi plodinami.  Mnoho fondov si nemôže dovoliť kúpiť komodity, preto si kúpia traktor a zásoby hnojiva. Pokiaľ si bude v tomto roku poľnohospodársky biznis viesť dobre, burzy budú viac reagovať na spomalenie. Tak ako to bolo v roku 2008. Keď sa tak stalo, investori sa zamerali na ázijsky trh, pretože tu pôsobil stabilný rast založený na domácich trhoch.

Rovnako ako na ostatných trhoch, jednotlivé sektory môžu a aj sa reagujú rozlične. Snáď najtvrdohlavejšou skupinou poľnohospodársko-potravinových producentov, sú tí čo chovajú hydinu. Zatiaľ čo ostatný producenti mäsa racionalizovalo výrobu, producenti kurčiat jednoducho pokračovali v kŕmení kurčiat peniazmi. Netreba dodávať, že zisky v oblasti hydiny boli slabé, ak vôbec nejaké boli.

Odmietnutie racionalizovať  výroby môže pôsobiť ako zoslabnutie spolu so schopnosťou udržať zisk. Neskôr ani počasie neprialo južným častiam USA, kde chovanie hydiny predstavuje dôležitú aktivitu. Tornáda, dažde a záplavy  spôsobili zjavné škody na infraštruktúre. Ťažko chovať kurence, keď kurín odfúklo alebo spláchlo.

Ako môžeme vidieť  na grafe, ceny za kurence tancovali nad úrovňou 0,8$. Táto úroveň býva znova napádaná omnoho silnejším fundamentálnym pozadím. Ceny za kurence by mohli značne napredovať, zvýšenie o 50% v ďalšom roku by nebolo bez precedensu. Producentom a obchodníkom s hydinou by sa mohlo za pomoci tohto zvyšovania cien výrazne polepšiť a taktiež z dôvodu zníženia kŕmnych obilnín. To ale znamená, že niekedy v roku 2012 môžeme očakávať opačné pôsobenie. Ale prečo by sme sa mali tým trápiť teraz? 

Zdroj: Agri-Food Value View

Facebook komentár