V dnešnom svete investícií už nič nie je lacné. Vlády na celom svete vytvorili a stále vytvárajú bilióny finančných jednotiek, a tak finančné aktíva sú silno predražené. Akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, komodity a peniaze sú nevýhodné. Medzitým, reálne mzdy sa rýchlo dostávajú medzi tých, ktorí pracujú a veľká časť obyvateľstva zostáva nezamestnaná alebo čiastočne nezamestnaná.
Ďalšia kapitola tejto smutnej drámy bude v sebe zahŕňať rýchly rast spotrebiteľských cien. Na začiatku tohto roku sme to mohli vidieť. Obilie – pšenica, kukurica, sója, či ovos vzrástli v priemere o 36% v priebehu jediného mesiaca. V rovnakom časovom období vzrástli ošípané o 30,7%. Meď vzrástla o 29,1%. Ropa vzrástla o 14%. Bavlna vzrástla o 118%. Surové komodity sú medzi prvými, ktoré sa pohnú pri inflačnom boome. Hlavne kôli tomu, pretože sú základom všetkého. Vo všeobecnosti, maloobchodné ceny sú tie posledné, ktoré sa pohnú. Z časti preto, že trh práce zostane “mäkký” a udrží tieto súčasti dolu a z časti preto, že predajcovia znížia svoje marže aby si udržali zákazníkov a svoj podieľ na trhu.
Obrazne povedané, sme v bezľudnatej finančnej krajine. To čo by ste mali robiť je predstavované samými ťažkými alternatívami. “Šetrenie-ukladanie” je ohrozené znehodnocovaním meny a umelými nízkymi úrokovými sadzbami. “Investovanie” je problematické hneď z niekoľkých dôvodov. Od zhoršujúcej sa ekonomiky, cez nepredvídateľné a počtom rastúce regulácie, rastúce úrokové sadzby až po divoko kolísajúce ceny. “Špekulácie” sú najlepšou odpoveďou. Nemusia ale “sadnúť” každému.
Existuje ale hneď niekoľko ďalších alternatív k riešeniu otázky “Čo mám teraz robiť s mojimi peniazmi?” – aktívny biznis, Entrepreneurialism (podnikanie), inovácie, “hromadenie” a poľnohospodárstvo. Do určitej miery sa tieto veci prekrývajú, ale v zásade sú odlišnej povahy.
Aktívny biznis
Niekoľko veľkých majetkov bolo skutočne vytvorených investovaním. Najviac ich je ale vytvorených tvorením, budovaním a vedením podnikov. Rovnaké veci, ktoré dnes robia investovanie ťažkým, budú robiť aktívny biznis ešte ťažším. Samozrejme, sú k dispozícií množstvá ľudí, ktorých môžeme najať – ale v dnešnom úspornom a regulovanom prostredí nesie zamestnanie zamestnanca zo sebou obrovskú mieru potenciálnej zodpovednosti, rovnako ako majetok.
Samotný biznis je dnes videný ako pohodlná dojná krava skrachovaných vlád – a je oveľa jednoduchšie zovrieť malé podniky ako platičov daní vo veľkom. Veľké podniky (ktoré som si definoval ako spoločnosti s minimálne niekoľkými tisíckami zamestnancov) v skutočnosti podporujú regulácie a dane. Ich hlavná konkurencia je totiž v malých podnikoch – vy – a oni sú schopní oveľa jednoduchšie absorbovať náklady na nové regulácie vďaka prenajatým lobistom, ktorí ovplyvnia nové regulácie tým “správnym” smerom. Iba podnik, ktorý je “príliš veľký na bankrot” môže počítať s vládnou pomocou.
Je to jasný dvojsečný meč, ale problematickosť aktívneho podnikania rastie. Ak príde špeciálna situácia, bol by som naklonený k tomu predať podnik, zobrať peniaze a bežať. Je čas Atlasa Shruggeda.
Entrepreneurialism (podnikanie)
Podnikateľ je ten “kto si vyberie medzi tým”, že sa vráti k francúskym koreňom tohto slova. Tu kúpim za jeden dolár, tam predám za dva doláre – dobrý biznis, pokiaľ to viete milión krát zopakovať. Dúfajme, že všetko naraz a s jedným kreditom. Podnikateľ ideálne potrebuje niekoľko zamestnancov a niečo málo fixných nákladov. Rovnako ako špekulant ťaží z narušenia hospodárskej súťaže na finančných trhoch, podnikateľ v podnikateľskom svete. Čím viac skreslení na trhu je, tým viac bankrotov, ustráchaných predajov, tým viac prosperity a zmien postojov medzi krajinami, ale viacej príležitostí sa ponúka pre podnikateľov. Nadchádzajúce roky budú tvrdé na investorov a biznismenov, ale plné príležitostí pre špekulantov a podnikateľov. Udržujte svoje pasy aktuálne, váš prach suchý a vaše oči otvorené. Navrhujem vám reformu vašich myšlienok pozdľž týchto liniek.
Inovácie
Dvoma hnacími silami ľudského pokroku sú úspory (produkujú viac ako spotrebujeme a rozdiel odložia bokom) a nové technológie (lepšie spôsoby ako niečo robiť). Inovácia si vyžaduje určitý druh myslenia a určitý druh zručností. Nie každý môže byť Edisonom, Wattom, Wrightom alebo Fordom. S počtom inžinierov a vedcov, ktorí žijú v súčastnosti a ktorých je viac ako všetkých vedcov, vynálezcov, inžinierov a pod. z histórie dohromady, si môžeme naplánovať mnoho ďalšieho na ceste za inováciou. To čo chcete spraviť je postaviť sa dopopredia nejakej invoácie, hoci nie ste inovátorom, môžete byť sprostredkovateľ – niečo ako Steve Ballmer a Bill Gates. To vám dá zámienku, aby ste bohli vyraziť s mladšou generáciou a hrať sa na amatérskeho špekulatívneho kapitalistu.
Toto hovorí o dvoch veciach. Prvá, čítajte veľmi “zo široka” (ale hlavne vo vede), tak budete môcť oveľa ľahšie spraviť správne rozhodnutie o tom, ktorá inovácia bude zisková. Druhá, vybudujte dostatok kapitálu aby vám uvolnil čas na skúšanie niečoho nového a možno vložte peniaze do start-upov. V pozadí nášho štartu čiastočne leží toto myslenie, naše “Caseyho Mimoriadne Technologické služby”.
Hromadenie
V dňoch, kedy zlato a striebro znamenali peniaze, “úspory” boli vlastne totožné s “hromadením.” Jediný rozdiel bol v konotácií slova. Dnes už nemôžete hromadiť nikel ani medené mince (bez vedomia Boobus americanus), pretože zostáva už len veľmi málo týchto kovov. Taktiež v nikloch alebo halieroch – obidve čoskoro zmiznú z obehu.
Už skôr sme odmietli pochabú a anachronickú myšlienku sporenia s dolármi v banke – tak s čím iným ako s kovmi možete sporiť? Odpoveď znie: “užitočné veci”, hlavne domáce komodity. Nie som si presne istý, aká zlá veľká hospodárska kríza bude, prípadne ako dlho ešte potrvá, ale dáva to zmysel na celom svete, aby sme sa zásobili užitočnými vecami namiesto peňažných úspor.
Veci o ktorých hovorím môžeme všeobecne opísať ako “veci podliehajúce spotrebe. (spotrebiteľský tovar)” Namiesto toho aby sme dali 10000$ navyše do banky, poďme von a kúpme veci ako motorový olej, strelivo, žiarovky, toaletný papier, cigarety, alkohol, mydlo, cukor, či sušené fazuľe. Existuje mnoho výhod v tejto oblasti.
Dane – Ako tieto veci idú hore v cene a spotrebovávate ich, nebudete mať žiadnu výslednú daň, ako by ste mali pri úspešnej investícií. Porazíte DPH, ktoré budeme určite vidieť i naďalej.
Objem úspor – Keď si kúpite veľké balenie naraz, zvlášt keď Walmart alebo Costco ich má vo výpredaji, budete výrazne znižovať svoje náklady.
Pohodlie – Budete ich mať všetky teraz a nebudete strácať čas s ich zhánaním neskôr. Zvlášt keď už nebudú ľahko dostupné.
Existujú stovky položiek, ktoré by sme mali dať na zoznam a ešte oveľa viac by bolo treba povedať o celom prístupe. Táto myšlienka v podstate pochádza od môjho starého priateľa Johna Pugsleyho, ktorý ju plne vysvetluje vo svojej knihe The Alpha Strategy. Berte tento bod veľmi vážne. Je to niečo, čo môže úplne každý spraviť a mal by spraviť.
Poľnohospodárstvo
Počas poslednej generácie, matky chceli aby ich deti boli investičnými bankármi, keď vyrastú. Táto myšlienka sa čoskoro úplne vytratí a na pekne dlho. Potom ako boli dlho považovaní za zaostalých, mám podozrenie, že farmári sa stanú budúcou paradigmou úspechu.
Poľnohospodárstvo nie je jednoduché podnikanie a nesie so sebou množstvo rizík. Napriek tomu, vždy tu bude dopyt po ich produktoch a predpokladám, že ich marža zostane vysoká ešte dlhú dobu. Prečo? Na celom svete je stále množstvo potenciálnej poľnohospodárskej pôdy, ktorá leží úhorom, ale politikom viacej vyhovuje tak ako je. Populácia nebude už toľko rásť (a bude upadať v rozvinutých krajinách). Niektorí ľudia budú bohatší a budú chcieť jesť kvalitnejšie jedlo. Pre vás to znamená, že chcete druh jedla, ktorý budú ľudia s dostatkom peňazí jesť.
Nie som blázon do potravinových komodít, ako pšenica, sója, či kukurica. Tieto sú vysoko obchodované a strategické pre priemysel, preto podliehajú politickým zásahom. Navyše nie sú dôležité ako jedlo pre bohatých ľudí, ktoré je ziskovou časťou trhu. Okrem toho, zrná sú smerom, kam sa teraz upriamuje všetká pozornosť.
Existujú ale aj iné dôvody, prečo nie som hladný po vlastnení vreca obilia. Čokoľvek čo chcete zasadiť bude prakticky vyžadovať použitie geneticky modifikovaného (GM) osiva z Monsanto. Nie som si istý, či ma zaujíma, že to je GM, však všetky potraviny boli geneticky modifikované celé tisícročia iba na zákalde kultivácie. 1$ zaplatený do Monsanto nielen vynesie farmárovi 5$ ale vyprodukuje omnoho viacej jedla, ktoré pomôže každému. Nečudoval by som sa, keby jedného dňa, obrovské monokultúry rastlín, všetky s kúpenými úpne rovnakými semenami, by viedli k nejakej katastrofe – neúrode. Toto je téma na inú príležitosť, ale majte túto myšlienku v pamäti.
V každom prípade, poľnohospodárska pôda už nie je lacná. Neodporúčam vám ale kupovať tisícky akrov na sadenie obilia. Vhodný trh s vhodným produktom sú “cestou ku hviezdám.”
Navrhujem exkluzívne produkty – exotické ovocie a zelenina, ryby, mliecne výrobky a hovädzie mäso. Problém je, že v “pokročilých” krajinách – vrátane USA – národné, štátne a miestne strpčujú život malým komerčným výrobcom. Možno si niečo môžete pestovať, ale je to veľmi nákladne pokiaľ ide o papierovanie a právne poplatky na predaj. Najmä ak ide o živočíšne výrobky – mäso, mlieko, syr a pod. Vhodné potraviny sú napriek tomu veľmi dobrým biznisom. Som večným optimistom a tak vidím jednu z mnohých výhod hroziaceho úpadku väčšiny vlád, ktorou je možnosť znova pestovať a predávať potraviny na miestnej úrovni.
Predovšetkým, toto nie je správny čas na biznis vo vyjazdených koľajach. Určite ste si všimli, že “Práca v konvenčnej práci” sa nevyskytovala vo vyššie uvedenom zozname. Je len škoda, že tí chudobní blázni pracujúci pre nejakú spoločnosť dúfajú, že sa veci zlepšia.
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár