Početné komentáre v médiách sa nás snažia presvedčiť o tom, že zlato je zlá investícia. Titulky varujúce investorov aby sa vyhli žltému kovu sú bežné. Príklady ako „Päť dôvodov nevlastniť zlato“, „Zlato je v bubline“, „Zlato ako investícia – porozmýšľajte znovu“, „Zlato je zlé zabezpečenie“, „Zlato je bezvýznamná skala“, a „Prečo je zlato zlá investícia“ sa dajú nájsť jednoduchým vygooglením zlata a investície.
Všetky tieto veci sú pomenované a vysvetlené v BMG Special Report, „Šesť najväčších mýtov o zlate“, ktorý si môžete stiahnuť tu www.goldmyths.com a ktorý by ste si mali určite prečítať.
Tieto články sú však úplne vedľa pretože hľadia na zlato len ako na investíciu. Aby sme plne pochopili úlohu zlata v portfóliu, musíme si osvojiť nový prístup, zlatý prístup.
Jednoducho vzaté, zlato nie je zlá investícia a zlato nie je ani dobrá investícia. Zlato vôbec nie je investícia – zlato sú peniaze.
Zatiaľ čo veľa ľudí verí, že zlato je archaická relikvia, ktorá nehrá v dnešnom sofistikovanom, počítačovom, papierovom monetárnom systéme žiadnu úlohu, tri fakty sú v rozpore s týmto populárnym názorom.
- Zlato, striebro a platina sa obchodujú na peňažných trhoch hlavných bánk a brokerských domov nie na komoditných. Obchodníci chápu zlato ako peniaze obchodovateľné oproti papierovým menám.
- Svetové centrálne banky držia asi 30 000 ton zlata ako rezervy. Predajom centrálnych bánk sa stále venovala a venuje veľká pozornosť médií. Držanie zlata od roku 1980 pokleslo len asi o 2000 ton. Centrálne banky začali obchodovať po sieti v roku 2009 a pridávajú zlato do svojich menových rezerv. Oni chápu zlato ako peniaze.
- Miera obratu medzi členmi London Bullion Market Association je nad 20 miliárd $ denne s odhadnuteľným objemom 5 až ý násobne vyšším. Skrátka toto nemá nič do činenia s predajom šperkov, ale všetko je to len o výmene peňazí.
Definícia „investície“ použitie peňazí alebo kapitálu na nákup finančných nástrojov alebo iných aktív za účelom zisku vo forme úrokov, príjmov, alebo zhodnotenia investície. Týmto transferom kapitálu do očakávania profitu sa investor vzdáva svojho kapitálu a dáva ho do risku. Investor získava návrat v podobe dividend alebo úroku ako kompenzáciu, pretože jeho kapitál je v risku; môže získať menej ako investoval, alebo nemusí získať vôbec nič.
Aj keď zlaté prúty alebo fyzické papierové peniaze zamknuté v trezore nie sú investované; sú jednoducho uskladnené. Tak ako nič čo nie je investované, neprinášajú dividendy ani úroky, ale nie sú ani v žiadnom risku. Hlavný rozdiel medzi zlatom a peniazmi zamknutými v trezore je, že kúpna sila zlata rokmi rastie, zatiaľ čo papierové peniaze strácajú.
Zlato aj peniaze môžu byť samozrejme ľahko z trezoru vybrané a investované tak, že ich niekomu dáme výmenou za dividendy alebo úrok. Môžeme získať zaujímavý náhľad vypočítaním, či nám plánovaná investícia prinesie viac zlatých uncí ako sme pôvodne investovali. Napríklad 44 uncí zlata potrebných na kúpu Dow v roku 2000 sa dnes zmenšilo na menej ako 9 uncí. Tiež môžeme zlato nechať v trezore. Keďže zlato si udržuje ba dokonca zvyšuje svoju kúpnu silu, nie je žiadny dôvod dávať ho do risku aby sme získali minimálny úrok, alebo dividendy.
Tabuľka č.1 ilustruje ako zlato zvýšilo svoju kúpnu silu od upustenia od zlatého štandardu v 1971 do 2011.
Kúpna sila zlata vtedy a teraz(Unce zlata potrebné na nákup v 1971 a 2011)
Tabuľka č.2 ukazuje ako za posledných desať rokov stratili všetky hlavné meny v na cene v zlate.
Prepad mien: Hlavné meny cenené v zlate
Je rozhodujúce uznať, že zlatý prút držaný priamo v trezore nie je investícia pretože tu nie je niečí sľúbený výkon, alebo záruka a výsledkom toho je, že nepodlieha riziku. Všetky ostatné formy vlastníctva zlata sú v skutočnosti investície. Papierové zlaté certifikáty, nealokované prútové účty, ETF, akcie ťažobných firiem a budúce kontrakty všetky nesú čiastkové riziká a sú tiež sľubom o výkone alebo zárukou niekoho iného. Môžu mať svoje miesto v portfóliu, ale všetko sú to investície. Fyzické zlato držíme v trezore, papierové peniaze v banke, ale investujeme do finančných aktív.
Zdroj: Bullion Management Services
Facebook komentár