Rozdiel medzi cenou zlata v dolároch a iných menách sa zväčšuje…
Cenu zlata určuje množstvo faktorov – niektoré dočasne, iné dlhodobejšie.
Najstarším hnacím motorom dopytu po zlate bola do posial rola zlata ako monetárneho kovu.
S týmto na zreteli sa pozrime ako sa tomuto žltému kovu v porovnaní s jeho novším náprotivkom, papierovými menami za posledný rok darilo.
Tu na BullionVault náš graf cien zlata sleduje cenu na spotovom trhu v siedmich hlavných menách. Z týchto mien len dve „porazili“ zlato počas prvej polovice roku 2011 – myslí sa tým, že cena zlata v týchto menách klesla.
Prvá, švajčiarsky frank, čo nie je veľké prekvapenie. Koniec koncov táto mena má reputáciu meny „ochrannej zóny“ – či si to táto mena vôbec zaslúži, to je už predmetom inej diskusie.
A tá ďalšia mena, ktorá „pokorila zlato“ Vás možno prekvapí. Tou menou je euro. Áno, v kríze a štátnych dlhoch zmietajúca sa Eurozóna aktuálne zaznamenala od konca minulého roku rast hodnoty svojej meny oproti zlatu.
Iste, ceny zlata v eurách zaznamenali obzvlášť veľký skok ku koncu roku 2010, takže východisková pozícia bola o niečo vyššia. A ako uvidíte nižšie, na londýnskej burze zlato v eurách lámalo rekordy.
Navyše, ak sa pozriete na vývoj cien zlata v eurách za posledných päť rokov, uvidíte stabilný rastový trend, ktorý investorov povzbudzuje viac k držbe zlata ako papierovej meny, hoci ten papier žiari peknými farbami.
Teraz sa dostávame k piatim menám, ktoré za posledný rok stratili voči zlate na svojej hodnote. Zlatom krytý austrálsky dolár je v dobrej kondícii. Austrálski investori platili ku koncu júna za zlato len o 0,9% viac v porovnaní s koncom minulého roka.
Cena zlata v britských librách za prvý polrok rástla o 2,1% – pokračovanie rastu z konca roka 2010 – zatiaľ čo ceny v kanadských dolároch a japonských jenoch narástli o 3,1% resp. 4,8%.
A teraz prichádzame až na koniec tohto nelichotivého rebríčka za rok 2011.
Áno, hádate správne – je to americký dolár.
V prvej polovici roku 2011 cena zlata na spotovom trhu v amerických dolároch vzrástla o 6,1%- inak povedané dolár stratil 6,1% oproti najstaršej forme peňazí na svete. A to napriek tlaku z konfrontácie s jeho najsilnejším súperom- eurom.
Je vhodné, pravidelne vyjadrovať cenu zlata v rôznych menách- zlato má, napriek všetkému, monetárne vlastnosti, takže je to dobrý spôsob ako zhodnotiť, či bol pohyb jeho ceny zapríčinený oslabením meny, väčším rastom, alebo poklesom jeho ceny oproti všetkým menám.
Poďme sa teraz pozrieť na to, ako sa vyvíjala cena zlata na Londýnskej burze – cena, ktorá sa dostane do histórie.
Podľa večerného kurzu stanovovaného na Londýnskej burze- ktorý je globálnym benchmarkom pre stanovenie ceny obchodov a ohodnocovanie rezerv – zlato, v prvej polovici roku 2011 dosiahlo novú rekordnú hodnotu oproti americkému doláru ($1552 za trójsku uncu), euru (1076 eur), brit. libre (962 libier), juhoafrickému randu (10757 zar), kanadskému doláru (1518 dolárov), čínskemu juanu (viac ako 10000 za uncu), indickej rupii (22736 rupií za 10 gramov), kórejskému wonu (iba 1,7 za uncu) a mexickému pesu (18349 za uncu).
Túto jar nemali úspech iba investori v Austrálii, Brazílii a Rusku, ale majitelia zlata v Japonsku dosiahli krásne 28- ročne maximum- vyše 4030 jenov za gram.
Ďalší spôsob ako môžeme vidieť úbohý výkon doláru oproti zlatu je porovnať ho s indexom zvaným global gold index, ktorý nájdeme na BullionVault.
Global gold index zobrazuje cenu zlata vyjadrenú v top desiatich svetových menách vzhľadom na veľkosť ich ekonomík. Takže na prvom mieste je americký dolár, tiež zahŕňa veľký podiel eura, ďalej juan a jen, plus britskú libra, kanadský dolár, austrálsky dolár, indická rupia, brazílsky reál a Ruský rubeľ.
A ako cena v amerických dolároch, tak aj global gold index dosiahol rekord k 22. Júnu. Ale keď sa pozriete na čísla od začiatku storočia, zlato vykazuje podstatne ostrejší rast v dolároch ako ďalších iných menách – tento rozdiel je viac ako 13 percentuálnych bodov k celkovému nárastu o 452% od roku 2000.
Priepasť medzi americkým dolárom – z pohľadu ceny zlata – a ostatnými menami sa na jar 2011 zväčšila na jej maximum od Augusta 2008…práve pred koncom sveta (myslí sa tým pád Lehmans Brothers), ktorý si určite každý pamätá.
(graf vyjadruje trend rastu cien zlata a rast global gold indexu, na ose y cena na ose x roky)
Taktiež mena číslo 2, euro, čelí skutočnej dlhovej kríze a/alebo dezintegrácii. Dobrá práca QE2 práve skončilo, eh?
Zdroj: BullionVault
Facebook komentár